1. 1. Планове і висотне обгрунтування

Мензульна зйомка проводиться по принципу переходу від загального  до подробиць. Для цього на ділянці спочатку вибирають опорні точки і складають геодезичне обґрунтування зйомки. Визначають планове і висотне положення опорних точок. Із них проводять потім зйомку ситуації і рельєфу тобто подробиць менш точними способами.

    В процесі рекогносцировки знайомляться з ситуацією і рельєфом на ділянці, вибирають і закріплюють базис та точки геометричної сітки.

    Базисом називається лінія відомої довжини з кінців якої шляхом засічок  визначають положення найближчих точок геометричної сітки.  Базис вибирають посередині ділянки на рівному місці довжиною 200-300 м, щоб його зручно було виміряти землемірною стрічкою.

   Точки геометричної сітки вибирають з таким розрахунком, щоб вони рівномірно покривали ділянку. Відстань між точками приблизно повинна рівнятись довжині базису. З кожної точки треба бачити не менш трьох інших. Всі точки геометричної сітки і базис закріплюють на місцевості кілочками типу сторожків на яких пишуть порядковий номер або буквене позначення.

Базис провішують і вимірюють землемірною стрічкою не менш двух разів.

    Нанесення точок сітки проводять так. Встановлюють мензулу на одному кінці базису і попередньо  наносять дану точку на планшет. Планшет орієнтують з допомогою орієнтир-бусолі і визначають а потім позначають на планшеті меридіан. Після чого центр сітки ниток кіпрегеля наводять на віху, яка знаходиться на другому кінці базису і отримують положення даної точки.

    Після нанесення базису послідовно візують на всі віхи поставлені в точках геометричної сітки  і позначають їх на планшеті. Закінчивши роботу переходять на інший кінець базису і роблять теж саме для визначення точок геометричної сітки, орієнтуючи планшет по напрямку базису.

    Висоту точок геометричної сітки визначають тригонометричним нівелюванням. Для цього отримані на планшеті точки з»єднають між собою прямими лініями, щоб утворився замкнутий полігон , або замкнений полігон і декілька примичних до нього ліній. Горизонтальні відстані між вершинами полігону визначають на планшеті циркулем за допомогою поперечного масштабу і записують в журнал зйомки.

    Мензулу послідовно встановлюють в кожній вершині полігону спостерігають спочатку задню а потім передню точки і результати записують у журнал. Обход полігону повинен виконуватись по напрямку руху годинникової стрілки. В результаті для кожної пари точок отримують перевищення в прямому та зворотньому напрямках. Висоту інструмента від землі до вісі обертання труби вимірюють рулеткою або рейкою з точністю до 0,01 м. На кожну точку вимірюють кут нахилу при двух положеннях вертикального кола. Перевищення вираховують по формулі. Попутно по далекомірній рейці визначають і перевіряють відстань, яка була визначена на планшеті.