3. Фонди економічного стимулювання, їх утворення і використання

У сучасних умовах значно зросла роль економічних методів управління, підвищився рівень планування і зацікавленості людей в результатах своєї діяльності. Особлива роль при цьому відводиться такій економічній категорії як чистому доходу та прибуту. 

Чистий доход – це різниця між ціною і собівартістю реалізованої продукції. Прибуток складає різницю між вартістю проектнокошторисної документації, що видається замовникам, і повною собівартістю землевпорядних робіт.

Він є джерелом формування таких фондів організацій: фонду розвитку виробництва, науки і техніки; фонду матеріального заохочення; фонду соціального розвитку. 

Кошти фонду розвитку виробництва, науки і техніки утворюється шляхом відрахувань від прибутку, а також за рахунок частини амортизаційного фонду і виручки від продажу надмірного (непотрібного) обладнання. Ці кошти використовуються для фінансування капітальних вкладень на впровадження нової техніки, модернізацію, механізацію та автоматизацію устаткування, оновлення основних фондів, придбання транспортних засобів, удосконалення організації виробництва та праці, а також для інших капітальних вкладень на розвиток виробництва, спрямованих на освоєння нових видів робіт, підвищення продуктивності праці, зниження собівартості, поліпшення якості продукції, підвищення рентабельності виробництва.

Фонд розвитку виробництва, науки і техніки формується за рахунок:

а) прибутку, передбаченого фінансовим планом на здійснення заходів по новій техніці, модернізації обладнання і розширення виробництва із фонду проектної організації, а також на сплату позик банків на впровадження нової техніки, механізацію і поліпшення виробництва проектної організації;

б) не менше 15 % відрахувань від прибутку по додаткових зобов'я-

заннях;

в) амортизаційних відрахувань в розмірі до 50 %, передбачених на

повне відновлення основних фондів;

г) виручки від реалізації вибулого і надмірного (непотрібного) май-

на, що входить до складу основних фондів;

д) 30 % коштів, одержуваних від замовників за відмінну якість про-

ектно-кошторисної документації.

Важливе значення має фонд матеріального заохочення, який використовують:

-        на преміювання інженерно-технічних працівників і службовців проектних організацій;

-        заохочення працівників, які відзначилися при виконанні особливо важливих видів землевпорядних робіт;

-        виплату винагороди працівниками за загальні результати роботи за рік;  надання одноразової грошової допомоги працівникам.

Розмір фонду матеріального заохочення залежить від якості продукції і може збільшуватися або зменшуватися за кожен процент підвищення або зниження питомої ваги продукції вищої категорії якості в загальному обсязі виробництва порівняно з передбаченими показниками.

Фонд соціального розвитку передбачає будівництво і капітальний ремонт житлових будинків і виробничих приміщень для працівників проектної організації, а також поліпшення культурно-побутового обслуговування інженерно-технічних працівників і службовців. Фонд соціального розвитку формується за рахунок коштів із фонду проектної організації та частини відрахувань із прибутку по додаткових зобов’язаннях. 

Вилучення коштів з фонду соціального розвитку для інших цілей не допускається.

Фонди економічного стимулювання виконують важливе соціально-економічне завдання – ув’язують доходи працівників, а також задовольняють їх культурно-побутові потреби із загальними підсумками господарської діяльності. В результаті цього зростає зацікавленість колективу та окремих інженерно-технічних працівників і службовців у всебічному вдосконаленні землевпорядного виробництва.