1. Що таке маркетинг

    

          Чи можете ви вважати себе фахівцем із маркетингу? 

           Уже зараз ви обізнані з багатьма аспектами та проявами маркетингу, оскільки маєте певний досвід споживача та покупця. Добра новина: ви вже маєте досвід у галузі маркетингу. Певного мірою ви спеціаліст у цій галузі, бо як покупець виконуєте багато маркетин­гових дій та ухвалюєте тисячі маркетингових рішень. Вам уже відомі деякі терміни, поняття та принципи маркетингу.

            Маркетинг: використання обміну для задоволення потреб

             Американська асоціація маркетингу дає таке визначення маркетингу: «Маркетинг - це функція організації, яка включає сукупність процесів зі створення, просування і постачання споживчих цінностей на основі управ­ління зв’язками зі споживачами, внаслідок чого організація несе ризики та отри­мує вигоду».  Багато хто ототожнює маркетинг лише з рекламою або персо­нальним продажем. Але це не так. Такий підхід необгрунтовано звужує його межі. Наведене визначення показує, що маркетинг включає значно більше процесів. Воно наголошує на важливості того, щоб запропоновані на ринку споживчі цінності у продуктах, послугах й ідеях збігалися зі споживчими по­требами. Крім того, маркетинг має виключити невиправданий ризик, тільки в цьому випадку споживачі, колектив компанії, постачальники іі акціонери отримають взаємну вигоду.

             Щоб задовольнити запити і продавців, і покупців, маркетинг має:

1 ) вияви­ти потреби потенційних клієнтів;

2) задовольнити їх.

             При цьому клієнтами можуть бути як окремі особи, які купують товари для особистого й родинного використання, так і організації, які купують товари для виробничого викорис­тання або перепродажу (гуртові та роздрібні торгівці). Основою досягнення цих двох цілей виступає обмін - взаємовигідна угода між покупцем і продав­цем, внаслідок якої кожен із них отримує те, що вважає цінністю. Поняття обміну основне у маркетингу і далі розглядатиметься детально.

              Чинники, які впливають на маркетингову діяльність

              На роботу компаній впливає багато чинників, що взаємодіють між собою (рисунок 1-1).

Рисунок 1-1 Маркетинговий відділ організації пов'язаний із численними групами, зацікавленими сторонами та окремими особами

          До них належить передусім сама організація, місія і завдання якої визначають її діяльність. Відповідальність за встановлення цілей ор­ганізації покладається на її керівництво. Щоб організувати виробництво то­варів, котрі задовольнять потреби майбутнього покупця, відділ маркетингу співпрацює з іншими підрозділами і співробітниками компанії. Від цього зале­жить подальше існування організації.

          На рисунку 1-1 показано основні сили, групи й осіб, зовнішні відносини ор­ганізації, які впливають на її маркетингову діяльність, Відділ маркетингу від­повідає за встановлення партнерських відносин із клієнтами організації, з її постачальниками, посередниками тощо.

          Організація постійно має підтримувати рівновагу між інтересами зазначе­них груп і осіб, навіть якщо вони суперечливі. Наприклад, неможливо забезпе­чити покупців товарами найвищої якості за найнижчими цінами й одночасно заплатити максимально високу ціну постачальникам і встановити найвищу за­робітну плату співробітникам, забезпечити акціонерів найвищим рівнем диві­дендів.

           Що необхідно, щоб маркетинг працював

           Щоб маркетинг міг реалізовуватись на практиці, необхідно враховувати такі чотири умови:

1) наявність принаймні двох сторін, які мають незадоволені погреби;

2) бажання і можливість кожної зі сторін задовольнити ці потре­би;

3) наявність у сторін можливості спілкуватися:

4) наявність товару, при­значеного для обміну,