7. Організація управління якістю праці

Важливим напрямом заохочення ініціативи працівників, який в Україні ще не поширений, у багатьох країнах стало створення «гуртків якості», груп розвитку тощо. Однією з основних передумов успішної діяльності таких колективів є обов’язкове знання працівниками і службовцями технології та принципів організації виробництва. Таке можливе завдяки універсальній підготовці й ротаційному методу ознайомлення з виробництвом.

У системі управління все більшої уваги приділяють підвищенню якості праці. Важливе місце тут відводиться розробці і впровадженню комплексних систем управління якістю праці і продукції, що впроваджуються в дію у два етапи: розробка і впровадження системи бездефектної праці або системи бездефектного виконання вишукувальних і проектних робіт. Ця система являє собою сукупність взаємопов’язаних організаційних, інженерно-технічних і виховних заходів, спрямованих на забезпечення високоякісної розробки в задані терміни проектновишукувальної і іншої технічної документації.

На другому етапі розробляють і впроваджують систему стандартів, тобто керівні і технічні матеріали по окремих питаннях, що розвивають і уточнюють інструктивно-методичні матеріали.

Комплексна система управління якістю проектних і вишукувальних робіт включає в себе такі підсистеми: планування, організацію, виконання, контроль і оцінку, інформаційне забезпечення. За функціонування кожної підсистеми планування несуть відповідальність керівники проектної організації і відповідні відділи. Так, за функціонування підсистеми планування відповідає директор проектної організації. Підсистема планування встановлює завдання по підвищенню якості робіт, визначає найбільш доцільні шляхи їх виконання, розробляє план заходів по підвищенню якості проектів і вишукувань, вдосконалює структуру управління, уточнює функції і посадові інструкції.

Підсистема організації виробництва, за функціонування якої відповідає головний інженер проектної організації, забезпечує створення необхідних умов для ефективної роботи всіх виробничих підрозділів, відділень, служб. Серед цих умов найбільш важливе значення мають заходи щодо запровадження нової техніки і передової технології.

Підсистема виконання координує діяльність виробничих підрозділів по підвищенню якості проектів і вишукувань і забезпечує підготовку виробництва. За функціонування цієї підсистеми несуть відповідальність начальники технічного і планово-виробничого відділів.

Підсистема контролю і оцінки, за діяльність якої відповідають керівники виробничих підрозділів, включає практичне керівництво і організацію роботи по управлінню якістю праці у виробничих підрозділах. Забезпечення і контроль якості на всіх стадіях робіт здійснюється:

а) по передпроектних проробках на стадії схем – начальниками і

головними спеціалістами виробничих підрозділів, головними інженерами проектів, авторами розділів і головними спеціалістами технічного відділу. Передпроектні розробки розглядаються технічною радою проектної організації;

б) по проектах і вишукуваннях:

–        на рівні груп – по ланцюжку виконавець – перевіряючий – керівник групи;

–        на рівні відділів – по ланцюжку керівник групи – головний інженер проекту – начальник відділу;

–        на рівні проектної організації по ланцюжку головний інженер проекту – головний спеціаліст технічного відділу – головний інженер проектної організації – технічна рада проектної організації.

Юридичною та організаційно-методичною основою комплексної системи управління якістю проектних і вишукувальних робіт є стандарти підприємства (СТП), які систематизують та такими розділами:

  • забезпечення якості і ефективності проектування й вишукувань;
  • запровадження прогресивних рішень і методів проектування;
  • управління проектуванням;
  • структура виробництва, підготовки і розстановки кадрів;
  • стимулювання ефективності, прогресивності і якості.

Кожному стандарту присвоюється реєстраційний номер, який складається з відповідних кодів (код НААН, код Головного управління Держгеокадастру в області, номер відповідного розділу, порядковий номер і рік введення стандарту).