1. Значення, завдання та джерела інформації.

Виробничо-господарська діяльність та фінансовий стан підприємства багато в чому залежать від забезпеченості основними засобами та від їх використання.

Основні засоби (ОЗ) – це матеріальні активи, які підприємство утримує для використання їх у процесі виробництва, постачання товарів і послуг, надання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних функцій. Термін корисного використання ( експлуатації ) основних засобів перевищує один рік ( операційний цикл, якщо останній є тривалішим за один рік).

Розвиток виробництва є невіддільним від проблеми ефективного використання основних виробничих засобів.

Основні засоби підприємства – це сукупність матеріально – речових цінностей, що дають у натуральній формі протягом тривалого часу як у сфері матеріального виробництва, як і в невиробничій сфері і вартість яких  поступово зменшується у зв’язку з фізичним та моральним зносом.

Починати аналіз основних засобів слід з ознайомлення і складом у цілому на підприємстві і за окремими групами. При цьому виявляється рух і напрямок зміни основних засобів, питома вага промислових основних засобів, виробничих основних засобів в інших галузях і невиробничих основних засобів.

Вивчаючи зміну структури засобів у вартісному виразі, з’ясовують,  за рахунок чого вона сталася – зміни складу будівель і споруд чи складу машин, обладнання та інших груп основних засобів. Важливою умовою раціональної зміни складу будівель і споруд є зростання виробничої площі як порівняти з невиробничою, зокрема виробничої площі цехів, де відвідуються виробничі процеси.

Вивчаючи стан основних засобів, визначають також і забезпечення ними підприємство. Для цього спочатку аналізують потужність обладнання й те, на скільки ця потужність відповідає виробничій програмі підприємства.

Як найповніше та як найпраціональніше використання основних засобів і виробничих потужностей підприємства сприяє поліпшенню всіх його техніко-економічних показників : зростання продуктивності праці та фондовіддачі, збільшенню випуску продукції, зниженню її собівартості, економії капітальних вкладень.

Завдання аналізу стану та ефективності використання ОЗ можна визначити так:

а-виявлення забезпечності підприємства та його структурних підрозділів ОЗ, тобто встановлення відповідності величини , складу та технологічного рівня засобів виробничій програмі підприємства ;

б-визначення рівня використання ОЗ і факторів, яку впливають на нього;

в-установлення належної комплектності наявного парку обладнання;

г-з’ясування ефективності використання обладнання в час та потужності;

д-розрахунок впливу використання ОЗ на обсяг продукції; є-виявлення резервів підвищення ефективності використання основних засобів.

Джерелами інформації для аналізу ОЗ підприємства є: паспорт підприємства; план економічного та соціального розвитку; план технічного розвитку; форма 1 «Баланс підприємства»; форма 4 «Звіт про власний капітал»; форма 1-П «Звіт підприємства ( об’єднання ) зпродукції»; форма 11 – ОФ «Звіт про наявність та рух основних фондів, амортизацію ( знос )».