КОНСПЕКТ
1. ПРЕДМЕТ, СУБ'ЄКТ ТА ОБ'ЄКТ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
Бухгалтерський облік (БО), як і будь-яка інша економічна наука, має свої предмет, об'єкти, суб'єкти і метод.
Предмет БО - це факти господарської діяльності, які характеризують стан та використання ресурсів підприємства, процес придбання, виробництва та збуту, розрахункові відносини підприємства з фізичними і юридичними особами, результати діяльності підприємства формування інформації для внутрішніх і зовнішніх користувачів.
Суб'єкт БО — це господарюючий суб’єкт в особі підприємства, організації, установи, особи тощо.
Об'єкт БО - це конкретний засіб (майно), джерело його утворення та їх процесі відтворення.
ГРУПУВАННЯ ОБ'ЄКТІВ ОБЛІКУ:
1. Господарські засоби (майно)
Для поглибленого вивчення об'єктів бухгалтерського обліку, якими є господарські засоби підприємства використовують групування господарських засобів за двома ознаками:
— за складом і розміщенням;
— за джерелами утворення (формування).
Майно підприємства — це основні й оборотні засоби, що належать підприємству, розмір яких відображають у бухгалтерському балансі. Оскільки майно відображають в активі балансу, то прийнято майно називати активами.
Активи (від лат. асtivus — діяльний, активний) — це ресурси, отримані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до збільшення економічних вигод у майбутньому.
Класифікація активів:
а) за формами функціонування:
- матеріальні активи - це засоби підприємства, які маю матеріально-речову форму (основні засоби, незавершене виробництво, запаси).
- нематеріальні активи - це об'єкти довгострокового вкладення (більше року), що мають вартісну оцінку, але не є речовими цінностями (права користування природними ресурсами, майном, права на знаки для товарів і послуг, об'єкти промислової власності, авторські права, гудвіл тощо).
- фінансові активи - це група господарських засобів підприємства у формі готівкових коштів та інших фінансових інструментів, які належать підприємству. До цієї групи належать готівкові кошти ти в національній та іноземній валютах, фінансові інвестиції підприємства в цінні папери та статутні капітали інших підприємств тощо.
Фізичних та юридичних осіб, які мають заборгованість перед цим підприємством, називають його дебіторами.
б) за характером участі у процесі обороту:
- оборотні активи – це сукупність майнових цінностей, які обслуговують поточну господарську діяльність підприємства і повністю споживаються протягом одного операційного циклу, якщо він менший року, тому всю свою вартість одразу переносять на виготовлену з них продукцію. Як правило, до них належать виробничі запаси, незавершене виробництво, готова продукція, товари, дебіторська заборгованість, грошові кошти та їх еквіваленти в касі й на рахунках у банку;
- необоротні активи – це сукупність майнових цінностей, які багаторазово беруть участь у процесі господарської діяльності підприємства. Як правило, до них належать засоби тривалістю використання більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). До необоротних господарських засобів підприємства належать: основні засоби, капітальні інвестиції, інші необоротні матеріальні активи, нематеріальні активи, довгострокові фінансові інвестиції, довгострокова дебіторська заборгованість, інші необоротні активи.
в) за ступенем ліквідності:
Ліквідність активів підприємства — це ступінь можливості конвертування їх у грошову форму з метою своєчасного забезпечення платежів підприємства за поточними фінансовими зобов'язаннями
- абсолютно ліквідні активи - якщо конкретний актив підприємства може набути грошової форми протягом місяця (кошти та їх еквіваленти, зокрема грошові кошти в національній та іноземній валютах в банках і касі, цінні папери тощо);
- ліквідні активи - якщо конкретний актив підприємства може набути грошової форми протягом 2—3 місяців (поточні фінансові вкладення та дебіторська заборгованість, виробничі запаси, готова продукція, товари);
- малоліквідні активи - якщо конкретний актив підприємства може набути грошової форми протягом 3—6 місяців (основні засоби, незавершене будівництво, нематеріальні активи, довгострокові фінансові інвестиції, довгострокова дебіторська заборгованість, витрати майбутніх періодів).
2. Джерела господарських засобів
Джерела – все те, за рахунок чого утворюються засоби підприємства або те, для чого вони призначаються.
а) власні джерела належать підприємству на правах власності.
Власний капітал – статутний капітал, пайовий капітал, додатковий капітал, резервний капітал, нерозподілений прибуток.
б) залучені джерела - тимчасово надаються в користування підприємству, а потім повертаються їх власникам на узгоджених між ними і підприємством умовах. До таких джерел відносять: кредити банків, позикові кошти під зобов'язання, кредиторську заборгованість. Залучені кошти можуть бути довгостроковими і поточними (короткостроковими) та мають форму зобов'язань.
Фізичні та юридичні особи, перед якими дане підприємство має кредиторську заборгованість, називаються кредиторами.
3. Господарські процеси
У процесі господарської діяльності господарські засоби перебувають у постійному русі, здійснюють постійний кругообіг, змінюючи при цьому форму і вартість, тобто проходять операційний цикл.
Операційний цикл — це проміжок часу між придбанням запасів для здійснення діяльності та отриманням коштів від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг.
Стадії кругообігу:
- постачання (купівля),
- виробництво (витрачання/зберігання),
- реалізація (продаж).
Господарські процеси в узагальненому вигляді — це взаємодія трьох складових: засобів праці (будівлі, станки, обладнання, інструменти), предметів праці (сировина, матеріали, паливо, енергія), живої праці (робоча сила).
Господарський процес як частина кругообігу господарських засобів складається з первинних елементів — господарських операцій.
Господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни у структурі активів, зобов'язань та власному капіталі підприємства. Більшість господарських операцій є наслідком вольових дій юридичних та фізичних осіб, які укладають угоди, здійснюють технологічні операції. Разом із тим господарські операції можуть мати місце в результаті певних подій, скажімо явищ реальної дійсності, що трапляються незалежно від волі людини (стихійне лихо, моральний знос, інфляційний вплив тощо).
Ознакою господарської операції є те, що якісно відрізняє її від інших операцій і разом з тим дає можливість групувати однорідні господарські операції, наприклад, операції з реалізації продукції можуть відрізнятися залежно від умов поставок і покупців.
Показники господарської операції забезпечують кількісну характеристику операції з допомогою відповідних вимірників (натуральних, трудових, грошових).