Теоретичний матеріал до теми 1
1. Що таке маркетинг
2. Як маркетинг виявляє і задовольняє споживчі потреби
3. Маркетингова програма: як налагоджувати відносини із споживачами
4. Чому маркетинг такий важливий?
3. Маркетингова програма: як налагоджувати зв'язки зі споживачами
Маркетингова програма об’єднує організацію з її споживачами. Для розуміння цієї тези обговоримо такі суттєво важливі категорії, як споживча цінність, зв’язки зі споживачем і маркетинг відносин. І тоді проілюструємо їх на прикладі.
Глобальна конкуренція, споживча цінність і зв’язки зі споживачем
Напружена конкуренція на внутрішньому і світовому ринках викликала масову перебудову багатьох організацій і навіть галузей. За таких умов ускладнюється діяльність маркетологів, які мають знаходити все нові й нові способи зміцнити конкурентоспроможність компаній. Для цього вони часто використовують досвід успішних компаній, намагаючись виявити чинники їх успіху та наслідувати їхні стратегію і тактику.
Суть успішного маркетингу полягає у приверненні організацією уваги споживачів шляхом пропонування виняткової споживчої цінності. Цей принцип відомий давно. Але нові підходи вимагають від компаній цілеспрямованіших спроб з’ясувати, яким саме чином споживачі сприймають цінність товару. Споживча цінність поєднує вигоди, які отримує цільовий ринок, і включає якість, ціну, зручність, вчасну доставку, сервіс. Нині інвестуються значні кошти у програми, які викликали б у споживачів довіру до торговельної марки чи компанії.
Дослідження переконують, що організація не може бути конкурентоспроможною, якщо прагне задовольнити весь ринок у цілому. Потрібно виявляти можливості для встановлення тривалих зв’язків зі споживачами цільового ринку, пропонуючи їм унікальну споживчу цінність. Усі і інші компанії спиняються на певній споживчій цінності, керуючись однією із трьох стратегій: найкраща ціна, найкращий товар, найкращий сервіс.
Проте зміна смаків споживачів і маркетингового середовища загалом може призвести до провалу колись передових маркетингових стратегій.
Маркетинг відносин
Результативні відносини зі споживачем встановлюються організаціями за рахунок створення окремих комплексів маркетингу, які втілюються у маркетингових програмах.
Маркетинг відносин: легко для розуміння. Встановлення й підтримання ефективних відносин зі споживачами в теорії і практиці маркетингу називається маркетингом відносин; це сукупність відносин організації з її споживачами, працівниками, постачальниками та іншими партнерами для отримання взаємної довготривалої вигоди. Слід наголосити, що це можливо лише за обов’язкової участі інших споживачів ринку, тобто постачальників, персоналу компанії та посередників, таких як гуртові й роздрібні торгівці у каналах дистрибуції. Найкращий маркетинг відносин це коли весь колектив компанії керується концепцією маркетингу.
Маркетинг відносин: складно для виконання. Значна кількість компаній витрачає багато зусиль для досягнення необхідного рівня маркетингу відносин. Сучасні інформаційні технології дають змогу, разом із налагодженою маркетинговою діяльністю, пропонувати споживачам найбільш пристосовані до їх смаків продукти і послуги високої якості й за низькими цінами.
Маркетингова програма
Ефективні стратегії маркетингу відносин допомагають зрозуміти нагальні потреби споживачів. Після одержання інформації про потреби споживачів менеджер із маркетингу має опрацювати ці відомості і перетворити їх на концепцію товарів, які розроблятиме організація (рисунок 1-3). Це задум потім втілюється в програму маркетингу - план, який поєднує складники комплексу маркетингу для надання товарів цільовому ринку. Програму маркетингу розробляє відділ маркетингу в організації. Вона розробляється за наступним алгоритмом:
- визначення цільового ринку, тобто потенційних споживачів;
- збір інформації про потреби потенційних споживачів;
- ідентифікація споживчих потреб.
- розробка комплексу маркетингу, сукупність яких формує програму маркетингу.
Рисунок 1-3 Друге завдання маркетингу - задоволення споживчих потреб