1. Організація виконання робіт по довгостроковому прогнозуванню використання земельних ресурсів

Проект Загальнодержавної програми використання і охорони земель розроблений Головним науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою і складається з таких розділів:

1.     Сучасний стан використання та охорони земель.

2.     Мета та основні завдання програми.

3.     Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблем.

4.     Основні напрями виконання програми.

5.     Етапи виконання програми.

6.     Механізм виконання програми.

7.     Очікувані результати виконання програми.

Мета Програми полягає у проведенні політики, спрямованої на збалансоване забезпечення потреб населенняі галузей економіки у земельних ресурсах, раціональне використання та охорону земель, захист іх від виснаження, деградації та забруднення, збереження ландшафтного і біологічного різноманіття, створення екологічно безпечних умов проживання населення і провадження господарської діяльності.

Поетапне виконання Програми дасть змогу зупинити процеси деградації грунтового покриву, мінімізувати ерозійні процеси, створити стійку систему нарощування біоресурсного потенціалу земель та підвищити економічну ефективність їхнього використання.

Внаслідок реалізації Програми буде забезпечено:

        в економічній сфері – підвищення ефективності суспільного виробництва завдяки більш раціональному використанню природноресурсного потенціалу земель, демографічних, природних, економічних та інших видів ресурсів;

        в екологічній сфері – раціональне використання та охорона земель, збагачення довкілля природними ландшафтами, забезпечення техногенно-екологічної безпеки життєдіяльності людини шляхом обгрунтування екологічно допустимих рівнів та режимів використання земель;

        у соціальній сфері – створення і підтримання повноцінного життєвого середовища, збереження та створення нових робочих місць, усунення суттєвих регіональних відмінностей в умовах життєдіяльності, забезпечення доступності всіх громадян до ресурсів людського розвитку, охорона та раціональне використання історико-культурної спадщини.

Регіональні схеми використання та охорони земель розробляються обласними адміністраціями та обласними радами.

Місцеві державні адміністрації беруть участь у розробленні та забезпеченні виконання регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель (ст. 17 Земельного кодексу України), а обласні ради затверджують та беруть участь у реалізації регіональних пробграм використання земель, підвищення родючості грунтів, охорони земель. 

Державне прогнозування та розроблення регіональних програм використання та охорони земель повинні базуватися на таких основних принципах:

-принцип цілісності, який забезпечується розробленням взаємоузгоджених прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку України, окремих адміністративно-територіальних одиниць на коротко- та середньостроковий періоди і на більш тривалий період;

-принцип об’єктивності, який полягає в тому, що прогнозні та програмні документи економічного і соціального розвитку розробляються на основі даних органів державної статистики, органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері економічного й соціального розвитку, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;

-принцип науковості, який забезпечується розробленням прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку на науковій основі, постійним удосконаленням методології та використанням світового досвіду в галузі прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку;

-принцип гласності, який полягає в тому, що прогнозні та програмні документи економічного й соціального розвитку є доступними для громадськості;

-принцип самостійності, який полягає в тому, що місцеві органи виконавчої влади й органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень відповідають за розроблення, затвердження та виконання прогнозних і програмних документів економічного й соціального розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць. Прогнозування і розроблення програм економічного і соціального розвитку забезпечує координацію діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування;

-принцип рівності дій, який полягає в дотриманні прав і врахуванні інтересів місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання всіх форм власності;

-принцип дотримання загальнодержавних інтересів, який полягає в тому, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування повинні здійснювати розроблення прогнозних і програмних документів економічного й соціального розвитку, виходити з необхідності забезпечення реалізації загальнодержавної соціальноекономічної політики та економічної політики держави.

Порядок розроблення регіональних програм використання та охорони земель досі не затверджений, а тому склад програм, що були розроблені, в основному збігається зі структурою державних цільових програм, яка відповідно до ст. 5 Закону України «Про державні цільові програми» затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 106. Проте структура програми дещо розширюється внаслідок включення розділу «Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма», що є складовою концепції вказаної програми. З урахуванням цього проект програми містить такі розділи:

I. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма;

II.    Мета програми;

III. Шляхи і способи розв’язання проблеми;

IV. Завдання і заходи;

V.   Очікувані результати, ефективність програм;

VI.  VI. Обсяги та джерела фінансування.

Землевпорядний процес по розробці схем землеустрою адміністративних районів включає такі стадії робіт: підготовчі роботи, розробку, погодження, експертизу і затвердження схеми землевпорядкування, виготовлення землевпорядних документів, авторський нагляд за реалізацією схеми землеустрою. 

В процесі збирання та систематизації вихідних даних необхідно отримати і узагальнити відомості про природні та економічні умови, стан і перспективи розвитку галузей, розселення населення, організацію сільськогосподарського виробництва і шляхи його вдосконалення, наявність і якісний стан, оцінку і характер використання земель за категоріями, угіддями, землевласниками і землекористувачами, інтенсивність і ефективність використання земель, освоєння нових земель, трансформацію і поліпшення сільськогосподарських угідь.

У процесі розробки схеми землеустрою району розглядають природні та економічні умови району, вирішують питання про можливість переведення земель з однієї категорії в іншу, поліпшення стану і використання земель сільськогосподарських підприємств, удосконалення розміщення сільськогосподарського виробництва і поглиблення спеціалізації сільськогосподарських підприємств, організації території району, накреслюють заходи по охороні земель (захист ґрунтів від ерозії, засолення, заболочення і забруднення, рекультивація земель та ін.), а також розраховують економічну ефективність запланованих заходів.

Проектна організація, яка складає схему землеустрою, погоджує окремі питання з відповідними управліннями і відділами, після чого проводиться їх розгляд на технічній раді проектної організації. Розроблена схема землеустрою передається замовнику, який проводить експертизу матеріалів схеми.

Землевпорядна справа по складанню схем землеустрою адміністративних районів включає текстову і графічні частини. До текстової частини входять такі матеріали: завдання на розробку схеми землевпорядкування, пояснювальна записка погодження, експертизи і затвердження схеми, розрахункові таблиці.

Графічні матеріали схеми землеустрою включають основні і допоміжні креслення. Основні графічні матеріали схеми землеустрою району складають у масштабах географічної основи карти району. Для окремих районів допускається використання карт більш дрібного або крупнішого масштабів (за узгодженням із замовником).

До складу допоміжних графічних матеріалів схеми землеустрою входять: схема меліорації земель; схема протиерозійних заходів; схема природно-сільськогосподарського районування території і агровиробничого групування ґрунтів; схема спеціалізації концентрації сільськогосподарського виробництва. Допоміжні креслення можуть також включати вихідні планово-картографічні матеріали, а саме: карту землеволодінь, землекористувань району; ґрунтову карту, різні схеми природного, кліматичного, фізико-географічного та іншого районування території, а також спеціальні схеми проектних розробок (схеми розселення населення, розміщення виробничих комплексів, використання окремих ресурсів, рекультивації земель, генплани населених пунктів, земельно-кадастрову карту району та ін.).