Теоретичний матеріал. Оплата праці на підприємстві (частина 1)
2. Особливості організації оплати праці на сучасному підприємстві
За ринкових умов функціонування підприємствам надаються широкі права у господарській діяльності, у тому числі й у питаннях організації оплати праці.
Під організацією оплати праці слід розуміти правильне використання основних положень законодавства про працю що спрямовані на забезпечення взаємозв'язку кількості та якості праці з розмірами її оплати.
Організацію оплату праці слід будувати з урахуванням таких принципів:
- Здійснення оплати праці найманого працівника залежно від його особистого вкладу, кількості та якості витраченої праці.
- Надання самостійності підприємству у виборі форми і системи оплати праці, а також визначенні її розміру відповідно до чинного законодавства.
- Дотримання співвідношення в оплаті праці різних категорій і професійно-кваліфікаційних груп з урахуванням складності та престижності виконуваних робіт, а також умов праці.
- Стимулювання підвищення організаційно-технічного рівня виробництва, зменшення собівартості і поліпшення якості продукції.
- Регулювання системи оплати праці з тим, щоб забезпечити просте відтворення робочої сили на підприємстві.
- Посилення соціального захисту населення.
- Якість і простота способів нарахування заробітної плати.
Раціональна організація оплати праці на підприємстві дає змогу стимулювати його працівників до ефективнішої діяльності, забезпечувати якість та конкурентоспроможність виготовлюваної продукції (виконуваних робіт, послуг, що надаються), а також необхідний рівень рентабельності виробництва.
Як вказано в ст. 6 ЗУ «Про оплату праці», основою організації системи оплати праці є тарифна система, яка включає такі елементи:
- тарифні сітки;
- тарифні ставки;
- схеми посадових окладів;
- професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики)