1. Зміст і завдання аналізу виробничої діяльності підприємств

Продуктивна виробнича діяльність підприємств в умовах рин­кового середовища визначається параметрами виробництва і про­дажу суспільно визнаних благ (продукції, робіт, послуг) з метою отримання прибутку.

Завдання виробничої діяльності передбача­ють максимально можливий обсяг виробництва і продажу продук­ції заданого асортименту, потрібної якості у визначені терміни при найкращому використанні виробничого потенціалу, сприятливих умов зовнішньо-економічного середовища, досягнень науки і тех­ніки для стійкого насичення ринку конкурентоспроможною проду­кцією та досягнення високих фінансових результатів. Цей комплекс завдань ще називають виробничою програмою підприємства.


В процесі аналізу виробничої діяльності підприємства потрібно розглянути такі питання:

а) якість планування виробництва, напруженість і обгрунтованість планів діяльності як у цілому, так і окремих виробничих підрозділів;

б) оцінка виконання планів виробництв, постачання та реалізації продукції, динаміки обсягів виробництва;

в) визначення основних факторів, що впливали на загальні обсяги виробництва протягом останніх років і зокрема у звітному періоді;

г) взаємозв’язок і взаємозумовленість показників обсягу вироб­ництва, реалізації, асортименту, якості виробів тощо;

д) визначення внутрішньогосподарських резервів зростання об­сягів випуску і реалізації продукції, а також розробка заходів щодо їх використання.

Джерела інформації для аналізу: 

  • ста­тистична звітність про виробництво продукції ,
  • планові ма­теріали відповідного відділу і бухгалтерські дані (про випуск, від­вантаження і реалізацію продукції),
  • інші оперативні дані виробничої діяльності.


Бажано також ознайомитись із залишкам незаве­ршеного виробництва, готової продукції на складі і товарів відван­тажених (форма № 1).