5. Аналіз рівня рентабельності підприємства

Рентабельність — це ступінь дохідності, вигідності, прибут­ковості бізнесу. Якщо сума прибутку показує абсолютний ефект від діяльності, то рентабельність характеризує міру цієї ефективності, тобто від­носний ступінь прибутковості підприємства або продукції, що ви­робляється. У загальній формі рентабельність розраховують як від­ношення прибутку до витрат, або застосованих ресурсів (капіталу).

Показники рентабельності повніше, ніж прибуток, характеризують результати господарю­вання, тому що їхня величина відображає співвідношення ефек­ту з вкладеним капіталом або спожитими ресурсами.


Показники рентабельності можна об'єднати у декілька груп:

1)  показники, що базуються на витратному підході (рента­бельність продукції, рентабельність операційної діяльності, рен­табельність інвестиційної діяльності та окремих інвестиційних проектів, рентабельність звичайної діяльності);

2) показники, що характеризують прибутковість продажів (ва­лова рентабельність продажів і чиста рентабельність продажів);

3) показники, в основі яких лежить ресурсний підхід (рента­бельність сукупних активів або загальна рентабельність, рента­бельність операційного капіталу, рентабельність основного капі­талу, рентабельність оборотного капіталу, рентабельність влас­ного капіталу і т. ін.).


Рентабельність продукції
 обчислюють як відношення прибутку від реалізації до виплати процентів і податків до суми витрат на реалізовану продукцію. Вона показує, скільки прибутку має підприємство з кожної гривні, витраченої на виробництво і реалізацію продукції. її мож­на розраховувати в цілому по підприємству, по окремих його сег­ментах і за видами продукції.

 
Рентабельність операційної діяльності  розраховують в цілому по підприємству як відношення брутто-прибутку від опе­раційної діяльності до виплати процентів і податків до за­гальної суми витрат на операційну діяльність. Цей показник характеризує окупність витрат в операційній діяльності.

 
Рентабельність продажів (обороту), або комерційну мар­жу, розраховують діленням прибутку від реалізації продукції, робіт і послуг на суму отриманого чистого доходу. Характе­ризує ефективність виробничої і комерційної діяльності підпри­ємства. Цей показник розраховують у цілому по підприємству і за окремими видами продукції.

 
Рентабельність (дохідність) операційного капіталу обчис­люється відношенням прибутку від операційної діяльності до виплати процентів і податків до середньорічної суми опе­раційного капіталу. Характеризує дохідність капіталу, задіяного в основній діяльності (постачання, виробництво та збут продукції).

 Якщо сума прибутку показує абсолютний ефект від діяльності, то рентабельність характеризує міру цієї ефективності, тобто від­носний ступінь прибутковості підприємства або продукції, що ви­робляється. У загальній формі рентабельність розраховують як від­ношення прибутку до витрат, або застосованих ресурсів (капіталу).

Рентабельність (дохідність) сукупного капіталу обчислю­ють як відношення загальної суми прибутку до виплати процентів і податків до середньорічної вартості всього інвестованого капіталу, характеризує дохідність всього сукупного капіта­лу, вкладеного в активи підприємства