Теоретичний матеріал до теми
1. Значення, зміст і види робіт
В системі землевпорядної служби важливе значення має її кадрове забезпечення для раціонального і ефективного використання земельних ресурсів. Землевпорядні дії по вивченню, обліку і оцінці земель, розробці прогнозів, схем, проектів, робочих проектів організації території переважно здійснюють спеціалісти проектно-вишукувальних організацій по землевпорядкуванню.
Управління єдиним земельним фондом потребує, з одного боку, участі в землевпорядних діях представників землевпорядних органів у виконанні різних стадій землевпорядного процесу, а з другого – здійснення функцій по державному контролю за використанням і охороною земель.
Специфіка роботи районних агропромислових формувань, до складу яких входить районна землевпорядна служба, потребує від її працівників відповідної участі в організації виробництва на сільськогосподарських підприємствах, яка не прямо, а посередньо пов’язана з організацією раціонального і ефективного використання земельних ресурсів.
Землевпорядна служба є головною ланкою в загальній системі служби. Це пов’язано з тим, що всі вищестоящі землевпорядні органи практично не займаються виконанням землевпорядних робіт і натурі, а отримують необхідні дані для управління земельним фондом шляхом узагальнення, систематизації та аналізу даних, отриманих від землевпорядної служби.
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) реалізує державну політику у сфері топографогеодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Голова Держгеокадастру є Головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Керівники територіальних органів Держгеокадастру є головними державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, а їх перші заступники та заступники – відповідно першими заступниками та заступниками головних державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України.
Керівники структурних підрозділів Держгеокадастру та його територіальних органів, на яких покладено повноваження щодо виконання інспекційних функцій, є одночасно старшими державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Головні та провідні спеціалісти, які безпосередньо здійснюють державний нагляд (контроль), є одночасно державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо дерегуляції господарської діяльності з проведення робіт із землеустрою та земле оціночних робіт» відмінено ліцензування робіт із землеустрою та запроваджено професійну атестацію кадрів у сфері землеустрою: інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів.
Статею 26 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним забезпеченням у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерівземлевпорядників, або фізичні особи – підприємці, які володіють технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками.
Сертифікованими інженерами-землевпорядниками є особи, які мають вищу освіту за спеціальностями та кваліфікаціями у галузі знань землеустрою, мають стаж роботи за спеціальністю не менше одного року, склали кваліфікаційний іспит, одержали сертифікат та зареєстровані в Державному реєстрі сертифікованих інженерівземлевпорядників.
Згідно із ст. 5 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність» суб’єктами топографо-геодезичної і картографічної діяльності є: Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у галузі топографо-геодезичної і картографічної діяльності, центральних орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Міністерство оборони України та його спеціальні підрозділи, інші центральні та місцеві органи виконавчо влади, юридичні та фізичні особи, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких за основним місцем роботи є сертифікований інженер-геодезист, що є відповідальним за якість результатів топографо-геодезичних і картографічних робіт.
Сертифікованим інженером-геодезистом може бути особа, яка має стаж роботи за спеціальністю не менше одного року, склала кваліфікаційний іспит, одержала кваліфікаційний сертифікат та внесена до Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів.
Інженеру-геодезисту, який склав кваліфікаційний іспит, видається кваліфікований сертифікат інженера-геодезиста у паперовій або електронній формі, що підтверджує відповідність особи кваліфікаційним характеристикм професії та її спроможність самостійно проводити топогрфо-геодезичні і картографічні роботи.
Форма кваліфікаційного сертифіката встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин. Видача кваліфікаційного сертифіката та їхніх дублікатів інженерам-землевпорядникам та інженерамгеодезистам, які склали кваліфікаційний іспит, здійснюється навчальним закладом, на базі якого складається кваліфікаційний іспит за рішенням Кваліфікаційної комісії.
Строк дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста не обмежений у часі, крім випадків, визначених законом. Сертифіковані інженери-землевпорядники та інженеригеодезисти зобов’язані не рідше одного разу на чотири роки підвищувати кваліфікацію за відповідною програмою. Невиконання вимоги щодо підвищення кваліфікації у встановлений законом строк є підставою для призупинення дії сертифіката на період до одержання свідоцтва про підвищення кваліфікації.
Сертифіковані інженер-землевпорядник та інженер-геодезист мають особисту печатку, на якій зазначаються його прізвище, ім’я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) або серія а номер паспорта.
Особи, які не склали кваліфікаційного іспиту Кваліфікаційній комісії, допускаються до його повторного складання не раніше ніж ерез два місяці.
Важливого значення набувають питання організації і планування землевпорядних робіт на макрорівні, які можна звести до таких дій:
-планування землевпорядних робіт;
-організації виконання проектно-вишукувальних робіт;
-контролю і приймання виконаних робіт;
-ведення основного і поточного земельного кадастру;
-надання допомоги у здійсненні проектів;
-державного контролю за використанням і охороною земель; роботи з листами, заявками і скаргами підприємств, установ і громадян.
Крім того, головний (старший) інженер-землевпорядник бере участь у виконанні завдань спеціального характеру, пов’язаних з організацією і управлінням сільського господарства.
Усе вище зазначене потребує здійснення відповідних заходів щодо організації і планування робіт районної землевпорядної служби.