6. Кооперація і ув’язка робіт у виробничих підрозділах

Формування спеціалізованих виробничих підрозділів, коли проектно-технічну документацію по окремих видах землевпорядних робіт виготовляє окремо кожна група спеціалістів, потребує відповідної кооперації і ув’язки робіт між різними трудовими колективами. Кооперація праці – це форма її організації, при якій багато осіб планомірно, разом один з одним беруть участь в одному й тому ж або різних, пов’язаних між собою, процесах праці. Розрізняють дві форми кооперації праці: просту і складну. При простій кооперації праці працівники виконують однакову роботу, а з поділом праці виникає складна форма її кооперації.

У землеустрої мають місце обидві форми кооперації праці, оскільки в окремих виробничих підрозділах у процесі праці інженерно-технічні працівники виконують однакову роботу: або проектні, або вишукувальні роботи. Тим часом проста кооперація праці в окремих виробничих підрозділах пов’язана з поділом праці в цілому по проектній організації, що приводить до складної кооперації. Якщо розглянути процес праці в окремих виробничих підрозділах, то в них існує поділ праці. Так, у проектних підрозділах одні працівники спеціалізуються на виконанні підготовчих робіт, другі – на виконанні проектних робіт, треті – на перенесенні проектів в натуру. Аналогічно здійснюється процес праці і у вишукувальних підрозділах, в яких одні працівники виконують польові, а інші – камеральні роботи

Кооперація праці при виконанні землевпорядних робіт потребує планомірної організації праці і взаємодопомоги працівників різних виробничих підрозділів. Наприклад, для проведення геоботанічних обстежень кормових угідь виробничому підрозділу необхідно мати точні планово-картографічні матеріали, які одержують у результаті польових робіт по зйомці або при коригуванні ситуації місцевості, які виконуються іншими виробничими підрозділами. Між цими двома виробничими підрозділами відбувається кооперація робіт. Геодезисти планують роботу з тим розрахунком, щоб свої роботи завершити до початку геоботанічного обстеження земель. Керівник проектної групи повинен так організувати роботу на даному об’єкті, щоб виконати її у встановлений графіком термін, для чого іноді може здійснюватися перестановка кадрів, товариська допомога відстаючому працівникові та ін.

Кооперація праці у виробничих підрозділах по землевпорядкуванню має на меті виявлення необхідних зв’язків між процесами виробництва, які полегшують працю, усувають затримки в роботі, сприяють підвищенню ефективності виробництва.