Теоретичний матеріал
2. Особливості будівельного виробництва
1) нерухомість і територіальна закріпленість продукції - об'єктів будівництва (будівель і споруд) та рухливість знарядь і засобів виробництва (робочих, машин та ін.), що постійно переміщаються від об'єкта до об'єкта. Для порівняння: на підприємствах промисловості в умовах стаціонару нерухомі знаряддя і засоби праці і мобільна продукція.
2) залежність від природнокліматичних впливів навколишнього середовища. Продукція будівництва безпосередньо пов'язана з землею, яка є підставою будівель і споруд або невід'ємною їх частиною.
3) його велика матеріаломісткість. Транспорт пов'язує завод (склад) і об'єкт в єдиний технологічний процес.
4) тенденцію перенесення виробничих процесів із будівельного майданчика в умови стаціонарного заводського виробництва, і тим самим, ослаблення дії вищеназваних негативних факторів. Основним напрямком розвитку будівельного виробництва є вдосконалення індустріальних методів,
5)тривалість виробничого циклу і висока вартість будівельної продукції.
6) переважно бригадні форми організації праці, характерні тільки для вітчизняного досвіду організації будівництва.
7) особлива форма спеціалізації з відчуженням основних знарядь праці від виконавців. Тільки в будівництві керують основними машинами (монтажними кранами і ін.) робітники однієї організації, а бригада будівельників, робота якої цілком залежить від цієї машини, знаходиться в іншій.