Теоретичний матеріал до теми 3.
1. Конструктивні елементи будинків
Основні конструктивні елементи цивільних будинків – це фундаменти, стіни, перекриття, окремі опори, дахи, сходи, вікна, двері й перегородки (рис.3.1).
Фундаменти є підземною конструкцією, що сприймає все навантаження від будинку і передає його на ґрунт.
Стіни за своїм призначенням і місцем розташування в будинку поділяються на зовнішні й внутрішні, є вертикальними огородження-ми, одночасно виконуючи несущі функції. Залежно від цього вони по- діляються на несучі й ненесучі. Несущими можуть бути як зовнішні, так і внутрішні стіни. Ненесучі стіни – це звичайно перегородки. Вони служать для розподілу в межах поверху великих, обмежених капітальними стінами приміщень на більш дрібні, причому для обпирання перегородок не потрібне влаштування фунд аментів.
Зовнішні стіни, крім того, можуть бути самонесучими, котрі спираються на фундаменти і несуть навантаження тільки від власної маси, і начіпними, які є тільки огородженнями і спираються в кожному поверсі на інші елементи будинку.
Окремі опори – несущі вертикальні елементи (колони, стовпи, стояки), що передають навантаження від перекриттів та інших елементів будинку на фундаменти. Перекриття спираються на покладені по колонах спеціальні балки, наивані прого нами чи ригелями, а іноді й безпосередньо на колони.
Розташовані всеред ині будинку окремі опори й балки утворюють внутрішній каркас будинку.
Перекриття являють собою горизонтальні несущі конструкції, що спираються на несущі стіни чи стовпи і сприймають передані на них постійні й тимчасові навантаження. Одночасно перекриття, зв'язуючи між собою стіни, значно підвищують їхню стійкість і збільшують просторову твердість будинку в цілому. Залежно від місця розташування в будинку перекриття поділяються на міжповерхові (поділяючі суміжні поверхи), горищні (між верхнім поверхом і горищем), підвальні (між першим поверхом і підвалом) і нижні (між першим поверхом і підпіллям).
Рис.3.1. Основні констрктивні елементи бу динку з цегельними несучими стінами:
1 – підошва; 2 – підвальне перекриття; 3 – фундаменти; 4 – стеля; 5 – нижнє перекриття; 6 – під пілля; 7 – перегородка; 8 – навантаження від власної маси, людей і у статкування; 9 – міжповерхове перекриття; 10 – поздовжня внутрішня стіна; 11 – стіна; 12 – віконний проріз; 13 – карниз; 14 – горищне перекриття; 15 – горище; 16 – кроквяна балка; 17 – покрівля; 18 – димар; 19 – парасоль; 20 – коньковий прогін ; 21 – підкіс; 22 – стійка; 23 – коник; 24 – слухове вікно; 25 – сніг; 26 – карниз; 27 – мауерлат; 28 – віконне плетіння; 29– дверна полотнина; 30 – ґанок; 31 – цоколь; 32 – підвал; 33 – ґрунтова волога.
Дах є конструктивним елементом, що захищає приміщення і конструкції будинку від атмосферних опадів. Він складається з несучих елементів і частини, що огороджує. Дах, сполучений з перекриттям верхнього поверху, тоб то без тех нічного пов ерху (чи горища), називається сполученим дахом чи покриттям. Добре виконані плоскі сполучені дахи дешевше скатних як у будівництві, так і в експлуатації. Крім того, плоскі дахи можна використовувати як площадки для від- починку та інших цілей.
Сходи служать для сполучення між поверхами, а також для евакуації людей з будинку. Приміщення, в яких розташовуються сходи, називаються сходовими клітками. Конструкції сходів в основному складаються з маршів (похилих елементів зі ступенями) і площадок. Для безпеки пересування по сходах марші відгороджують поручнями.
Вікна влаштовують для освітлення і провітрюв ання приміщень; вони складаються з віконних прорізів, рам чи коробок і віконних сплетінь.
Двері служать для сполучення між приміщеннями. Складаються з дверних прорізів, що влаштовуються у стінах і перегородках, дверних коробок і дверних полотен.
У цивільних будинках можуть бути й і нші конструктивні елементи (вхідні тамбури, козирки над дверима, балкони, лоджії та ін.).
Для забезпечення необхідних експлуатаційних і санітарно-гігієнічних умов сучасний цивільний будинок обладнується санітарно-технічними й інженер ними пристроями. До них відносяться опалення, гаряче і холодне водопостачання, вентиляція, каналізація, сміттєвидалення, газифікація, енергопостачання, телефонізація та ін. Устаткування цих будинків розглядається у спеціальних курсах.