Теоретичний матеріал до Теми 8
1. Поняття про діяльність
Живим істотам від природи властива активність, яка забезпечує життєво важливі зв'язки організму з середовищем. Джерелом активності живих істот є потреби, що спонукають її до відповідних реакцій, дій.
Діяльність - одна з головних категорій психологічної науки.
Діяльність - специфічно людська форма ставлення до навколишнього світу, змістом якої є доцільні зміни і перетворення речей і явищ залежно від людських потреб; вона - необхідна умова існування суспільства.
Діяльність включає мету, засоби, результат і сам процес. Треба спиратися на цілісне розуміння діяльності як органічної єдності її почуттсво - практичної і теоретичної форми.
Діяльність включає дії і операції як складові, які співвідносяться з потребами, мотивами і цілями.
Потреба — це стан живої істоти, в якому виявляється залежність людини від конкретних умов існування. Людська діяльність за своєю сутністю є соціальною Вона сформувалася історично, в процесі праці. Людина не лише пристосовується до умов життя, а й активно змінює їх відповідно до своїх людських потреб, що виникли й розвинулися історично. Діяльність людини свідома та цілеспрямована.
Особистість як суб'єкт діяльності, задовольняючи власні потреби взаємодіє з середовищем, ставить перед собою певну мету, мотивує її і добирає засоби для її здійснення, виявляє фізичну й розумову активність, досягаючи поставленої мети.
Свідомий характер людської діяльності виявляється в її плануванні, в передбаченні результатів, регуляції дій, у прагненні до її вдосконалення.
Отже, діяльність людини - це свідома активність, яка виявляється системою дій, спрямованих на досягнення мети.
Діяльність – активна взаємодія з оточуючою дійсністю, у ході якої жива істота виступає як суб’єкт, що цілеспрямовано впливає на об’єкт і задовольняє таким чином свої потреби.
Діяльність невідривно пов’язана з пізнанням і волею, спираючи на них, не можлива без пізнавальних і вольових процесів.
Діяльність – це внутрішня ( психічна) і зовнішня ( фізична) активність людини, що регулюється усвідомленою ціллю.
Діяльність – це та форма активного ставлення до дійсності, через яку встановлюється реальний зв’язок між людиною і світом, що оточує її.
Реалізуючи і розкриваючи в діяльності свої внутрішні властивості, вона виступає по відношенню до речей як суб’єкт, а до людей як особистість.