Теоретичний матеріал до теми
1. Завдання планування
Землевпорядкування як система заходів, спрямованих на здійснення земельного законодавства щодо організації використання та охорони земель, створення сприятливого екологічного середовища і поліпшення природних ландшафтів, здійснюється планомірно. Воно повинно забезпечувати кожен етап розвитку господарства науковообгрунтованою організацією території, яка досягається шляхом розробки перспективних і поточних планів землевпорядних робіт.
Особливості нинішнього етапу землевпорядного виробництва випливають з того, що йому характерна комплексність робіт, яка здійснюється на підставі високого розвитку земельних відносин, культури і свідомості широкого кола спеціалістів. По-перше, для сьогодення характерні нові масштаби виробництва, зміст землевпорядкування особливо розширюється у зв’язку з проведенням робіт по меліорації земель, захисту грунтів від ерозії, земельному кадастру, прогнозуванню використання земельних ресурсів та ін. По-друге, значно розширюються можливості землевпорядкування по вивченню і приведенню і дію резервів, що, в свою чергу, підвищує роль планування, ставить нові вимоги до планового управління виробництвом. По-третє, вдосконалення планування землевпорядного виробництва зумовлено розвитком науково-технічного прогресу, що вимагає, перш за все, тісного поєднання науки з виробництвом. Планування повинно органічно поєднувати досягнення науки і передового досвіду щодо використання всіх наявних ресурсів.
Плануванню землевпорядних робіт властиві такі принципи, як виділення головної ланки, забезпечення взаємозв’язку, правильного розміщення і пропорційності робіт, урахування місцевих умов і загальних особливостей робіт, застосування системи обґрунтованих норм праці, поєднання перспективного і поточного планування, впровадження досягнень науки і передового досвіду.
Одним із важливих завдань планування землевпорядних робіт є створення науково обґрунтованих передумов для забезпечення ритмічної діяльності проектно-вишукувальних організацій по землевпорядкуванню, що досягається шляхом розробки поточних планів. Правильне планування землевпорядних робіт сприяє також розвиткові матеріальної зацікавленості спеціалістів у результатах праці. Виконання планів землевпорядних робіт заохочується у вигляді матеріальних і моральних стимулів. Тому кожен працівник чи виробничий підрозділ зацікавлені в розробці напружених планів землевпорядних робіт.
Процес планування землевпорядних робіт постійно вдосконалюється. В сучасних умовах найбільш важливим завданням вдосконалення планування є підвищення його наукового рівня, що посилює стабільність економічних нормативів, матеріальну зацікавленість проектних організацій у прийнятті напружених планів, забезпечує їх дієвість. Усе це сприяє підвищенню ефективності землевпорядного виробництва.