Теоретичний матеріал до теми
4. Розстановка кадрів при виконанні землевпорядних робіт
Успішне виконання планів землевпорядних робіт залежить від правильної розстановки кадрів по об’єктах робіт. Цьому передує робота керівника виробничого підрозділу по вивченню кожного об’єкта, видів і категорій трудності робіт, а також індивідуальних здібностей і кваліфікації кожного спеціаліста.
Виконання землевпорядних робіт необхідно планувати з таким розрахунком, щоб об’єкти, роботи на яких виконуються одним спеціалістом, були розміщені по можливості ближче один до одного. В таких випадках спеціаліст може виконувати деякі роботи, наприклад огляд і відновлення меж землеволодінь, землекористувань та ін., одночасно в кількох господарствах, менше витрачаючи часу на переїзди з об’єкту на об’єкт. Якщо землевпорядні роботи виконуються по групі господарств району, то починати роботи необхідно з найбільш віддалених сільськогосподарських підприємств, щоб при достатньому запасі часу успішно їх завершити.
Не менш важливе значення мають питання розстановки кадрів і при виконанні камеральних робіт, особливо таких, які потребують розв’язання складних завдань, пов’язаних з конкретними способами виконання землевпорядних дій. У землевпорядному виробництві склалися два основних способи виконання робіт, що зумовлюється характерними рисами землевпорядного виробництва.
Перший полягає в тому, що роботи по кожному об’єкту на всіх етапах виконуються одним спеціалістом. Позитивним у цьому способі є те, що виконавець не витрачає час на нове ознайомлення з об’єктом і матеріалами землевпорядної справи. Крім того, скорочуються непродуктивні затрати часу на переїзди на об’єкт і з об’єкту, що іноді вигідно в роботі на значно віддалених від проектної організації об’єктах. Однак цей спосіб має рід серйозних недоліків, таких, як забруднення з поділом праці виконавців, неповноцінне використання праці спеціалістів, зниження якості робіт, затримка термінів виконання і здачі робіт.
Другий спосіб полягає в тому, що роботи виконуються одним спеціалістом на різних об’єктах залежно від способу поділу праці і кваліфікації. Цей спосіб розстановки кадрів і організації праці більш прогресивний, ніж перший, оскільки передбачає спеціалізацію робіт за окремими видами, стадіями і елементами. При цьому більш кваліфікованим працівникам доручають більш складні роботи, і навпаки, що дає змогу більш повно використовувати працю спеціаліста, підвищувати якість робіт, дотримуватися термінів виконання і здачі робіт.
Проектні інститути по землевпорядкуванню освоїли таку організацію робіт, яка дозволяє їм розробляти проекти землевпорядкування протягом усього року, в тому числі зимою. Це стало можливим завдяки тому, що наприкінці польового періоду здійснюють коригування планово-картографічних матеріалів і підготовчі роботи з комплексним обстеженням об’єктів землевпорядкування. В зимовий період розробляють, погоджують і затверджують землевпорядні проекти, а навесні їх переносять в натуру.