2. Аналіз фінансової стійкості

Фінансова стійкість відображає постійне стабільне перевищення доходів над витратами, вільне маневрування грошовими коштами підприємства, здатність шляхом ефективного їх використання забезпечити безперервний процес виробництва і реалізації продукції, а також затрати на його розширення і оновлення.

Значення і сутність фінансової стійкості яскраво відображаються в її показниках. Розрізняють такі показники фінансової стійкості:

1. Абсолютні


= Величина власних оборотних коштів (ВОК) - характеризує ту частину власного капіталу підприємства, яка є джерелом покриття його поточних активів. Він є розрахунковим показником, що залежить від структури як активів, так і джерел коштів. За інших рівних умов зростання цього показника в динаміці розглядається як позитивна тенденція. Основним і постійним джерелом збільшення власних оборот них коштів є

Показник ВОК показує, яка сума оборотних коштів залишається в розпорядженні підприємства після розрахунків за короткостроковими зобов'язаннями.


2. Відносні

Коефіцієнт автономії (платоспроможності)
розраховується як співвідношення власних коштів підприємства до валюти балансу і показує, яка частка активів створена за рахунок власних коштів. Позитивним при зміні показника в динаміці вважається тенденція, що він збільшується і прямує до 1. Але мінімально достатнім вважається значення ≥ 0.5. Перевищення частки залучених засобів 50%-ї межі забезпечує високий рівень довіри банків і є привабливим для інвесторів.


= Коефіцієнт концентрації позичкового капіталу є доповненням до коефіцієнта концентрації власного капіталу (їх сума дорівнює 1). Показує частку позичкових коштів у загальній сумі коштів, вкладених в майно підприємства. Що нижчий цей показник, то менша заборгованість підприємства, то стійкіший його стан.

= Коефіцієнт співвідношення власних і залучених засобів (фінансування) показує, скільки копійок залучених коштів припадає на 1 грн. власних. Зростання в динаміці свідчить про посилення залежності підприємства від зовнішніх інвесторів і кредиторів (зниження фінансової стабільності). Позитивною є величина показника до 1.

= Коефіцієнт фінансової залежності є оберненим до коефіцієнта незалежності і його значення завжди більше 1. Зростання цього показника означає збільшення частки позичених коштів у фінансуванні підприємства. Коли його значення наближається до 1, це означає, що власники повністю фінансують своє підприємство.

= Коефіцієнт маневреності власних коштів – показник, що визначає частину власного капіталу, яка використовується для фінансування поточної діяльності, тобто вкладена в оборотні засоби, а яка капіталізується. Нормативне значення – більше 0.3.