1. Вимірники обсягу продукції

У процесі виробництва людина взаємодіє з певними засобами виробництва і створює конкретні матеріальні блага. Результат праці здебільшого матеріалізується у вигляді конкретного продукту (продукції, виробу).

За ступенем обробки розрізняють:

  • сировину;
  • напівфабрикати й незавершене виробництво;
  • готову продукцію.

Готова продукція – це виріб, який пройшов всі стадії технологічного процесу, прийнятий відділом технічного контролю і може бути призначений до продажу:

  • кінцева продукція - це готова продукція, що надійшла в споживання або як засіб виробництва, або як предмет споживання;
  • проміжна продукція - закінчена виготовлятися на даному підприємстві й підлягає використанню на іншому підприємстві для виготовлення більш складної продукції в якості комплектуючих.

За економічним призначенням продукція поділяється на:

  • засоби виробництва, які, у свою чергу, поділяються на засоби праці й предмети праці (продукція групи «А»)
  • предмети споживання — продовольчі й непродовольчі товари (продукція групи «Б»).

Номенклатура продукції - це перелік найменувань виробів, завдання з випуску яких передбачено планом виробництва продукції.

Похожее изображение

Асортимент - це сукупність різновидів продукції кожного найменування, що різняться за відповідними техніко-економічними показниками (за типорозмірами, потужністю, продуктивністю, дизайном тощо).

Картинки по запросу ассортимент вермишель

За умов товарного виробництва та ринкової економіки виготовлена продукція, виконана робота або надана послуга є товаром, котрий має не лише споживчу вартість, а й вартість (мінову вартість).

Для постійного й повного задоволення потреб ринку планування й облік товарів, що їх виготовляють на продаж, здійснюється в натуральних (фізичних) і вартісних (грошових) вимірниках.  

Вимірниками обсягу продукції в натуральному виразі є конкретні фізичні одиниці – штуки, тонни, метри тощо.

У практиці планування та обліку обсягу продукції іноді використовують умовно-натуральні  (наприклад, умовні банки консервів, умовні листи шиферу, штуки цегли) і подвійні натуральні  показники (наприклад, виробництво сталевих труб може вимірюватися тоннами та метрами, тканини – погонними метрами і квадратними метрами).