Діагностика та ремонт стільникових телефонів
1. Особливості роботи телефону GSM
Як правило, телефон виконується на одній платі. Власне телефонна плата виготовляється з шестислойного склотекстоліту товщиною 0,9 мм. Механічні і корозійні пошкодження плати ремонту практично не піддаються. Контактні площадки для поліпшення якості пайки позолочені, чого не можна сказати про виводи компонентів. Отже холодна пайка трапляються дуже часто.
Високочастотна частина вмонтовується на тій же платі, часто з обох боків, і закривається зовні екранами. Як екран використовується один або декілька шарів фольги в платі.
На рис. 1 представлена блок-схема стільникового телефону. Він складається з антени (Ant), високочастотного блоку (HF), аналогового (АР) і цифрового (DP) процесорів, пам'яті (MEM), SIM-карти, клавіатури (KBD), основної (Mam Batt) і допоміжної (Backup Batt) батареї, динаміка (EAR), мікрофону (MIC), пристрою виклику (BUZ), дисплея (LCD) і роз'єму для підключення зовнішніх пристроїв (ЕХТ).
Рисунок 1 – Блок-схема стільникового телефону (низькочастотна частина)
Аналоговий процесор виконує такі основні функції:
- обробку і управління звуком;
- кодування/декодування сигналів;
- управління блоком стабілізаторів напруги;
- управління процесом заряду батареї;
- управління вмиканням/вимиканням апарату;
- управління схемами AGC (АРП) і AFC (АПЧ);
- управління схемами ADC (АЦП) і DAC (ЦАП);
- управління інтерфейсом SIM-карти.
Цифровий процесор складається з:
- мікроконтролера;
- вбудованої пам'яті;
- цифрового процесора;
- периферії (годинник, SIM - інтерфейс);
- інтерфейсу дисплея;
- інтерфейсу пам'яті;
- інтерфейсу зовнішніх пристроїв.
На рис. 2 представлена блок-схема приймача діапазону 900 мГц. Канал 1800 мГц повністю аналогічний і, за винятком фільтрів, використовує ті ж компоненти. Сигнал з антени поступає на антенний перемикач (SW), який комутує сигнали прийому і передачі в обох частотних діапазонах: 900 Rx, 900 Тх, 1800 Rx і 1800 Тх. Далі прийнятий сигнал поступає на смуговий фільтр SAW1 із смугою пропускання 35 мГц для діапазону 900 мГц і 75 мГц для 1800 мГц. Загасання фільтру 2...4 дБ. Потім сигнал поступає на малошумливий підсилювач LNA з коефіцієнтом посилення порядку 15 дБ, що входить до складу мікросхеми трансивера. Смуговий фільтр SAW2 обрізує сигнали бічних смуг, його загасання 3...4 дБ. Змішувач Mixer1 переносить сигнал з радіочастоти на першу проміжну частоту (ПЧ) 282 мГц. Далі слідує смуговий фільтр SAW 3 із загасанням до 5 дБ і змішувач Mixer 2, що переносить сигнал на другу ПЧ 45 мГц. Потім сигнал поступає на схему AGC, також інтегровану в мікросхемі трансивера, демодулятор Dem і через низькочастотний фільтр і підсилювач поступає на аналоговий процесор АР.
Рисунок 2 – Блок-схема приймача
На рис. 3 представлена спрощена блок-схема передавача. Сигнал з аналогового процесора потрапляє в модулятор Mod з генератором, керованою напругою (ГУН), звідки через фільтр поступає на підсилювач потужності РА з підсиленням порядка 35 дБ. Особливістю РА є наявність в ньому схеми АРП, що підтримує постійність амплітуди вихідного сигналу. Потім сигнал через антенний перемикач поступає в антену.
Рисунок 3 – Блок-схема передавача