1. Сутність поняття "система". Будова системи

Людвіг фон Берталанфі - австрійський біолог, засновник узагальненої системної концепції, що отримала назву «Загальна теорія систем» (1968 р.).

Система - від грец. systema - складене з частин, поєднання, складання.

У перших визначеннях у тій чи іншій формі зазначалось, що система (англ. System) - це елементи та зв’язки між ними.

Так, наприклад, основоположник теорії систем Людвіг фон Берталанфі визначав систему як комплекс взаємодіючих елементів, що перебувають у певних відношеннях між собою та зовнішнім середовищем.

Система - це певна сукупність взаємопов’язаних і взаємодіючих елементів, що характеризується цілісністю, емерджентністю та стійкістю.

Система - це множина елементів, що знаходяться в певних співвідношеннях і зв’язках один з одним, взаємодіють між собою, утворюють певну цілісність, як ціле взаємодіють із навколишнім середовищем.

Система - це внутрішньо організована сукупність взаємозв'язаних елементів, що утворюють єдине ціле і спільно діють для досягнення поставленої мети.

Системи оточують нас всюди: кожний предмет, явище, процес - це системи. Наприклад, системами є живі організми, технічні пристрої тощо. Безумовно, системами є фірми, корпорації, організації, банки, галузі економіки та вся економіка в цілому.

Boy Body Anatomy With Internal Organs. Health Medical Icon, Human ... Internet Computer Technology | Computer technology, Computer ...  Blue Jaguar F Type Back View Car Png Image - Jaguar F Type 300 ...  Business Background clipart - Text, Product, Communication ... 

БУДОВА СИСТЕМ:

Система може включати великий перелік елементів, і її доцільно поділити на низку підсистем. 

Підсистемою називають сукупність елементів, які об’єднані єдиним процесом функціонування та при взаємодії реалізують певну операцію, що необхідна для досягнення поставленої перед системою в цілому мети (рис. 1).

Приклад: маркетинг, HR, PR, бухгалтерський облік, правова, плано-економічна, дослідно-конструкторська, виробнича підситеми.

Рис. 1. Підсистеми у системі

Елементом системи називають її частину, яка виконує специфічну функцію і є неподільною з погляду завдання, що розв’язується. Приклад: головний бухгалтер, бухгалтер.  

Характеристиками елемента є:

  • елемент виконує одну чи декілька функцій;
  • елемент має свої властивості, свою поведінку;
  • елемент використовується у певному контексті.

Між елементами довільної системи та між різними системами існують зв’язки, за допомогою яких вони взаємодіють між собою. Ці зв’язки можуть виражатися в обміні речовиною, енергією чи інформацією між взаємодіючими системами або елементами. Система може мати зовнішні та внутрішні зв’язки. Зв’язки можуть бути також як прямими, так і зворотними. Системи мають зовсім нові якості, які відсутні у її елементів. Ці якості виникають саме завдяки наявності зв’язків між елементами. Саме за допомогою зв’язків здійснюється перенесення властивостей кожного елемента системи до інших елементів.

Важливими для описування систем є поняття структури та ієрархії.

Під структурою системи розуміють її стійку впорядкованість та зв’язки між елементами і підсистемами. Структура відбиває найсуттєвіші зв’язки між елементами та підсистемами, які мало змінюються при змінах у системі та забезпечують існування системи і найважливіших її властивостей.

Завдяки ієрархічності структура складних систем може бути подана через структуру їх частин — від підсистем до елементів. Структуру системи можна зобразити графічно, у вигляді опису, матриць або іншими способами. Так, в організаційних системах часто зустрічаються лінійні, матричні, деревоподібні структури (рис. 2).

Рис. 2. Графи, що відповідають матричній (а), лінійній (б), деревоподібній структурам

Під ієрархією системи розуміють розташування її підсистем або елементів за певним порядком від вищого до нижчого.

Будова системи на прикладі системи “тролейбус” (рис. 3).

Рис. 3 Система "тролейбус"

Система: тролейбус.

Підсистеми I порядку: ходова частина, електросистема, кузов.

Елементи підсистеми I порядку "Ходова частина": рама, колеса, підвіска.

Елементи підсистеми I порядку"Електросистема": контактор, тяговий двигун, акумулятор.

Елементи підсистеми I порядку"Кузов": каркас, стінки, вікна.

Підсистеми II порядку: кабіна водія, двері

Елементи підсистеми II порядку "Кабіна водія": панель керування, вікно, сидіння, руль.

Елементи підсистеми II порядку "Двері": вікно, механізм відкривання, петлі, полотно.