1. Оцінка ефективності використання позикового капіталу

Для оцінки ефективності позичених коштів застосовують систему аналітичних показників. Найголовнішими з них є такі:

1. Коефіцієнт фінансової напруженості (Кфн) - показує частку позикових коштів у валюті балансу позичальника. Рекомендоване значення показника не більше 0,5.

2. Коефіцієнт співвідношення між довгостроковим і короткостроковим позиковим капіталом (Кс) - показник індивідуальний для кожного позичальника й аналізується за ряд періодів

де     ДПК – довгостроковий позичений капітал за бухгалтерським балансом на останню звітну дату;

        КПК – короткостроковий позичений капітал за бухгалтерським балансом на останню звітну дату.

3. Коефіцієнт залучення коштів (Кзк) - характеризує ступінь фінансової незалежності позикоодержувача від позикових коштів. Чим нижчий рівень даного коефіцієнта, тим вища кредитоспроможність позичальника. Рекомендоване значення показника не більше 0,7 (70%).

 

де    КПК – короткострокові позичені кошти зі строком погашення до 12 місяців за бухгалтерським балансом клієнта на останню звітну дату;

      ОА – оборотні активи за бухгалтерським балансом позичальника на останню звітну дату.

4. Коефіцієнт залучення коштів у частині покриття запасів (КЗК) - частка власних оборотних коштів у покритті запасів має складати не менше 50%, останні 50% відшкодовують короткостроковими позиками банку і кредиторською заборгованістю за товарними операціями. Власні обороні кошти виражають різниці між оборотними активами і короткостроковими зобов’язаннями за пасивом балансу.

де     ЗК – залучені кошти за балансом на останню звітну дату.

5. Узагальнений коефіцієнт фінансової стійкості (УКФС ) - відображає ту частину активу балансу, яку покривають за рахунок найбільш стійких джерел. Рекомендоване значення коефіцієнта – 0,7 (70%).

де    ВК – власний капітал за балансом позичальника;

        ДЗ – довгострокові зобов’язання за балансом позичальника.


6. Коефіцієнт капіталізації (КК) - показник концентрує увагу на використанні клієнтом постійних джерел фінансування. Він характеризує ступінь залежності корпорації від її довгострокових кредитів і позик у постійних (фіксованих) пасивах. Цей показник індивідуальний для кожної окремої взятої корпорації.