Теоретичний матеріал до теми 8.
5. Ліфти й ескалатори
Ліфти й ескалатори відносяться до механічних пристроїв для організації сполучення між поверхами. Ліфти бувають періодичної і безупинної дії. Застосування останніх обмежене. За призначенням ліфти бувають пасажирські, вантажні й спеціальні. Вони відрізняються один від одного розмірами кабін і вантажопідйо мністю. Так, вантажні мають вантажопід йомність від 100 до 5000 кг, пасажирські – від 320 до 500 кг. До спеціальних можна віднести лікарняні та ін.
Ліфти застосовують у житлових (більше 5 поверхів) і громадських будинках. Вони складаються з кабіни, підвішеної на сталевих канатах, перекинутих через шків піднімальної лебідки, що знаходиться в машинному відділенні. Шахта ліфта відгороджується з усіх боків на всю її висоту і внизу має приямок глибиною 1300 мм (рис.8.10). У ньому розміщують амортизатор и і натяжний пристрій. Машинне відділення може бути розташоване вгорі, над шахтою, чи внизу поряд з нею. У даний час ліфтові шахти виконують із залізобетонних елементів товщиною 120 мм з бетону марки 200 або 250 залежно від поверховості будинку. Розміщують ліфти звичайно поблизу сходової клітки.
Ескалатор являє собою сходи, що рухаються, розташовані під
кутом 30° і призначені для організації руху людей з одного рівня на інший (рис.8.11). Їх застосовують у громадських будинках, де одночасно знаходиться велике число людей (у нівермаги, вокзали, театри та ін.).
Ескалатори володіють високою пропускною здатністю (близько 10 тис. чол./год.). Швидкість руху полотнини ескалатора приймається 0,5-0,75 м/с. Ширина полотнини ескалатора – від 0,5 до 1,2 м.
У місцях скупчення великих мас людей (на виставках, вокзалах) широке застосування одержують рухомі тротуари, що створюють комфортні умови руху людей.
Рис.8.10. Пасажирський ліфт із верхнім розташуванням машинного відділення
Рис.8.11. Схеми розташування ескалаторів: а – з рівнобіжними маршами; б – з послідовним розташуванням; в – перехресне розташування