Методи захисту від ґрунтових вод. Види дренажів
В тих випадках, коли підземні води ускладнюють будівництво та експлуатацію будівель та споруд приймають рішення про зниження їх рівня. Захист від ґрунтових вод може здійснюватись трьома методами: 1) відкритим водовідливом; 2) створення горизонтальних дренажів; 3)організацією вертикальних дренажів.
При виборі способу водозниження враховують умови залягання, джерело живлення, ґрунтових вод, характер їх потоків, розміри зони, яку осушують та необхідний термін водозниження. Якщо рельєфні умови сприятливі іноді створюють безпосередній самостечний відвід води з кар'єрів до ріки. В деяких випадках застосовують комплексний спосіб осушення, при якому боротьба з водою здійснюється шляхом сумісного застосування двох або трьох методів.
1. Відкритий водовідлив
Відкритий водовідлив являє собою відкачування води насосами безпосередньо з котлованів (рис. 5.6).
Рис. 5.6. Схема відкритого водовідливу:
1 – фільтр; 2 – насос; 3 – зумпф (лоток)
Для цього роблять невеликі приймальники (лотоки, зумпфи). Для поліпшення надходження води в зумпфи на дні котловану роблять канавки з нахилом у бік зумпфа. Відкачування здійснюється безперервно або періодично залежно від кількості води, яка надходить до зумпфа. Відкритий водовідлив застосовують лише в неглибоких котлованах, які виривають у стійких породах. Під час розробки піщаних ґрунтів, які схильні до опливання (пливуни), або в разі небезпеки виникнення суфозних явищ відкритий водовідлив не застосовують. Якщо спостерігається великий приток підземних вод, водовідлив потребує застосування потужних насосів.