Теоретичний матеріал до теми 10
1. Життєвий цикл продукту
2. Управління життєвим циклом продукту
3.Використання торговельних марок
4. Упаковка
5. Гарантія продукту
3. Використання торговельних марок
Одне з основних рішень, які необхідно прийняти у зв’язку з управлінням товаром - використання торговельних марок, тобто рішення щодо вибору певного імені, фрази, малюнка, символів чи поєднань цих складників для ідентифікації своїх товарів.
Торговельна марка - це будь-яке слово, «засіб розрізнення» (зображення, звук, форма чи колір) або їх поєднання, використовувані для створення відмінностей продуктів і послуг певного продавця від інших продуктів і послуг.
Фірмова марка - це зареєстрована комерційна назва, під якою компанія провадить свою діяльність. Сьогодні у світі зареєстровано понад 25 млн торговельних марок. За оцінками експертів, щорічно ця цифра збільшується приблизно на мільйон. А вартість відомих брендів інколи сягає десятків мільярдів доларів.
Товарний знак - це юридично узаконене позначення виключного права компанії на використання торговельної чи фірмової марки. Відносини, які виникають у зв’язку із взяттям на облік, використанням і правовим захистом товарних знаків, упорядковуються Законом «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг». Відомі товарні знаки допомагають компаніям рекламувати свої пропозиції і поступово формувати прихильність споживачів до своїх торговельних марок. На рисунку 10-4 зображено деякі добре відомі товарні знаки.
Рисунок 10-4 Приклади популярних товарних знаків, торговельних і фірмових марок
Вдалий товарний знак сприяє успішному продажу продукту і створює цінності в очах покупців (це зазвичай називають «чистою вартістю торговельної марки), тому останнім часом загострилася проблема випуску контрафактної продукції, коли дешеві копії продуктів відомої торговельної марки виготовляють невласники марки без відповідної ліцензії. Продукт-підробка може позбавити законного виробника частини збуту і завдати шкоди репутації компанії. Виключне право власника товарного знака користуватися й розпоряджатися ним, а також забороняти його використання іншим компаніям і фізичним особам зазначено у статтях 5, 20, 21 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг». Захист цивільних прав від незаконного використання товарного знака, крім вимоги припинення такої діяльності чи стягнення заподіяних збитків, здійснюється і через:
- публікацію судового рішення для відновлення ділової репутації потерпілого;
- вилучення з продукту або його упаковки незаконно використовуваного товарного знака або позначення, які можуть призвести до переплутування продуктів, або знищення виготовлених зображень товарного знака чи позначки.
Особистість торговельної марки і капітал марки
Менеджери продуктів розуміють, що торговельні марки не тільки забезпечують ототожнення товару й певне спрощення його вирізнення з-поміж продуктів конкурентів. Успішні й визнані бренди роблять ставку на особистість торговельної марки - набір людських характеристик, які пов’язуються з торговельною маркою.
Дослідження показують, що споживачі часто приписують продуктам властивості особистості - традиційний, романтичний, грубий, витончений, бунтівливий - і вибирають ті торговельні марки, які сумісні з їх власним або бажаним уявленням про себе. Маркетологи можуть надати марці певних особистісних характеристик і передати їх рекламними засобами, використовуючи певний тип споживача чи ситуацію, що викликає певні почуття, сподіваючись, що в майбутньому вони будуть асоціюватися з цією маркою.
Торговельна марка має велике значення для будь-якої компанії. Така її роль зумовлена тим, що, кожна марка має свій марочний капітал, тобто додаткову вартість. Ця вартість забезпечує дві важливі переваги: 1) конкурентну; 2) цінову - споживачі часто готові заплатити вищу ціну за продукт із марочним капіталом. У такому випадку марочний капітал дорівнює тій різниці, яку споживач сплачує за одну марку порівняно з товаром без марки або середньою ринковою ціною товару, якщо їх властивості та функціональні вигоди тотожні.
Створення капіталу марки
Капітал марки не виникає за одну мить. Його турботливо плекають маркетинговими програмами, щоб створити сильні, стійкі, сприятливі й виняткові споживчі враження, пов’язані з маркою. Цей капітал створюється у свідомості споживачів і виникає залежно від того, що вони дізналися, відчули, побачили та почули про торговельну марку протягом певного проміжку часу. Маркетологи усвідомлюють, що процес створення капіталу марки нелегкий і нешвидкий. Насправді він виступає результатом чотирьох послідовних кроків (див. рисунок 10-5).
Рисунок 10-5 Спрямована на споживачів піраміда капіталу марки
Перший крок - виховання позитивного ставлення споживачів до торговельної марки й зв’язку марки із цілим класом товарів або створення ідентичності марки.
Далі маркетологи мають встановити значення бренда у свідомості споживачів з погляду функціонального, експлуатаційно спрямованого та образного вимірів.
Третій крок - отримання відповідей від споживачів про особистість торговельної марки та її значення. Тут увага зосереджується на ставленні споживачів до марки, їхніх відчуттях. Аналіз має бути спрямований на сприйняття якості товару, довірі до товару, особливо порівняно з іншими конкуруючими марками.
Останній, найскладніший крок - це створення взаємодії між споживачами й торговельною маркою, виховання прихильності до неї.
Оцінювання капіталу марки
Капітал марки надає її власнику фінансові переваги. Успішні, визнанні марки забезпечують економічну вигоду, бо вони становлять частину нематеріальних активів, які можна купувати або продавати. Вони можуть зростати в ціні, коли ними ефективно управляють – і навпаки, — знижуватися, коли неефективно.
Ліцензування
Цінність торговельної марки як власності компанії виявляється під час ліцензування.
Ліцензування — це надання за договором однією компанією іншій права на використання своєї торговельної марки, патенту, торгового секрету чи будь-якої іншої власності в обмін на гонорар чи ліцензійний платіж. Для успішного ліцензування марки необхідно провести ретельний маркетинговий аналіз, щоб переконатися у відповідності марки ліцензіара і товарів ліцензіата.
Вибір марочної назви
Вибір хорошої назви для торговельної марки — справа складна і дорога. Хороша назва торговельної марки повинна:
- містити натяк на споживчі вигоди продукту;
- легко запам’ятовуватися, відрізнятися від інших і мати позитивний зміст;
- точно відповідати іміджу компанії та її продукції;
- бути вільною від обмежень, пов’язаних із вимогами закону чи регулятивних органів. Юридичні обмеження призводять до позовів про порушення прав торговельної марки, а регулятивні обмеження стосуються неправильного використання слів у марочних назвах.
- бути простою та мати емоційне забарвлення.
Стратегії використання торговельних марок
Щоб впровадити торговельну марку, компанії можуть застосувати різні стратегії:
1) використання марок виробника;
2) впровадження власних марок роздрібних торговців;
3) застосування змішаних марок (рисунок 10-6).
За багатотоварної марочної стратегії компанія використовує лише одну назву для усіх своїх товарів; часто такий підхід називають стратегією колективної, або сімейної марки.
Багатотоварна марочна стратегія має низку переваг:
- стратегія збільшує капітал марки за допомогою споживачів, які переносять прихильне ставлення до одного товару цієї марки на інші товари в продуктовому класі з тією ж марочною назвою;
- стратегія дозволяє розширювати товарну лінію, тобто використовувати існуючу марочну назву для виходу на новий ринковий сегмент у тому самому класі продуктів;
- стратегія може також забезпечити зниження витрат на рекламу та стимулювання збуту, оскільки одна назва надається всім продуктам, що сприяє зростанню рівня упізнаваності.
Однак, ця стратегія пов’язана з певним ризиком. Використання однієї марочної назви для надто великої кількості різних товарів може розмити образ марки в очах споживачів.
Деякі компанії використовують стратегію об’єднаних торговельних марок, тобто сполучення марочних назв двох виробників для одного товару. Стратегія об’єднаних торговельних марок вигідна для фірми, оскільки дає змогу освоювати нові класи товарів за допомогою вже усталеної марочної назви в освоєному товарному класі
Багатомарочна стратегія передбачає присвоєння кожному товару індивідуальної марочної назви. Багатомарочну стратегію корисно застосовувати тоді, коли кожна окрема марка призначена для різних ринкових сегментів. Деякі компанії пропонують окремі марки для сегментів, що відрізняються за показником ціна-якість. Інші компанії вводять нові торговельні марки, для того, щоб знешкодити конкурентів. Їх називають марками, що борються, їхня головна мета полягає в тому, щоб протистояти маркам конкурента. Багатомарочна стратегія потребує значно більших витрат на просування порівняно з багатотоварною стратегією, оскільки компанії доводиться формувати у споживачів і роздрібних торговців поінформованість про кожну нову марку, не користуючись при цьому “капіталом” попередніх сприятливих вражень.
Переваги цього підходу полягають у тому, що кожна марка — унікальна для кожного ринкового сегмента, і невдача одного продукту не позначиться на інших товарах цієї ж групи.
Компанія використовує власні торговельні марки (приватне маркування, марка посередника), коли вона виробляє товари, але продає їх під марочними назвами гуртового чи роздрібного торговця. Популярність використання власних торговельних марок постійно зростає, оскільки воно, як правило, приносить високий прибуток виробникам і посередникам, тому що споживачі охоче купують їхні продукти.
Використання змішаних торговельних марок полягає в продажі фірмою продукції як під власною маркою, так і під маркою посередника, оскільки її власний сегмент ринку відрізняється від цільового сегменту ринку посередника.