Методи захисту від ґрунтових вод. Види дренажів
В тих випадках, коли підземні води ускладнюють будівництво та експлуатацію будівель та споруд приймають рішення про зниження їх рівня. Захист від ґрунтових вод може здійснюватись трьома методами: 1) відкритим водовідливом; 2) створення горизонтальних дренажів; 3)організацією вертикальних дренажів.
При виборі способу водозниження враховують умови залягання, джерело живлення, ґрунтових вод, характер їх потоків, розміри зони, яку осушують та необхідний термін водозниження. Якщо рельєфні умови сприятливі іноді створюють безпосередній самостечний відвід води з кар'єрів до ріки. В деяких випадках застосовують комплексний спосіб осушення, при якому боротьба з водою здійснюється шляхом сумісного застосування двох або трьох методів.
2. Горизонтальний дренаж
Горизонтальний дренаж забезпечує відведення води за допомогою каналів, лотків, траншей та підземних галерей. Відведення води здійснюється самопливом. Такий вид дренажу застосовують для осушення кар'єрів, укосів, виїмок, зсувних схилів та заводських територій. Підземні галереї частіше роблять на зсувних схилах з метою їх осушення та запобігання руху ґрунтових мас. Глибина відкритих канав 5-
Відповідно до розміщення горизонтальних дренажів у плані відносно дренованої площі і джерел надходження до неї ґрунтових вод розрізнюють головний, береговий та кільцевий дренажі.
Головний дренаж має за мету перехопити потік ґрунтових вод, що рухається з одного боку до осушуваної площі (рис. 5.7).
Рис. 5.7 Схема головного горизонтального дренажу
Береговий дренаж перехоплює ґрунтові води, що надходять від річки, коли в ній підіймається рівень води внаслідок повеней, улаштування гребель тощо, і не дозволяє змінитися природному рівню ґрунтових вод; отже, береговий дренаж є свого роду головним.
Кільцевий дренаж оточує суцільним кільцем площу, яка захищається, щоб не допустити підтоплення її ґрунтовими водами (рис. 5.8).
Рис. 5.8. Схема кільцевого горизонтального дренажу