2. Сутність процесу організаційних змін

Сутність процесу організаційних змін описується за допомогою моделі К.Левіна, яка включає в себе наступні 3 етапи:

РОЗМОРОЖЕННЯ - це процес визнання необхідності змін.

ЗДІЙСНЕННЯ ЗМІН - тобто це самі зміни або процес здійснення змін.

ЗАМОРОЖУВАННЯ - підтримка змін на такому рівні, коли вони стають сталою частиною системи.

Очевидно, що успішне впровадження змін залежить від правильного визначення напрямку інноваційного впливу. Процес впровадження організаційних змін може здійснюватися авторитарно або еволюційно.

Авторитарне впровадження передбачає директивний вплив на поведінку окремих груп і колективів шляхом впровадження управлінського рішення про здійснення реорганізаційних заходів. Зміни поведінки власне суб’єктів системи, їх переконань та усвідомлення ними необхідності змін відбуваються пізніше і не перебувають у фокусі уваги керівництва під час впровадження.

Еволюційний шлях впровадження змін передбачає первинну концентрацію інноваційних зусиль консультанта на інтелектуальному (логіко-аналітичному) сприйнятті змісту та необхідності змін. Вважається, що інтелектуально-освітня сфера індивіда найбільш сприйнятлива до нової інформації.

Складніше досягти змін у ідеологічних переконаннях суб’єкта (він може розумом визнавати раціональність перетворень, але не сприймати їх серцем). Ще більших зусиль потребують зміни поведінки окремого працівника. Для цього він повинен сприймати причини таких змін і розумом і серцем. І лише після змін у поведінці індивідів можна сподіватися на зміну поведінки групи чи колективу в цілому.

Такий напрямок впровадження нововведення дозволяє надійно закріпити його результати у довгостроковому періоді. Еволюційне впровадження свідчить, що зміни неможливо провести моментально, вони потребують послідовного, поетапного здійснення.