4. Виміри лідерства

Виміри лідерства

(за Дж. Коузесом та Б.Постнером):

1. Пошук викликів

Лідери є піонерами, які шукають нові стежки, нові вирішення, нові шанси для розвитку групи та покращення її функціонування. Вони ризикують, однак поразки трактують як уроки, новий досвід. Лідери готові ставити опір кожному виклику. Вони знають, що сила і велич не виникають зі status quo. Лідери виходять за визначені межі, не бояться змінити систему, щоб втілити нові вирішення і постійно йти вперед.

Лідери:

  • шукають нові можливості, щоб змінювати, розвивати, модернізовувати і покращувати
  • експериментують, ризикують і не бояться вчитися на помилках

2. Натхнення баченням

Лідери дивляться далеко в майбутнє, вірять, що можуть щось змінити. Вони прагнуть зробити щось, що би змінило дану ситуацію, щось, чого ніхто інший до цього часу не зробив. Вони вміють передбачити результати своєї праці ще перед її початком. Але володіння баченням майбутнього – це ще не все. Інші повинні поділяти це бачення.

Лідер повинен дбати про почуття, надії і мрії своїх співробітників, мусить вміти вдихнути життя в їх мрії, так, щоб вони побачили яким захоплюючим може бути майбутнє. Лідер повинен вміти поєднати здійснення мрій своїх співробітників з реалізацією бачення – здійснення мрій повинно бути тотожнім з втіленням бачення, спільним добробутом.

Лідери:

  • ппоказують іншим бачення кращого майбутнього
  • вміють поєднати реалізацію бачення із здійсненням мрій своїх співробітників і таким чином запевняють собі їх підтримку і за ангажованість. 

3. Надання можливості діяти іншим

Лідери будують міцні зв`язки на підставі взаємної довіри. Вони визначають спільні цілі. Залучають співробітників до планування роботи, надаючи можливість для прийняття самостійних рішень, надають можливість іншим відчувати себе сильними і здібними, співвласниками, а не найманою робочою силою. Лідери знають, що це все посилює ентузіазм до праці, дозволяє зберігати велику заангажованість і приносить чудові результати.

Лідери:

  • зміцнюють співпрацю шляхом визначення спільних цілей і створення довіри
  • зміцнюють людей шляхом надання їм влади, свободи вибору, розвитку їх здібностей, доручення відповідних завдань і запропонованої співпраці

 4Показ шляху

Лідери завжди керуються відомими цінностями і діють згідно своїх переконань. Вони є для своїх співробітників зразком для наслідування і створюють для них зразки поведінки, визначення цілей, трактування інших.

Лідери знають, що велика зміна може бути незрозумілою для інших і здаватися неможливою. Тому він ділить виконання проекту на можливі для осягнення етапи. Співробітникам легше концентруватися на невеликих завданнях. Коли всі розчаровані, лідери дають їм надію і шанс на перемогу.

Лідери:

  • є прикладом для своїх співпрацівників
  • планують етапи реалізації великих проектів так, щоб досягнення "малих успіхів" було підставою постійного поступу

 5. Створення духу команди

Реалізація великих і важких завдань в організації є важкою працею. Щоб зберегти надію і рішучість колективу лідери оцінюють індивідуальний внесок членів колективу і заохочують їх до подальшої роботи. Лідери посміхаються, дякують, нагороджують і публічно хвалять своїх співробітників, показують, як високо їх цінують.

Лідери знають, що співробітники хочуть спричинитися до успіху і спільно його святкувати. Лідери вміють надати можливість людям почуватися героями.

Лідери :

  • оцінюють індивідуальний внесок кожного співробітника
  • разом святкують успіхи