3. Основні розділи і методика складання річних планів

Складання річного плану землевпорядних робіт супроводжується різними розрахунками, які крім накреслених обсягів робіт включають обґрунтування трудових і матеріальних затрат на їх виконання. Виходячи з цього, в практиці складання річних планів проектновишукувальних робіт по землевпорядкуванню виділяють такі основні елементи: тематичний план або об’ємний план робіт; план по праці; штатний розпис; кошторис витрат; фінансовий план; календарний план; план матеріально-технічного забезпечення.

Тематичний (об’ємний) план проектно-вишукувальних робіт виражає їх напрям за видами та обсяг у грошовому виразі. Він повинен відповідати і погоджуватися із структурою землевпорядних кадрів, виробничих підрозділів, їх спеціалізацією, бути достатньо стійким у часі, забезпечувати ритмічне виконання проектно-вишукувальних робіт.

У тематичному плані проектно-вишукувальних робіт вказують види робіт і їх вартість, а також показники по встановленій номенклатурі, якою передбачається відповідна кількість господарств по перенесенню проектів в натуру і виготовленню землевпорядних документів. Роль тематичного плану полягає не тільки у визначенні вартості землевпорядних робіт у грошовому виразі, а і в суворому дотриманні номенклатури запланованої проектно-кошторисної документації.

План по праці включає показники обсягів проектних і вишукувальних робіт, які виконуються власними силами, загальний фонд зарплати всіх працівників проектної організації та ліміт витрат на утримання апарату управління.

Штатний розпис – це регламентація згідно з діючими нормативами структури працівників апарату управління, виробничого складу і обслуговуючого персоналу. Основною вимогою при розробці штатного розпису є те, щоб загальний фонд заробітної плати відповідав запланованому складу працівників.

Одним із найбільш важливих елементів річного плану проектновишукувальних робіт є кошторис витрат, тобто план передбачуваних грошових витрат і надходжень, необхідних для нормальної діяльності проектної організації. При складанні кошторису витрат на виконання проектних і вишукувальних робіт в цілому по проектній організації загальну суму витрат приймають у розмірі планової собівартості.

Всі витрати на виконання проектних і вишукувальних робіт поділяють на прямі і накладні. Прямі витрати безпосередньо пов’язані з виконанням вишукувань, розробкою проектної документації, розмноженням, оформленням і здачею замовнику проектно-кошторисної документації. Накладні витрати необхідні для здійснення управління і виробничо-фінансової діяльності проектних і вишукувальних організацій. У складі накладних окремо виділяють витрати на утримання апарату управління і загальновиробничі.

Прямі і накладні витрати на проектні і вишукувальні роботи по землевпорядкуванню групують за статтями кошторису, а в межах статей поділяють на окремі види.

Основні статті витрат визначають в такому порядку: заробітну плату – на підставі штатного розпису; польові витрати і витрати на відрядження розраховують в пооб’єктних кошторисах; всі інші статті планують за даними звітів за попередні роки, враховуючи передбачені обсяги робіт.

Фінансовий план визначає доходи й надходження коштів, витрати і відрахування, для чого складають прибутково-видатковий баланс. У фінансовому плані на виконання проектно-вишукувальних робіт із землеустрою розрізняють асигнування на роботи щодо захисту ґрунтів від вітрової та водної ерозії, рекультивації порушених земель та асигнування інших замовників. Взагалі всі кошти на виконання землевпорядних робіт, як це передбачено земельним законодавством, надходять за рахунок державного і місцевих бюджетів.

Календарний план виконання землевпорядних робіт складається за об’єктами. У ньому вказують кошторисну вартість за видами робіт, дату початку робіт і термін видачі проектної документації. Тривалість виконання робіт встановлюють за погодженням із замовником, але в межах передбачених нормативів. Терміни виконання вишукувальних робіт визначають виходячи з доведеного виробітку на одного виконавця, враховуючи кількість виконавців.

На основі календарного плану виконання робіт виконавцю доводять план роботи на місяць, який відображають в особистій картці обліку часу і якості робіт погодинникам, а щоденне планування робіт здійснює сам виконавець разом з керівником виробничого підрозділу.

У плані матеріально-технічного забезпечення визначають потребу проектної організації в необхідному обладнанні, інструментах, приладах, креслярських і канцелярських приладдях, папері, спецодязі та іншому спорядженні для виконання плану проектно-вишукувальних робіт. Розрахунок плану матеріально-технічного забезпечення повинен проводитися обґрунтовано, оскільки придбання матеріальних цінностей враховується під час визначення фактичної собівартості проектної документації і рентабельності виробництва. Тому необхідно планувати придбання тільки таких матеріалів і обладнання, які потрібні для виробництва в першу чергу. Тепер, коли проектні організації працюють за методом господарського розрахунку, планування матеріальнотехнічного забезпечення має вестися обґрунтовано, без усього зайвого.

Календарний план виконання землевпорядних робіт складається по об’єктах, в якому вказується кошторисна вартість по видах робіт, дата початку робіт і термін видачі проектної документації.