Теоретичний матеріал до теми 4
1. Природа і значення етики маркетингу
2. Розуміння етичних норм поведінки в маркетингу
3. Основні етичні проблеми маркетингової діяльності
4. Розуміння соціальної відповідальності в маркетингу
1. Природа і значення етики маркетингу
Поняття етики маркетингу
Під етикою розуміють моральні засади та цінності, що керують діями і рішеннями особистості або групи осіб. Вивчення етики сприяє розумінню того, як правильно і справедливо діяти у разі виникнення моральної дилеми. Дотримання етичних принципів у маркетингу означає свідоме застосування засад справедливості та моральності під час ухвалення маркетингових рішень окремими особами і компаніями. Таким чином, етика маркетингу полягає передусім у тому, щоб «чинити правильно».
Етика у первинному значенні - академічна дисципліна, підрозділ філософії. Коли кажуть про етику бізнесу, мають на увазі одну з можливих «прикладних етик», як-от у випадку етики ЗМІ, юридичної етики, етики державної служби тощо. Отже, вона полягає в аналізі моральних засад і цінностей осіб або груп осіб у тлумаченні конкретної діяльності. Стосовно бізнесу це означає діяльність у контексті компаній, основна мета яких - отримання прибутку для власників або акціонерів.
Але прибуток для власників компанії отримується не будь-яким шляхом, а засобом виробництва продукту або надання послуги для споживача. Вже це робить бізнес-діяльність і маркетинг зокрема суспільним явищем, для якого суто людські та міжособові поняття цінностей, принципів, справедливості, довіри, совісті тощо мають ключове значення. Люди здебільшого дуже чутливі до питань моральних цінностей, тому професійний маркетолог обов’язково має брати це до уваги у своїй повсякденній діяльності, і навіть виховувати у собі «моральну чутливість» - здатність вирізняти можливі етичні негаразди і запобігати їм на ранніх етапах, задовго до перетворення їх на корпоративний скандал.
Етика маркетингу, таким чином, полягає у повсякденному удосконаленні маркетингових рішень і дій з точки зору моральності, цінностей і принципів. Це не відірвана від реальності теоретична дисципліна, а навпаки, критерій, дороговказ, необхідний у повсякденній діяльності під час ухвалення маркетингових рішень.
Головний аргумент на підтримку етики бізнесу - міркування про те, що у далекій перспективі дотримання етичних норм приносить прибуток. За невеликий проміжок часу, звичайно, компанія може отримати великі прибутки від аморальної поведінки (найчастіше, шляхом обману споживачів). Натомість у тривалому періоді аморальна поведінка дуже збиткова, навіть незначні неетичні маніпуляції стають помітними і можуть істотно зашкодити репутації компанії. Маркетинговий процес тоді стає менш ефективним і може взагалі припинитися через незадоволеність споживачів, їхню недовіру і погану репутацію компанії. У крайньому разі може дійти до проблем із законом і банкрутства. Тому більшість сучасних компаній дуже чутливі до потреб і відгуків своїх споживачів і постійно прагнуть захистити свої довгострокові інтереси.
Співвідношення етичних і юридичних поглядів на маркетинг.. Попри поширене уявлення про те, що єдина достатньо етична позиція компанії - це дотримання букви закону, існує відмінність між законністю та етичністю маркетингових рішень. Рисунок 4-1 дозволяє наочно уявити взаємозв’язок між законами й етикою. Етика, як уже було зазначено, має справу із моральними засадами та цінностями, натомість закони закріплюють певні стандарти на основі моральних засад суспільства і стають мірилом; вони визнані суспільством і дотримання їх забезпечують судові органи. Якщо діяльність відбувається в розумних межах із точки зору моралі та визнаних у суспільстві норм, то вона законна і етична. На запитання, чи вважаєте ви допустимим обійти закон, якщо ви його ніколи не порушуєте, 61% американських бізнесменів, які брали участь у нещодавньому дослідженні, відповіли ствердно. А як би відповіли ви?
Рисунок 4-1 Класифікація маркетингових рішень згідно із системою морально-правових взаємозв'язків
Сучасне сприйняття етичності ділової поведінки
Сучасне суспільство різко критикує деякі прийоми, які застосовують підприємці. Громадські опитування переконують, що 58% дорослих американців оцінюють етичні норми, яких дотримуються керівники бізнесу, як «задовільні» або «дуже низькі». 90% опитаних вважають, що злочини, скоєні працівниками керівної ланки компаній, - «дуже поширене» і «повсякденне» явище. 76% погоджуються, що відсутність етики у підприємців знижує моральні вимоги усього суспільства. Лише третина серед усіх працівників, яких було опитано щодо їхньої обізнаності з етичними проблемами в компаніях, відповідало ствердно.
Неетичні прийоми, які можуть бути застосовані у маркетингу, призводять до тиску на бізнес з боку суспільства та уряду для того, щоб змусити приватні організації нести більшу відповідальність за свої дії. У багатьох країнах світу існують різноманітні групи захисту прав та інтересів споживачів, професійні асоціації, громадські організації тощо, які істотно впливають на особливості маркетингової діяльності.