КОНСПЕКТ
1. Економічний аналіз як галузь економічної науки
Метою економічного аналізу є вивчення результатів діяльності всіх підприємств і господарських організацій, визначення впливу факторів на показники їхньої роботи для виявлення недоліків і резервів, а також розробка заходів, спрямованих на відновлення і збільшення обсягів виробництва та реалізації продукції, підвищення ефективності діяльності.
Економічний аналіз як метод – це науковий метод пізнання сутності економічних явищ і процесів, що ґрунтується на розчленуванні їх на складові і на вивченні в усьому розмаїтті зв’язків і залежностей.
Економічний аналіз як наукова дисципліна — це система спеціальних знань, пов'язана з дослідженням існуючих економічних процесів і господарських комплексів, темпів, пропорцій, тенденцій розвитку з виявленням їхньої глибинної суті і причин, що зумовлюють різні відхилення від запланованих показників, договірних зобов'язань, виробничих потужностей, а також з об'єктивною оцінкою їх виконання.
Економічний аналіз як засіб управління – це система способів вивчення за даними обліку, звітності, планів та інших джерел інформації результатів і стану господарської діяльності, можливих варіантів її поліпшення з метою здійснення оцінки і контролю виробництва, обґрунтування управлінських рішень, спрямованих на підвищення ефективності підприємства і його структурних підрозділів.
........................................................................................................................
Стадії прийняття рішень, що ґрунтуються на аналізі:
1) розробка, обґрунтування і прийняття планів підприємства
В умовах ринкових відносин система планування всередині підприємства зберігається, але змінюються його обсяги і деякі підходи Економічний аналіз забезпечує необхідне обґрунтування планових показників, оскільки його оцінка досягнутого рівня виробництва та витрат ресурсів, з одного боку, і попиту, ринкових цін та ефективності роботи з іншого, є основою планування діяльності підприємства;
2) організація виробництва і оперативне управління ходом виконання намічених планів
Усі виробничі та фінансові процеси, а також загальні результати діяльності підприємства повинні належно контролюватися. Це забезпечується поточним контролем з боку адміністрації підприємства за станом виконання планових завдань, організаційних заходів, вказівок тощо за допомогою аналітичного опрацювання повсякденної інформації, яка характеризує виробничо-фінансову діяльність підприємства;
3) заключна оцінка досягнутих результатів.
Вона здійснюється як ревізія фінансово-господарської діяльності роботи підприємства, як тематична перевірка з боку податкової адміністрації, аудиторське обстеження. Останнє, наприклад, проводиться за дорученням спостережної ради, акціонерів, банку. І цей контроль ґрунтується на аналізі даних про роботу суб'єкта господарювання, тобто є однією з форм аналітичного обстеження підприємства.