КОНСПЕКТ
3. Методичне забезпечення економічного аналізу
Відповідальність за методичне забезпечення аналізу зазвичай покладають на спеціаліста, який здійснює керівництво аналітичною роботою на підприємстві.
Особливе значення має розробка власних або адаптація готових комп'ютерних програм аналізу, що дають змогу оперативно і комплексно досліджувати результати господарської діяльності з використанням економічно-математичних методів.
Будь-які результати аналітичного дослідження діяльності підприємства в цілому або його сегментів має бути оформлено відповідними документами:
1. Аналітичний звіт (пояснювальна записка) - зазвичай складають для зовнішніх користувачів. Зміст звіту має бути достатньо повним. Передовсім у ньому мають міститися загальні питання, що відображають економічний рівень розвитку підприємства, умови його господарювання, характеристику асортиментної і цінової політики, конкурентоспроможності продукції, широту і частку ринків збуту продукції, репутацію підприємства, його імідж у діловому світі.
У пояснювальній записці дають характеристику як позитивних, так і негативних сторін діяльності підприємства за звітний період, розкривають об'єктивні і суб'єктивні, зовнішні і внутрішні фактори, що вплинули на виробничі І фінансові результати його роботи, викладають перелік заходів, спрямованих на усунення виявлених недоліків і підвищення ефективності функціонування підприємства в майбутньому.
Аналітична частина звіту має бути обґрунтованою, конкретною за стилем. Результати аналізу подають у ній у формі таблиць, графіків, діаграм тощо.
2. Довідка або висновок за результатами аналізу - на відміну від пояснювальної записки, може бути конкретнішим, акцентованим на відображенні недоліків або досягнень, виявлених резервів, способів освоєння їх. Особливу увагу потрібно приділяти пропозиціям за результатами аналізу. Вони мають бути всебічно обґрунтованими і спрямованими на поліпшення результатів господарської діяльності, освоєння виявлених внутрігосподарських резервів. При цьому може бути опущено загальну характеристику підприємства та умов його діяльності.
Нетекстова форма подання результатів аналізу - це постійний макет типових аналітичних таблиць, графіків без пояснювального тексту. Аналітичні таблиці і графіки дають змогу систематизувати, узагальнювати матеріал, що вивчається, і подавати його в придатній для сприймання формі.
Форми таблиць можуть бути найрізноманітнішими. їх будують відповідно до потрібних для аналізу даних. Показники в аналітичних таблицях слід розміщувати так, щоб їх можна було одночасно використовувати як аналітичний та ілюстративний матеріал. Аналітичні таблиці мають бути наочними і простими.
Більша частина інформації, використовуваної в аналізі, має форму показників. Кількість показників може зростати шляхом їх диференціації або інтеграції залежно від мети і змісту аналізу, глибини вивчення відповідних об'єктів і процесі в.
Показники класифікують за різними ознаками:
За способом формування |
|
За способом розрахунку |
|
За характером |
|
За вимірниками |
|
За ступенем синтезу |
|
За вагомістю (важливістю) |
|
За походженням |
|
Перевірка інформації:
= за формою – встановлюють правильність оформлення документів і звітів з погляду повної наявності й заповнення всіх реквізитів, підписів, таблиць, арифметичних сум, підсумків, відповідність і спадковість цифр, перенесених з інших документів і за попередні роки; узгодженість цифр у річних формах звіту і взаємозалежних величин
= за змістом – встановлюють відповідність звіту даним бухгалтерського обліку і достовірність самого обліку його відповідність реальному стану речей та процесам на підприємстві;
Мета перевірки інформації - встановити доброякісність інформації.