3. Трьохточкові схеми автогенераторів

3.1 Індуктивна трьох точкова схема

Індуктивна трьохточкова схема показана на рисунку 5.

Рисунок 5 - Індуктивна трьохточкова схема

 

Функції елементів R1, R2, R3C3, як і в попередній схемі, забезпечують режим роботи по постійному струму транзистора VT, в колекторний ланцюг якого включений коливальний контур L'L''C2. Вихідний сигнал знімається з колектора транзистора VT (або з L''), сигнал ПЗЗ - з котушки L'. Оскільки напруга цих сигналів противофазні, то автоматично виконується умова балансу фаз. Сигнал ПЗЗ подається на базу транзистора через розділовий конденсатор, опір якого на частоті генерації малий. Цей конденсатор запобігає попаданню постійної складової у базовий ланцюг (через котушку). Загальна точка L' і L'' підключена до джерела живлення, опір якого змінному струму незначний. Умову балансу амплітуд виконують підбором числа витків L'L''.

Частота генерації визначається по формулі:

 

 

Трьохточкові схеми називаються трьохточковими, оскільки, якщо уважно подивитися на схему, контур підключається до трьох виводів транзистора (чи іншого підсилювального приладу). Перша точка - це колектор транзистора - нижній (за схемою) вивід контура, друга - база - верхній вивід контура через конденсатор С1 і третя точка підключена до емітера через джерело живлення, а точніше середній вивід контура через конденсатор С5, загальний провід, ланцюг R3C3 підключений до емітера.

3.2 Ємнісна трьохточкова схема

Ємнісна трьох точкова схема показана на рисунку 6.

Рисунок 6 - Ємнісна трьохточкова схема

 

У цій схемі, аналогічно попередній, режим по постійному струму визначають елементи R1, R2, R3, R4C2. У колекторний ланцюг транзистора включений контур L1C3C4. Сигнал ПЗЗ знімається з конденсатора С4 і через конденсатор С1 поступає у базовий ланцюг. С1 - не пропускає високу колекторну напругу на базу транзистора. Загальну точку конденсаторів С3, С4 можна вважати підключеною до джерела живлення, оскільки його опір змінному струму незначний.

 Частота генерації визначається за формулою: