Теоретичний матеріал до теми 10
1. Життєвий цикл продукту
2. Управління життєвим циклом продукту
3.Використання торговельних марок
4. Упаковка
5. Гарантія продукту
1. Життєвий цикл продукту
До продуктів, як і до людей, можна застосувати поняття життєвого циклу. У ньому виділяють чотири етапи, які проходить на ринку новий продукт: виведення на ринок, зростання, зрілість і занепад.
На рисунку 10-1, життєвий цикл продукту проілюстровано двома кривими, одна з яких зображує обсяг продажів, а друга - прибуток усіх компаній, що виробляють продукт. Далі розглядаються причини, чому крива має саме такий вигляд, і маркетингові рішення, що впливають на неї.
Рисунок 10-1 Вплив життєвого циклу на визначення маркетингових цілей компанії та маркетингові заходи
Етап виведення на ринок
Його ще називають упровадженням. Він у життєвому циклі починається з першої появи продукту на цільовому ринку. Цей етап характеризується повільним зростанням обсяг продажу і найменшими прибутками. У багатьох випадках це пояснюється значними обсягами інвестицій у розробленні продукту.
Під час виведення на ринок компанія зазвичай інвестує значні кошти в рекламу та інші засоби просування продукту, щоб поінформувати споживачів про нього. Великі витрати виробників спрямовані на формування у споживача первинного попиту чи бажання, спрямованого на цілий товарний клас, а не тільки на певну марку, оскільки на ринку ще немає конкурентів з аналогічним товаром. Через деякий час, коли інші починають випускати подібні продукти, компанія зосереджує свої зусилля на вибірковому попиті, тобто створенні попиту на певну марку продукту.
На етапі впровадження великої уваги потребують також інші складники комплексу маркетингу. Часто важко налагодити розповсюдження нового продукту, тому що торговельні посередники неохоче беруться за його продаж. Особливість цього етапу полягає і в тому, що компанії зазвичай обмежуються малою товарною лінією, прагнучи забезпечити передусім високу якість товару.
Ціни під час виведення на ринок можуть бути високими або низькими. Висока початкова ціна може нав’язуватися стратегією «збирання вершків», коли компанія намагається покрити витрати на створення продукту й отримати прибуток за рахунок покупців «першої хвилі», для яких характерна нечутливість до ціни. Однак високі ціни можуть зацікавити конкурентів, які побачать у новому ринку можливості для одержання прибутку. Щоб перешкодити виходу конкурентів на ринок, компанія може встановити на свій продукт низьку ціну; це називається стратегією проникнення. Вона сприяє швидкому розширенню збуту в натуральному вираженні, але при цьому компанії потрібно уважно контролювати витрати.
Етап зростання
Це друга стадія життєвого циклу продукту; вона характеризується швидким зростанням обсягів продажу. Саме тоді на ринку з’являються конкуренти. Внаслідок конкуренції та агресивної цінової політики прибутки на етапі зростання, досягнувши найвищої позначки, зазвичай починають знижуватися.
Збільшення обсягу продажу цього товару на етапі зростання зумовлено тим, що до його випробування й використання долучаються нові споживачі; крім того, зростає кількість повторних покупців, людей, котрі вже ознайомилися з товаром, були ним задоволені й купують його знову. Із проходженням продукту життєвим циклом збільшуються повторні закупівлі порівняно із пробними придбаннями. Якщо ж забезпечити значну кількість повторних покупців не вдається, то це призводить до передчасної «смерті» продукту.
На етапі зростання продукт починає зазнавати змін. Щоб індивідуалізувати свою торговельну марку на тлі марок конкурентів, компанія може випустити поліпшений варіант чи надати нових якостей первісному продукту. Так починається «розширення» товарного асортименту.
Етап зростання має забезпечити продукту якомога більше поширення. Це найчастіше означає боротьбу між конкуруючими компаніями за місце на полицях роздрібних магазинів і за виграшне розміщення чи викладення свого продукту.
Етап зрілості
Третій етап життєвого циклу продукту - зрілість - характеризується уповільненням зростання сукупного товарообігу в галузі чи обсягу продажів певного класу продуктів (на графіку рисунка 10-1 цей етап зображено у вигляді пологої ділянки). Тут слабкі конкуренти, які випадково опинилися на ринку, починають його поступово залишати. Більшість споживачів, здатних придбати цей продукт, або роблять повторні покупки, або, випробувавши продукт, відмовляються від його подальшого використання. Зниження темпу зростання обсягу продажу на етапі зрілості зумовлене тим, що на ринку з’являється мало нових покупців. Прибутки знижуються, оскільки численні продавці ведуть запеклу цінову війну, і залучення коленого нового покупця потребує витрат, порівнюваних з доходом від цього покупця.
На етапі зрілості маркетингові засоби спрямовуються переважно на утримання частки ринку за допомогою індивідуалізованого продукту; цінова конкуренція існує через надання знижок і зниження цін. Компанії також зосереджують увагу на пошуку нових покупців.
Етап спаду
Етап спаду виявляється у скороченні збуту і зниженні прибутків. Нерідко продукт переходить на етап спаду не тому, що компанія застосовує неправильну стратегію, а внаслідок змін у зовнішньому середовищі.
Обсяг реклами і зусилля для просування продукту на цьому етапі скорочуються, зменшуються й інвестиції в істотний розвиток продукту. Продукти, що опинилися на етапі спаду, інколи відбирають у керівництва компанії надто багато часу й потребують фінансових витрат, що не виправдовується потенційною цінністю відповідних продуктів для компанії. Щодо продуктів, які переживають спад, компанії застосовують одну з двох стратегій: 1) вилучення продукту з ринку, 2) «збирання урожаю».
Вилучення продукту. Це означає вилучення товару з асортименту компанії - найрадикальніше стратегічне рішення. Інколи його прийняттю сприяють посередники.
«Збирання урожаю». Застосовуючи цю стратегію, компанія зберігає продукт в асортименті, але скорочує маркетингові витрати на його підтримання. Продаж такого продукту оптимізується - скорочуються всі заходи і, відповідно, витрати, яких не потребує повсякденна діяльність, кожна продана одиниця повинна бути прибутковою, адже іншого часу для отримання просто немає. Мета цієї стратегії полягає у збереженні здатності компанії задовольняти певні бажання споживачів.
Деякі характеристики життєвого циклу продукту
Серед важливих характеристик життєвого циклу продукту можна виокремити такі: 1) тривалість; 2) вид відповідних кривих; 3) відмінності, зумовлені різницею в рівнях продуктів; 4) темпи сприйняття споживачами.
Тривалість життєвого циклу продукту. Час проходження продуктом свого життєвого циклу - величина, що не визначена чітко. Споживчі товари зазвичай мають коротший життєвий цикл, ніж товари промислового призначення.
Вид кривої життєвого циклу продукту. Криву, яку зображено на рисунку 10-1, можна назвати узагальненою кривою життєвого циклу, та насправді не у всіх ця крива однакова. Існує кілька її різновидів, до того ж кожному виду відповідає своя стратегія маркетингу. На рисунку 10-2 зображено характерні криві для чотирьох різних продуктів: складних, простих, модних і продуктів-примх.
Рисунок 10-2 Види кривих життєвого циклу продукту
Перша крива зображує життєвий цикл складного продукту. Складний продукт - це такий продукт, який потребує від споживачів певного часу на навчання, внаслідок чого впровадження їх дещо сповільнюється (рисунок 10-2 А). Такий вигляд, наприклад, має крива життєвого циклу персональних комп’ютерів, оскільки споживачам необхідно усвідомити вигоди від придбання чи навчитися по-новому виконувати завдання. Мікрохвильові печі змушують освоювати новий спосіб приготування їжі та вносити зміни до рецептів звичних страв. Багато українських господарок поки що не бачать сенсу у придбанні посудомийної машини, вважаючи цей звичний для західного світу побутовий прилад надмірністю.
Простий продукт, навпаки, знаходить швидкий збут, оскільки споживачі легко звикають до нього й відразу переконуються у вигодах від його придбання (рисунок 10-2 Б). Такий продукт можуть легко скопіювати конкуренти, тому маркетингова стратегія має полягати у швидкому розширенні розподільної мережі - пропозиції продукту в гуртовій і роздрібній торгівлі. За умови вчасного реагування поява на ринку конкурентів із подібними продуктами, незважаючи на їх швидку реакцію, не зможе завдати інноваційній компанії відчутного удару, оскільки вона вже продаватиме свій продукт через більшість роздрібних торговельних підприємств. Важливо також мати у своєму розпорядженні виробничі потужності, здатні задовольнити наявний попит.
Модні продукти (рисунок 10-2 В) - це такі як, наприклад, жіночі босоніжки на «платформі» або окуляри в широкій оправі; вони виходять на ринок, старіють, а потім начебто знову повертаються у вжиток. Такий тип життєвого циклу найчастіше властивий жіночому та чоловічому одягу. Тут тривалість циклів може становити від кількох років до десятиліть.
Продукти-примхи - це наклейки у вигляді плям-подряпин для автомобіля, дитячі кросівки з вогниками, які спалахують у підборах під час ходьби, і деякі дитячі іграшки (трансформери, телепузики). Всі вони характеризуються швидким зростанням збуту під час впровадження і таким само швидким спадом (рисунок 10-2 Г). Цим продуктам загалом властиві незвичні нові ознаки.
Рівні продукту: клас, вид. Крива життєвого циклу продукту, яку показано на рисунку 10-1, описує еволюцію продажу цілої галузі або цілого класу продуктів. Однак в управлінні продуктом дуже важливо розрізняти життєві цикли, властиві класу, вид властивих продукту й певній марці. Клас продукту - це вся товарна категорія або галузь, як виробництво ігрових відео- приставок або програмного забезпечення. Поняття виду продукту належить до видозмін продукту в межах товарного класу.
Життєвий цикл і споживачі. Життєвий цикл продукту залежить від обсягів його продажу споживачам. Не всі вони квапляться купити продукт на етапі його впровадження; наймасовіший збут починається лише через деякий час після виходу продукту на ринок. Відбувається своєрідне розповсюдження продукту серед населення, як у певному фізичному середовищі. Це називається поширенням (чи «дифузією») нововведення.
Деяких людей новий продукт приваблює швидко, тоді як інші купують його тільки після того, як побачать у своїх друзів. На рисунку 103 усю сукупність споживачів умовно поділено на п’ять категорій - залежно від того, як швидко вони сприймають продукт-новинку. Кожній із категорій дано коротку соціально-психологічну характеристику. Для досягнення успіху продукту на ринку треба, щоб його спочатку придбали новатори й ранні послідовники.
Сприйняття чи несприйняття споживачами нового продукту залежить від кількох чинників. Звичайними причинами відторгнення, продукту на етапі впровадження стають бар’єри у свідомості споживача. Бони можуть бути пов’язані з використанням продукту (він несумісний зі звичками споживача), недостатньо високою споживчою цінністю (продукт не дає причини для зміни споживчої поведінки); ризиком (продукт може спричинити фізичний, соціальний або фінансовий ризики) або психологією споживача (продукт несумісний із культурними цінностями або способом життя споживача).
Компанії намагаються подолати ці перешкоди різними шляхами: вони надають гарантію, зобов’язуються повернути гроші, використовують докладні інструкції, проводять демонстрації або дають безкоштовно куштувати продукт, щоб стимулювати пробні купівлі. Саме тестування нового продукту, на думку 71% споживачів, - найкращий спосіб його оцінювання.
Рисунок 10-3 Соціально-психологічна характеристика п'яти категорій споживачів щодо сприйняття нових продуктів