1. Фінансовий аналіз: поняття, види та методи.

 

Фінансовий аналіз - це процес дослідження фінансового стану й основних результатів фінансової діяльності підприємства з метою виявлення резервів подальшого підвищення його ринкової вартості й забезпечення ефективного розвитку.


В узагальненому вигляді він охоплює три головні напрямки:

1)  оцінювання фінансових потреб підприємства;

2)   розподіл потоків грошових коштів залежно від конкретних планів підприємства, визначення додаткових обсягів залучених фінансових ресурсів та каналів їх одержання - кредити, пошук внутрішніх резервів, додатковий випуск акцій, облігацій;

3)   забезпечення системи фінансової звітності, яка б об'єктивно відображала процеси та забезпечувала контроль за фінансовим станом підприємства.



Види фінансового аналізу:


1)      За організаційними ознаками:

‒        внутрішній фінансовий аналіз проводиться фінансовими менеджерами чи підприємства власниками його майна з використанням усієї сукупності наявних інформативних показників. Результати такого аналізу можуть представляти комерційну таємницю підприємства.

‒        зовнішній фінансовий аналіз здійснюють податкові інспекції, аудиторські фірми, банки, страхові компанії з метою вивчення правильності відображення фінансових результатів діяльності підприємства, його фінансової стійкості і кредитоспроможності.

2)      За обсягом дослідження виділяють повний і тематичний фінансовий аналіз підприємства.

‒        повний фінансовий аналіз проводиться з метою вивчення всіх аспектів фінансової діяльності підприємства в комплексі.

‒        тематичний фінансовий аналіз обмежується вивченням окремих аспектів фінансової діяльності підприємства (оптимальність фінансування різних активів з окремих джерел: стан фінансової стійкості і платоспроможності підприємства; оптимальність інвестиційного портфеля…)

3)      За об’єктом аналізу виділяють наступні його види:

‒        аналіз фінансової діяльності підприємства, об'єднання в цілому. У процесі такого аналізу об'єктом вивчення є фінансова діяльність підприємства в цілому без виділення окремих його структурних одиниць і підрозділів.

‒        аналіз фінансової діяльності окремих структурних одиниць і підрозділів (центрів економічної відповідальності). Такий аналіз базується в основному на результатах управлінського обліку підприємства.

‒        аналіз окремих фінансових операцій. Предметом такого аналізу можуть бути окремі операції, зв'язані з короткостроковими чи довгостроковими фінансовими вкладеннями; з фінансуванням окремих реальних проектів і інші.

4)      За періодом проведення виділяють попередній, поточний і наступний фінансовий аналіз.

‒        попередній фінансовий аналіз зв'язаний з вивченням умов фінансової діяльності в цілому чи здійснення окремих фінансових операцій підприємства (наприклад, оцінка власної платоспроможності при необхідності одержання великого банківського кредиту).

‒        поточний (чи оперативний) фінансовий аналіз проводиться в процесі реалізації окремих фінансових чи планів здійснення окремих фінансових операцій з метою оперативного впливу на результати фінансової діяльності. Як правило, він обмежується коротким періодом часу.

‒        наступний (чи ретроспективний) фінансовий аналіз здійснюється підприємством за звітний період (місяць, квартал, рік). Він дозволяє глибше і повніше проаналізувати фінансовий стан і результати фінансової діяльності підприємства в порівнянні з попереднім і поточним аналізом, тому що базується на завершених звітних матеріалах статистичного і бухгалтерського обліку.

 

Фінансовий стан підприємства являє собою ступінь забезпеченості підприємства необхідними фінансовими ресурсами для здійснення ефективної господарської діяльності та своєчасного проведення грошових розрахунків за своїми зобов’язаннями.


Мета аналізу фінансовою стану
підприємства — об'єк­тивної його оцінки та виявлення на цій підставі потенційних можливостей підвищення ефективності формування й використання фінансових ресурсів.


Основними завданнями аналізу фінансового стану є:


= дослідження рентабельності та фінансової стійкості підприємства;

= дослідження ефективності використання майна (капіталу) підприємства, забезпечення підприємства власними оборотними коштами;

= об'єктивна оцінка динаміки та стану ліквідності, платоспроможності, фінансової стійкості підприємства;

= оцінка становища суб'єкта господарювання на фінансовому ринку та кількісна оцінка його конкурентоспроможності;

= аналіз ділової активності підприємства та його становища на ринку цінних паперів;

= визначення ефективності використання фінансових ресурсів.



Предметом фінансового аналізу підприємства с його фінан­сові ресурси, їх формування та використання.



Метод фінансового аналізу — це комплекс науково-методичних ін­струментів та принципів дослідження фінансового стану підприємства.


Результати фінансовго аналізу представляють інтерес для широкого кола суб’єктів ринку:

  • саме підприємства, яке хоче знати неупереджену думку про свою діяльність і розробити заходи щодо її поліпшення;

  • інвестори - зацікавлені в ефективності та прийнятній ризиковості інвестування своїх коштів);

  • кредитори і постачальники, які бажають впевнитись у плато­спроможності підприємства;

  • партнери по бізнесу, які прагнуть встановити з підприємством стабільні й надійні ділові відносини (постачальники, споживачі, транспортувальники, страхові компанії );

  • сторонніх щодо підприємства структур (так державна податко­ва служба бажає впевнитись у спроможності підпри­ємства сплачувати податки; профспілки — у стабільності зай­нятості працівників і здатності своєчасно виплачувати заробіт­ну плату; благодійні організації — у потенційній спроможності підприємства допомагати).