Теоретичний матеріал до Теми 2
1. Вимоги до методів психології
Метод — спосіб пізнання, дослідження або практичного виконання чого-небудь; спосіб пізнання психічних явищ. Метод є спосіб, знаряддя, що сприяє роз'ясненню теоретичних і практичних проблем. Цей термін використовується і для позначення прийому або системи прийомів, що застосовуються в певній діяльності.
Метод дослідження будується із загальних теоретичних уявлень про суть об'єкта вивчення, дослідження та загальних принципів, які лежать в основі пізнання.
Методика— сукупність прийомів виконання будь-якої роботи. Методика означає і конкретне втілення методу, вироблений спосіб взаємодії людини і об'єкта дослідження на базі конкретного матеріалу і конкретної процедури. Саме в таком\ розумінні вжито термін методика у даному розділі.
Термін методологія використовується неоднозначно. В одній випадках — як учення про науковий метод пізнання, в інших — як сукупність методів, що їх застосовують у будь-якій науці відповідно до специфіки об'єкта її пізнання. Виділяють методологію загально наукову і конкретно-наукову. В загальнонауковій методології розробляються універсальні принципи, засоби і форми науковою пізнання щодо широкого кола наук. Конкретно-наукова методологія пов'язана із науковими школами, які розрізняються своїми поясненнями досліджень і їх впровадженням у практичну роботу.
Вимоги до методів психології
Психологія як наука має свої предмет і методи вивчення закономірностей, механізмів і психічних фактів. Знання методів і вміння за їх допомогою вивчати особливості психічного розвитку людини - шлях до пізнання психологічних особливостей особистості і застосування цих знань у практичній діяльності.
Системний підхід - це спосіб теоретичного та практичного дослідження в психології, який передбачає, що кожний її процес, явище або стан людини - предмет вивчення - розглядається як система.
При цьому умови розгляду кожного предмета дослідження відповідають вимогам діалектики і конкретизуються положенням про взаємовідносини і взаємозалежність усіх психічних явищ. Усі психічні явища співвідносяться між собою.
Але врахувати і осмислити всі відношення у цілісній системі психіки і її зв'язки з довкіллям практично неможливо. Тому системний підхід передбачає обмеження при дослідженні психічних явищ деякими з усіх можливих відношень, що мають суттєве значення для досягнення мети дослідження.
Так, системний підхід до поняття "дія" і її виникнення як явища — операційного аспекту діяльності - це фіксоване відношення функцій, які вона виконує. їх три: виконання, орієнтування та контроль.
Разом з тим кожна функція повинна мати властивості - менші елементи цілісності. Візьмемо, наприклад, орієнтувальні властивості дії. Вони здійснюють:
1) семантичний аналіз тексту завдання або задачі для ідентифікації предметів — відомого і невідомого, які складають умову дії;
2) встановлення відношення між відомим і невідомим, що містяться в задачі;
Л) усвідомлення структури задачі;
4) пошук аналогів розв'язання задачі або виконання завдання;
5) перебудування створеної структури задачі тощо.
Отже, системний підхід дає можливість відшукувати невідомі елементи в системі, розкривати нові властивості цілісних систем, якими є психічні явища.
Вимоги до методів дослідження. Психологія висуває до методів дослідження психічних явищ такі вимоги:
- психічні явища треба вивчати в їх розвитку, взаємозв'язку та взаємозалежності;
- обраний метод психологічного дослідження має відповідати предметові дослідження, розкривати істотні, а не випадкові, не другорядні особливості предмета дослідження - психічного процесу, стану або властивості.
Головним принципом психологічного дослідження є його об'єктивність.
До методів, які забезпечують об'єктивність розкриття природи досліджуваного психічного явища, відносять: самоспостереження, спостереження, експериментальне дослідження, аналіз продуктів діяльності (навчальної, трудової, спортивної), бесіда, інтерв 'ю та інші.