Конспект. Організаційне проєктування
Completion requirements
2. Методи організаційного проєктування
Проєктування організаційних структур здійснюється на основі декількох взаємодоповнюючих методів:
- Метод аналогій передбачає використання досвіду проєктування структур управління в аналогічних організаціях (зі схожими характеристиками: метою, технологією, специфікою, розміром і т.д.) та вироблення типових структур управління в різних видах організацій, визначення різних меж, умов і механізму застосування.
- Експертний метод ґрунтується на вивченні рекомендацій та пропозицій експертів, кваліфікованих фахівців. Його мета – виявити специфічні особливості проблем і «вузькі місця» в роботі апарату управління, можливі недоліки в діяльності різних ланок організаційних структур, обґрунтуванні рекомендацій щодо їх удосконалення. На основі опитування експертів здійснюється діагностичний аналіз організаційних структур організацій, що діють, та їх оцінка. Формулюються основні наукові принципи формування організаційних структур з урахуванням конкретної ситуації та умов діяльності. Цей метод є найбільш гнучким і всеосяжним.
- Метод структуризації мети передбачає вироблення системи цілей і підцілей організації, включаючи їх кількісне та якісне формулювання і подальший аналіз організаційних структур з позицій їх відповідності системі цілей. При його використанні виконуються такі етапи: розробка системи цілей; експертний аналіз запропонованих варіантів організаційної структури; складання таблиць повноважень і відповідальності за досягнення цілі як кожним підрозділом, так і за комплексними багатофункціональними видами діяльності, де конкретизуються межі відповідальності (матеріальні ресурси, виробничі, інформаційні процес); визначення конкретних підсумків, за досягнення яких встановлюється відповідальність; визначення повноважень, якими наділяються відповідні органи управління.
- Метод організаційного моделювання полягає в розробці формалізованих математичних, графічних та інших відображень (моделей) розподілу повноважень і відповідальності в організації. Розроблені моделі є базою для проведення обчислювального експерименту з метою побудови аналізу й оцінки різних варіантів організаційних структур у взаємозв’язку їх змінних.
Виділяють такі типи організаційних моделей:
- математичко-кібернетичні моделі ієрархічних управлінських структур (описують організаційні зв’язки і відносини у вигляді математичних рівнянь та нерівностей) – моделі багатоступінчатої оптимізації;
- графоаналітичні моделі (мережеве, матричне, табличне, графічне відображення розподілу функцій, повноважень, відповідальності, організаційних зв’язків) – матриці розподілу повноважень і відповідальності;
- натурні моделі (оцінюють функціонування організаційних структур і процесів в реальних організаційних умовах) – експерименти;
- математико-статистичні моделі (описують залежності між початковими чинниками організаційних систем та характеристиками організаційних структур) – регресивні моделі залежності показників спеціалізації, централізації, стандартизації управлінських робіт за типом організаційних завдань та інших характеристик.
Процес організаційного проєктування має базуватися на системі методів. Вибір методу вирішення організаційної проблеми залежить також і від її характеру (ситуації, що склалася):
- визначення типу структури управління;
- уточнення складу та кількості підрозділів за рівнями управління;
- визначення чисельності управлінського персоналу;
- визначення характеру підпорядкованості між ланками управління;
- розрахунок витрат на утримання апарату управління.