Теоретичний матеріал
Сайт: | Дистанційне навчання КФКСумДУ |
Курс: | Технологія будівельного виробництва |
Книга: | Теоретичний матеріал |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | субота 19 квітня 2025 17:54 PM |
1. Загальні відомості
Будівництво – це галузь матеріального виробництва, яка охоплює нове будівництво, реконструкцію, ремонт і реставрацію будинків і споруд.
Нове будівництво – це зведення будинків і споруд за вперше розробленим проектом.
Реконструкція – перебудова існуючих будинків і споруд для поліпшення їхнього функціонування або використання їх за новим призначенням.
Ремонт – оновлення (часткове або повне) будинків і споруд із додержанням основних рішень щодо первісного проекту, спрямоване на підтримання та підвищення їхніх експлуатаційних показників.
Реставрація – відновлення, укріплення зруйнованих, пошкоджених пам’яток історії (архітектурних споруд) задля збереження їхнього історичного та художнього значення. Як окремий випадок – відбудова будинків і споруд з метою повернення їхнього первісного вигляду
Будівельне виробництво – це сукупність виробничих процесів, що здійснюються на будівельному майданчику.
Результатом будівельного виробництва є будівельна продукція, тобто закінчені і здані в експлуатацію будівлі і споруди, до яких відносять нові будинки або споруди, тобто капітальне будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та технічне переозброєння існуючих будівель і споруд.
Основні завдання будівельного виробництва:
1) Створення будівельної продукції у строгій відповідності до затверджених проектів.
2) Забезпечення високої якості будівельних робіт у відповідності до діючих норм.
3) Підвищення ефективності капітальних вкладень.
4) Зниження рівня трудових та матеріальних витрат.
Технологія будівельного виробництва – це наука про раціональні методи виконання робіт із врахуванням знань про механізацію, організацію та економіку процесів.
Технологія будівельного виробництва розглядає методи виконання будівельних робіт, які за організаційними ознаками групують наступним чином.
1) будівельно-монтажні роботи;
2) спеціальні роботи;
3) допоміжні роботи.
До спеціальних робіт відносять влаштування сантехнічних систем, електромонтаж обладнання, монтаж технологічного обладнання, а також штучне закріплення ґрунтів.
До допоміжних робіт відносять підготовку території будівельного майданчика, транспортування і складування будівельних матеріалів до будівельного майданчика і безпосередньо на будівельному майданчику.
Всі інші види робіт відносять до будівельно-монтажних.
2. Особливості будівельного виробництва
1) нерухомість і територіальна закріпленість продукції - об'єктів будівництва (будівель і споруд) та рухливість знарядь і засобів виробництва (робочих, машин та ін.), що постійно переміщаються від об'єкта до об'єкта. Для порівняння: на підприємствах промисловості в умовах стаціонару нерухомі знаряддя і засоби праці і мобільна продукція.
2) залежність від природнокліматичних впливів навколишнього середовища. Продукція будівництва безпосередньо пов'язана з землею, яка є підставою будівель і споруд або невід'ємною їх частиною.
3) його велика матеріаломісткість. Транспорт пов'язує завод (склад) і об'єкт в єдиний технологічний процес.
4) тенденцію перенесення виробничих процесів із будівельного майданчика в умови стаціонарного заводського виробництва, і тим самим, ослаблення дії вищеназваних негативних факторів. Основним напрямком розвитку будівельного виробництва є вдосконалення індустріальних методів,
5)тривалість виробничого циклу і висока вартість будівельної продукції.
6) переважно бригадні форми організації праці, характерні тільки для вітчизняного досвіду організації будівництва.
7) особлива форма спеціалізації з відчуженням основних знарядь праці від виконавців. Тільки в будівництві керують основними машинами (монтажними кранами і ін.) робітники однієї організації, а бригада будівельників, робота якої цілком залежить від цієї машини, знаходиться в іншій.
3. Поняття про будівельні процеси
Будівельними процесами називають виробничі процеси, спрямовані на отримання будівельної продукції у вигляді готових промислових корпусів, житлових будинків, інженерних споруд тощо або у вигляді окремих їх частин.
Види будівельних процесів:
1) За ступенем технологічної складності будівельні процеси поділяють на:
¾ прості
¾ складні (комплексні) процеси, які, у свою чергу, поділяють на операції.
Робоча операція — це технологічно однорідний і організаційно неподільний елемент будівельного процесу, що забезпечує створення первинної будівельної продукції.
Простий робочий процес — це сукупність технологічно пов’язаних робочих операцій, які виконує один (незмінний) склад виконавців (ланка чи бригада).
Складний (комплексний) процес — це сукупність простих робочих процесів, які технологічно й організаційно пов’язані єдиною кінцевою продукцією
2) За технологічними ознаками будівельні процеси поділяють на:
¾ заготівельні (це процеси виготовлення будівельних виробів і напівфабрикатів на спеціалізованих підприємствах будіндустрії та безпосередньо на будівельному майданчику)
¾ транспортні (пов’язані з доставкою будівельних вантажів на будівельний майданчик та подаванням їх до місць використання)
¾ монтажно-укладальні (це процеси, пов’язані з переробкою, зміною стану, властивостей, форми або положення предметів праці, внаслідок чого створюється будівельна продукція. Виконуються безпосередньо на будівельному майданчику)
3) За значенням у виробництві процеси можуть бути:
¾ ведучими (це процеси, від яких залежить технологічна послідовність виконання робіт і загальний термін будівництва.)
¾ сумісними (це процеси, що виконуються паралельно з ведучими)
Монтажно-укладальні процеси поділяють на:
1) За призначенням:
¾ основні (кладка стін, бетонування конструкцій, монтаж збірних залізобетонних деталей)
¾ допоміжні (виконують перед або одночасно з монтажно-укладальними)
2) За технологічними особливостями:
¾ Безперервні (виробничі процеси виконують послідовно один за одним, без зупинок)
¾ переривчасті процеси ( виконання яких пов’язане з наявністю технологічних чи організаційних перерв між окремими операціями або процесами)
Зведення будь-якого об’єкта пов’язано з виконанням комплексу різних робіт, які умовно можна поділити на:
1) загальнобудівельні (земляні, монтажні, опоряджувальні, покрівельні, кам’яні)
2) спеціальні (сантехнічні, електромонтажні, монтаж технологічного обладнання тощо).
Сукупність будівельних процесів, у результаті яких створюється будівельна продукція у вигляді частин будинків або завершених конструкцій, називають будівельними роботами.
Окремі види будівельних робіт дістали назву залежно від виду матеріалу, який перероблюється (земляні, бетонні, кам’яні), інші — відповідно до конструктивних елементів, які є результатом цих робіт (покрівельні, ізоляційні тощо).
Зводячи будь-який об’єкт, будівельні процеси об’єднують за виробничими стадіями.
Стадія виробництва — це комплекс технологічно завершених робіт, пов’язаних зі зведенням окремої частини будівлі.
Умовно відокремлюють три стадії виробництва:
1) до першої належать роботи зі зведення підземної частини будівлі (нульовий цикл)
2) до другої — роботи зі зведення наземної частини будівлі;
3) до третьої — покрівельні, опоряджувальні, внутрішні, санітарно-технічні та електромонтажні роботи, монтаж технологічного обладнання та ін.
4. Контроль якості будівельної продукції
Згідно до ДБН А.3.1-5-2016. Організація будівельного виробництва.
Контроль якості включає комплекс технічних та організаційних заходів з ефективного управління якістю
на всіх стадіях створення об'єкта будівництва.
у тому числі:
а) контроль показників якості матеріалів, виробів, конструкцій та устаткування;
б) контроль технологічних процесів;
в) забезпечення виконання будівельних робіт з дотриманням вимог щодо:
- пожежної безпеки;
- безпеки людей;
- впливу на навколишнє природне середовище;
- впливу шуму та вібрації.
Під час будівництва здійснюється державний та виробничий контроль, авторський та технічний нагляд
Виробничий контроль якості виконання будівельних робіт включає:
а) вхідний контроль проектної документації;
б) вхідний контроль конструкцій, виробів, матеріалів та устаткування;
в) операційний контроль будівельних процесів;
г) приймальний контроль будівельних робіт та їх результатів.
Під час вхідного контролю проектної документації проводиться перевірка її комплектності, технологічності проектних рішень, відповідності умовам виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва тощо.
Підчас вхідного контролю конструкцій, виробів, матеріалів і устаткування перевіряється їх відповідність вимогам проектної документації, паспортам, сертифікатам та іншим супроводжувальним документам.
Вхідний контроль продукції здійснюється згідно з регламентом вхідного контролю і встановлює відповідність продукції вимогам проектної та нормативної документації.
Операційний контроль будівельних процесів (технологічних операцій) здійснюється за регламентом в ході виконання будівельних робіт і забезпечує своєчасне виявлення дефектів для вжиття заходів щодо їх усунення та запобігання. Склад та параметри операційного контролю визначаються у ПВР.
Результати операційного контролю заносяться до загального журналу робіт
Усі виявлені відхилення від вимог технологічної та нормативної документації повинні бути виправлені до початку виконання наступних технологічно пов'язаних операцій.
Під час приймального контролю проводиться перевірка якості відповідальних конструкцій та закінчених будівельних робіт, в тому числі прихованих.
Приймання прихованих робіт здійснюється безпосередньо перед виконанням наступних робіт, які їх закривають, про що складається акт.
Відповідальні конструкції підлягають прийманню у процесі будівництва до закриття їх подальшими роботами зі складанням акта проміжного прийняття цих конструкцій..
В усіх випадках забороняється виконання наступних робіт до підтвердження відповідної якості виконання попередніх прихованих робіт та відповідальних конструкцій.
Приймальний контроль здійснюється за участю представників будівельної організації, технічного нагляду замовника та авторського нагляду (у випадках, передбачених договором про авторський нагляд).
Результати приймального контролю фіксуються в загальному журналі робіт, в актах на закриття прихованих робіт, актах проміжного прийняття відповідальних конструкцій та інших документах-за наявності вимог нормативних документів на конкретні види будівельних робіт.
Авторський нагляд здійснюється протягом періоду будівництва .
Контроль може бути:
а) суцільний (контролюються всі контрольовані параметри);
б) вибірковий (контролюється частина контрольованих параметрів).
За періодичністю контроль може бути:
а) безперервний (інформація надходить безперервно);
б) періодичний (інформація надходить через певні проміжки часу);
в) епізодичний (виконується за недоцільності застосування суцільного, вибіркового або періодичного
контролю).
За засобами проведення контроль може бути:
а) візуальний;
б) інструментальний (виконується із застосуванням засобів вимірювань, у тому числі лабораторного
обладнання);
в) реєстраційний (виконується шляхом аналізу даних, зафіксованих у документах - сертифікатах, актах огляду прихованих робіт, загальних або спеціальних журналах робіт тощо). Застосовується за недоступності об'єкта контролю або недоцільності виконання інструментального або візуального контролю.
Результати контролю відповідності будівельних робіт, конструкцій, обладнання та готової будівельної продукції вимогам проекту будівництва та нормативних документів фіксуються у виконавчій документації.
У разі виявлення невідповідностей у процесі будівництва установленим вимогам приймається рішення про усунення допущених недоліків або про зупинення будівництва об'єкта до виправлення порушень.
Вжиті заходи щодо усунення виявлених недоліків фіксуються у загальному журналі робіт.
5. Підготовка до будівництва, підготовчі роботи.
Підготовка до будівництва передбачає здійснення таких організаційних заходів:
а) забезпечення об'єкта будівництва відповідною проектною та проектно-технологічною документацією;
б) оформлення документів дозвільного характеру щодо виконання підготовчих та будівельних робіт;
в) забезпечення комплексної безпеки будівництва
г) організація системи управління будівництвом;
д) припинення експлуатації будівель, що підлягають знесенню;
е) забезпечення будівництва під’їзними шляхами, електро-, тепло- і водопостачанням (у тому числі протипожежним), системою зв'язку, засобами пожежогасіння, тимчасовими будівлями та спорудами, засобами збирання, безпечного тимчасового зберігання та видалення відходів і вторинної сировини;
ж) організація авторського та технічного нагляду, а за необхідності - науково-технічного супроводу
і) облаштування будівельного майданчика стендом з інформацією щодо об'єкта будівництва, замовника, проектувальника та виконавців робіт, а також схемами з позначенням в'їздів, маршрутів проїзду, місць розвороту транспортних засобів, небезпечних зон
к) забезпечення об'єкта будівництва засобами цивільного та протипожежного захисту.
Підготовчі роботи
Відповідно до Порядку виконаненя підготовчих та будівельних робіт підготовчими роботами є:
а) роботи з підготовки земельної ділянки;
б) влаштування огорожі будівельного майданчика;
в) знесення будівель і споруд;
г) порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки;
д) вишукувальні роботи;
е) роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва;
ж) улаштування під'їзних шляхів;
і) складування будівельних матеріалів;
к) підведення тимчасових інженерних мереж;
л) винесення інженерних мереж;
м) видалення зелених насаджень.
До складу окремих видів підготовчих робіт належить:
а) підготовка земельної ділянки
- відведення в натурі майданчика (траси) для будівництва;
- зняття фунтового покриву земельної ділянки (родючого шару ґрунту), складування його в спеціально відведених місцях для подальшого використання під час рекультивації;
- вертикальне планування території будівельного майданчика з виконанням (за необхідності) заходів із захисту території та оточуючої забудови від можливого негативного впливу несприятливих природних або техногенних факторів;
- створення геодезичної розмічувальної основи для будівництва об'єкта;
б) влаштування огорожі будівельного майданчика
- закріплення осьових ліній огорожі;
- улаштування основ під огорожі;
- влаштування необхідної огорожі будівельного майданчика, у тому числі, за необхідності, обладнаних охоронними, захисними, сигнальними системами;
в) знесення будівель і споруд
- знесення наземних та, за необхідності, підземних частин будівель та споруд;
- засипка та ущільнення ґрунту в місцях знесених підземних частин будівель та споруд;
- планування території будівельного майданчика;
г) порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки
- розбирання тротуарів, пішохідних доріжок, площадок, малих архітектурних форм, відкритих спортивних майданчиків;
- розчистка (з вивезенням відходів) та планування території будівельного майданчика;
д) вишукувальні роботи
- інженерно-геодезичні;
- інженерно-геологічні;
- геотехнічні та інженерно-гідрогеологічні (у складі комплексних інженерно-геологічних вишукувань або окремо);
- інженерно-гідрометеорологічні;
е) роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва
- розміщення мобільних (інвентарних) споруд (будівель) виробничого, складського, допоміжного, санітарно-побутового та громадського призначення, влаштування складських майданчиків і приміщень для матеріалів, конструкцій, обладнання, відходів, вторинної сировини;
- будівництво тимчасових споруд (будівель) за індивідуальним проектом або облаштування існуючих будівель і споруд у випадку використання їх для потреб будівництва;
- облаштування будівельного майданчика засобами освітлення, протипожежного водопостачання, пожежогасіння, сигналізації та зв'язку;
ж) улаштування під'їзних шляхів
- улаштування доріг, під'їздів, переходів, місць розвороту, розвантаження і завантаження транспортних засобів з облаштуванням, за необхідності, інженерної інфраструктури;
к) складування будівельних матеріалів
- улаштування майданчиків для складування матеріалів, конструкцій, деталей з облаштуванням (за необхідності) засобами малої механізації, устаткуванням, оснасткою, інвентарем, пристроями та інструментом;
л) підведення тимчасових інженерних мереж
- винесення в натуру трас інженерних мереж (електропостачання, водопостачання, каналізації, теплопостачання), розміщення пунктів підключення до зовнішніх інженерних мереж;
-улаштування тимчасових інженерних мереж;
м) винесення інженерних мереж
- видалення інженерних мереж;
- зворотна засипка траншей (за необхідності);
- ущільнення ґрунту (за необхідності);
- винесення інженерних мереж з глибини більше 5 м - за окремим проектом.
За відповідного обґрунтування до підготовчих робіт можуть бути віднесені інші роботи, які пов'язані конструктивно та технологічно з підготовкою території об’єкта будівництва.