СИЛАБУС НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ 

1. Загальна інформація про навчальну дисципліну

 

Повна назва навчальної дисципліни

Будівельні конструкції

 

Повна офіційна назва закладу вищої освіти

Сумський державний університет

 

Повна назва структурного підрозділу

Класичний фаховий коледж

Сумського державного університету

 

Розробник(и)

Гуц Наталія Михайлівна, викладач Класичного фахового коледжу Сумського державного університету

 

Рівень освіти

Фахова передвища освіта;

НРК України – 5 рівень

 

Семестр вивчення навчальної дисципліни

Для нормативного терміну навчання - 32 тижні протягом 5,6-го семестрів

Для скороченого терміну навчання - 32 тижні протягом 3,4-го семестрів

 

Обсяг навчальної дисципліни

Обсяг навчальної дисципліни становить 10 кредитів ЄКТС, 300 годин, з яких 192 години становить контактна робота з викладачем (130 годин лекцій, 30 годин курсового проектування, 32 години розрахунково-графічних робіт), 108 годин самостійної роботи

 

Мова(и) викладання

Українською мовою

 

2. Місце навчальної дисципліни в освітній програмі

 

Статус дисципліни

Обов’язкова навчальна дисципліна циклу фахової підготовки за спеціальністю

 

Передумови для вивчення дисципліни

Необхідні знання з: «Будівельне матеріалознавство», «Вступ до спеціальності», «Геодезія»

 

Додаткові умови

Одночасно мають бути вивчені: «Безпека життєдіяльності та охорона праці»

 

Обмеження

Обмеження відсутні

 

3. Мета навчальної дисципліни

Метою навчальної дисципліни є формування компетентностей для забезпечення теоретичних та практичних навичок у проектуванні та будівництві будівель та споруд. В результаті вивчення дисципліни спеціаліст повинен вміти проектувати та будувати будівлі для житлового та промислового призначення, формувати територію забудови в рамках нормативних вимог Державних будівельних стандартів.

 

4. Зміст навчальної дисципліни

 

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1.

КОНСТРУКЦІЇ І ОСНОВНІ ТИПИ ЦИВІЛЬНИХ БУДІВЕЛЬ

Тема 1. Відомості про будівлі і споруди

Тема 1.1. Вступ. Основи проектування цивільних і промислових будівель. Конструктивні елементи цивільних будинків

Зміст предмета та його значення в підготовці техніка-будівельника. Капітальне будівництво як одна з ведучих галузей народного господарства, його завдання на сучасному етапі розвитку економіки України. Поняття про будівлі і споруди та їх основні елементні. Фундаменти, стіни, перекриття, окремі опори, дах, перегородки, сходи, вікна, двері, ліхтарі.

Тема 1.2. Конструктивні схеми будівель

Основні несучі конструкції будівлі. Основні конструктивні схеми будівель: будівлі з несучими зовнішніми і внутрішніми стінами, каркасні будівлі. Проміжні та комбіновані конструктивні схеми будівель. Принципи нових прогресивних рішень промислових будівель.

Тема 1.3. Вимоги до будівель. Класифікація будівель

Основні вимоги до будівель і споруд. Ступені довговічності будівель. Ступені вогнестійкості будівель. Найважливіші умови економічності будівлі. Архітектурна виразність будівлі. Класифікація будівель і споруд по класам.

Тема 2. Індустріальні методи будівництва

Тема 2.1. Індустріалізація, типізація, уніфікація і модульна система в будівництві

Сутність індустріального способу будівництва. Переваги індустріального способу будівництва. Поняття типізації і уніфікації. Стандартизація типових індустріальних конструкцій і деталей будівлі. Сутність модульної системи в будівництві. Номінальні, конструктивні та натурні розміри.

Тема 2.2. Техніко-економічна оцінка конструктивних рішень

Сутність аналізу техніко-економічної оцінки рішень. Основні критерії техніко-економічної оцінки. Мета техніко-економічного аналізу при вивченні конструкції. Мета техніко-економічного аналізу при проектуванні.

Тема 3. Основи і фундаменти

Тема 3.1. Природні і штучні основи

Коротка характеристика ґрунтів та скельних порід. Вимоги до природних основ. Види і властивості ґрунтів, що використовують в якості основи. Поняття про розрахунок основ. Розрахунок осадок основ. Розрахунок скельних основ.

Тема 3.2. Способи штучного закріплення ґрунтів

Види ущільнення слабкого ґрунту. Сутність поверхневого та глибинного ущільнення ґрунту. Способи зміцнення слабкого ґрунту основи та їх сутність.

Тема 3.3. Фундаменти та їх конструктивні рішення

Загальні поняття про фундаменти. Стрічкові фундаменти. Стовпцеві і  суцільні фундаменти. Пальові фундаменти. Деталі будови фундаментів. Техніко-економічна характеристика фундаментів.

Тема 4. Стіни та елементи каркаса

Тема 4.1. Класифікація стін і вимоги до них

Основні вимоги до стін будівлі. Класифікація кам’яних стін по конструкції на групи. Поняття про кам’яну кладку і систему її перев’язки. Розчини для кам’яної кладки. Стіни із цегли, керамічних і силікатних каменів, малих блоків. Монолітні конструкції стін. Стіни із великих блоків.

Тема 4.2. Архітектурно-конструктивні елементи стін

Елементи стін. Деформаційні шви – їх види та призначення. Балкони, еркери, лоджії.

Тема 4.3. Стіни із дрібних штучних каменів

Цегляні стіни. Полегшені цегляні стіни. Конструкції елементів і деталей цегляних стін. Стіни із дрібних блоків. Техніко-економічні характеристики стін із дрібних штучних каменів. Розрахунок цегляних стін з жорсткою конструктивною схемою.

Тема 4.4. Монолітні конструкції стін

Переваги та недоліки легкобетонних монолітних стін. Особливості експлуатації та возведення монолітних стін із крупнопористого бетону.

Тема 4.5. Стіни із місцевих матеріалів

Стіни із природного каменю. Стіни із ґрунтобетону. Стіни із ґрунтових матеріалів. Дерев’яні, стовбурні та брусчаті стіни.

Тема 5. Перекриття і підлоги

Тема 5.1. Загальні відомості про перекриття і вимоги до них. Класифікація перекриття

Призначення перекрить, їх види та будова. Вимоги до перекрить. Класифікація перекрить в залежності від матеріалу основного несучого елемента.

Тема 5.2. Перекриття по дерев’яним балкам

Переваги та недоліки перекрить по дерев’яним балкам. Конструктивні розміри дерев’яних балок. Способи спирання кінців дерев’яних балок на кам’яні стіни. Способи забезпечення необхідних якостей перекрить та теплоізоляції. Розрахунок дерев’яних балок суцільного перерізу.

Тема 5.3. Перекриття по стальним балкам

Класифікація перекриття по стальним балкам в залежності від матеріалу міжбалочного заповнювача, та їх характеристика. Способи спирання кінців стальних балок на кам’яні стіни. Розрахунок стальних балок суцільного перерізу.

Тема 5.4. Залізобетонні перекриття

Переваги залізобетонних перекрить. Види залізобетонних перекрить. Монолітні залізобетонні перекриття. Збірні залізобетонні перекриття.  Класифікація збірних залізобетонних перекрить на групи та їх характеристика. Техніко-економічні характеристики збірних залізобетонних перекрить. Схеми конструктивного рішення міжповерхових крупнопанельних перекрить.

Тема 5.5. Особливості будови деяких видів перекриття

Перекриття в санітарних вузлах. Нижні перекриття. Горищні перекриття.

Тема 5.6. Підлоги, їх типи і конструкції

Вимоги до підлог цивільних будівель. Суцільні підлоги. Штучні підлоги. Підлоги із рулонних матеріалів. Підлоги із синтетичних матеріалів. Техніко-економічні характеристики підлог.

Тема 6. Перегородки

Тема 6.1 Загальні відомості за перегородки, вимоги до них та їх класифікація

Призначення та особливості будови перегородок. Вимоги, що пред’являють до перегородок. Класифікація перегородок за місцем розташування, призначенням, конструкцією та матеріалом.

Тема 6.2. Перегородки із крупнорозмірних елементів

Переваги та недоліки перегородок із крупнорозмірних елементів. Особливості конструкції крупнорозмірних перегородок. Класифікація перегородок із гіпсобетонних панелей в залежності від призначення і необхідної звукоізолюючої здатності.

Тема 6.3. Перегородки із дрібних плит, цегли і каменів

Особливості конструкції та експлуатації перегородок із гіпсових плит. Переваги та недоліки. Особливості конструкції перегородок із шлакобетонних пустотілих плит або каменів та пустотілих керамічних блоків. Особливості возведення цегляних перегородок.

Тема 6.4. Дерев’яні перегородки

Випадки використання дерев’яних перегородок. Типи дерев’яних перегородок та їх коротка характеристика.

Тема 6.5. Влаштування і кріплення перегородок. Особливі типи перегородок

Правила по покращенню звукоізоляції при встановленні перегородок. Способи кріплення перегородок до кам’яних стін та стелі. Особливості конструкції перегородок-шаф та розсувних перегородок.

Тема 7. Вікна та двері

Тема 7.1. Вікна та їх конструктивні рішення

Загальні відомості. Про конструкцію заповнення віконного прорізу. Конструктивні деталі елементів заповнення віконних прорізів. Класифікація вікон за призначенням, кількістю шибок, матеріалом. Віконні прилади. Заповнення із склоблоків та склопрофіліту. Конструкція металевих вітрин і вітражів.

Тема 7.2. Двері та їх конструктивні рішення

Дверні блоки. Види дверей. Конструктивні деталі заповнення дверних прорізів. Дверні прилади.

Тема 8. Дах і покриття

Тема 8.1. Основні поняття, вимоги до дахів та їх класифікація

Горищний і безгорищний тип даху та їх конструктивні особливості. Основні елементи даху. Форми скатних дахів та їх короткі характеристики. Особливості конструкції плоских дахів, їх переваги та недоліки.

Тема 8.2. Несучі конструкції скатних дахів

Наслонні стропила та їх основні елементи. Конструктивні схеми наслонних стропил. Деталі основних вузлів наслонних стропил. Конструкції збірних стропил для будівель з однією та двома внутрішніми опорами. Стропильні ферми. Залізобетонні дахи.

Тема 8.3. Покрівлі. Будова водовідводу і огороджень

Основні вимоги, яким повинна відповідати покрівля. Сталеві покрівлі. Покрівлі із рулонних матеріалів. Покрівлі із рубероїдних плиток. Покрівлі із азбестоцементних плиток та листів. Покрівлі із черепиці. Покрівлі із синтетичних матеріалів. Водовідвід. Огородження на дахах.

Тема 8.4. Конструкції суміщених дахів

Типи суміщених дахів та їх конструктивні особливості. Особливості конструкцій суміщених дахів із крупних панелей індустріального виготовлення. Деталі суміщених дахів.

Тема 8.5. Плоскі дахи-тераси

Переваги горищних плоских дахів в порівнянні з безгорищними. Основні конструктивні елементи плоского безгорищного даху. Конструктивна схема безгорищного даху. Деталі плоских дахів. Оцінка техніко-економічної ефективності плоских дахів.

Тема 9. Сходи і пандуси

Тема 9.1. Елементи і класифікація сходів

Елементи сходів. Класифікація сходів за призначенням, кількістю маршів, матеріалом, умовами пожежної безпеки. Вимоги до сходів.

Тема 9.2. Визначення розмірів елементів сходів і сходових кліток

Основні положення для визначення розмірів елементів сходів і сходових кліток. Порядок графічної розбивки сходів.

Визначення розмірів елементів сходів і сходових кліток.

Тема 9.3. Сходи на стальних балках

Особливості конструкції сходів на стальних балках. Типи залізобетонних сходинок. Сходинки із природного каменю.

Тема 9.4. Залізобетонні сходи

Монолітні залізобетонні сходи. Збірні залізобетонні сходи. Основні типи збірних залізобетонних сходів та їх конструктивні особливості. Деталі основних вузлів залізобетонних сходів.

Тема 9.5. Зовнішні сходи

Особливості конструкції пожежних і аварійних сходів. Сходи в підвальні приміщення та їх коротка характеристика.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 2.

ТИПОВІ ЕЛЕМЕНТИ ЦИВІЛЬНИХ БУДІВЕЛЬ

Тема 10. Великопанельні будівлі та будинки з великих блоків

Тема 10.1 Класифікація об’ємних блоків. Конструктивні системи об’ємно-блочних будівель

Крупноблочні будівлі та їх коротка характеристика. Матеріал для виготовлення крупних стінових блоків. Конструктивні схеми будівель із крупних блоків. Основна конструктивна схема будівель та її особливості. Об'ємно-планувальні та композиційні вирішення будівель із великих блоків. Системи перерізу стін крупноблочних будівель. Основні типи крупних бетонних блоків зовнішніх і внутрішніх стін житлових будівель. Спеціальні типи блоків.

Тема 10.2. Спряження елементів крупноблочної будівлі

Закриті та відкриті вертикальні стики та їх коротка характеристика. Конструктивні заходи по запобіганню виникнення тріщини. Деталі крупноблочних стін. Техніко – економічна оцінка будівництва із крупних блоків.

Тема 10.3. Великопанельні будинки. Конструктивні схеми будівель і типи панелей

Крупнопанельні будівлі, їх роль в сучасних умовах будівництва. Основні конструктивні схеми будівель та їх класифікація. Стінові панелі, їх конструкція. Класифікація стінових панелей в залежності від характеру їх роботи в будівлі. Без каркасні панельні будівлі. Каркасні крупнопанельні будівлі.

Тема 10.4. Конструкції і спряження елементів будівлі

Стіни із керамзитобетонних панелей, їх конструкція та спряження зовнішніх панелей з внутрішніми і внутрішніх між собою. Конструктивні особливості одно, двох і трьохшарових стінових панелей. Азбестоцементові стінові панелі. Конструкція стиків азбестоцементних стінових панелей. Стінові навісні панелі безкаркасних та каркасних будівель. Конструкції горизонтальних стиків зовнішніх стінових панелей.

Тема 10.5. Будівельні елементи санітарно-технічного та інженерного обладнання будинків

Встановлення опалювального обладнання. Димові та вентиляційні канали. Сміттєпроводи, їх елементи та улаштування. Пасажирські ліфти, галузь їх використання, будова та розміщення в будівлі. Шахти і машинні відділення. Заходи по техніці безпеки та звукоізоляції. Поняття про вантажні ліфти.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 3.

КОНСТРУКЦІЇ ПРОМИСЛОВИХ БУДІВЕЛЬ

Тема 11. Основні види промислових будівель та їх конструктивні схеми

Тема 11.1. Архітектурно-конструктивні вимоги до промислових будівель

Поняття промислової будівлі. Вимоги до промислових будівель.

Тема 11.2. Класифікація промислових будівель та їх конструктивні схеми

Класифікація промислових будівель. Підйомно-транспортне обладнання.

Тема 12. Типізація та уніфікація промислових будівель

Уніфіковані параметри для одноповерхових промислових будівель. Правила прив’язки координатних осей для забезпечення уніфікації конструкцій залізобетонних колон. Поняття за уніфіковані типові секції.

Тема 13. Каркаси, їх види та елементи

Тема 13.1. Залізобетонний каркас одноповерхових будівель

Колони каркаса. Фундаменти під колони. Фундаментні балки. Обв’язочні балки. Підкранові балки. Несучі конструкції покриття. Несучі елементи огороджуючи частин покриттів.

Тема 13.2. Стальний каркас одноповерхових будівель

Конструктивна схема сталевого каркасу. Типи сталевих колон. Класифікація сталевих колон по конструкції. Види сталевих несучих конструкцій покриття.

Тема 13.3. Змішаний каркас одноповерхових будівель

Поняття змішаного каркасу. Несучі конструкції покриття змішаного каркасу. Несучі елементи огороджуючої частини покриття.

Тема 13.4. Фундаменти і фундаментні балки

Типи фундаментів промислових будівель. Фундаменти мілкого закладання. Вибір глибини закладання фундаменту в залежності від конструктивних особливостей споруди. Пальові фундаменти. Фундаментні балки.

Тема 13.5. Балочна і безбалочна схема перекриття

Основні елементи каркаса багатоповерхової промислової будівлі. Типи конструкції міжповерхових балочних перекриття. Особливості без балочного перекриття в промислових будівлях.

Тема 13.6. Несучі конструкції покриття. Просторові покриття

Характер роботи несучого покриття. Вимоги до конструкцій покриття.Залізобетонні та стальні конструкції покриття.

Тема 14. Стіни та елементи каркаса

Тема 14.1. Типи стін і вимоги до них

Характер роботи промислових стін. Вимоги до промислових стін.

Тема 14.2. Стіни з малорозмірних елементів, великих блоків і панелей

Загальні відомості. Огородження із крупних блоків. Огородження із крупних панелей.

Тема 14.3. Полегшені вертикальні захисні конструкції

Використання азбестоцементних, алюмінієвих і стальних листів.

Тема 15. Вікна, двері й ворота

Тема 15.1. Вікна промислових будівель та їх конструктивні вирішення

Характер засклення, форми й розміри віконних прорізів. Конструкції для заповнення віконних прорізів виробничих будівель. Класифікація віконних заповнень.

Тема 15.2. Ворота і двері, їх види і конструктивні вирішення

Основні типові розміри ворітних прорізів для автомобільного і залізничного транспорту. Класифікація воріт по способу відкривання і матеріалу виготовлення. Конструкційні особливості воріт різних типів. Двері промислових будівель.

Тема 16. Покриття й ліхтарі

Тема 16.1. Типи покриттів. Покриття з великорозмірних елементів

Призначення огороджуючої частини покриття. Основні вимоги, що пред’являють до огороджуючих частин покриття. Види покриття в залежності від ступеню теплоізоляції та область їх застосування. Особливості конструкції утепленої огороджувальної частини покриття.

Тема 16.2. Покриття по прогонах

Без прогонні схеми по сталевим і залізобетонним конструкціям. Прогонні схеми. Плоскі покриття із заливною покрівлею. Конструкції огороджуючи частин покриття з використанням азбестоцементних листів і сталевого профільованого оцинкованого настилу. Конструкції огороджуючи частин покриття при дерев’яних несучих конструкціях.

Тема 16.3. Покрівлі промислових будівель. Водовідведення з покриттів

Класифікація покрівель в залежності від нахилів. Конструкція плоских покрівель з використанням рулонних покрівельних матеріалів. Рулонні матеріали, що використовують для побудови рулонного водоізоляційного килиму. Типи водовідводу з дахів промислових будівель та їх конструктивні особливості.

Тема 16.4. Ліхтарі. Принципи проектування, конструктивні вирішення

Типи ліхтарів та їх коротка характеристика. Класифікація ліхтарів по розташуванню та їх конструкційні особливості. Типи водовідводу з ліхтарів. Несучі та огороджуючи частини ліхтаря. Елементи заповнення прорізу сталевого ліхтаря. Деталі ліхтаря.

Тема 17. Підлога виробничих будівель

Тема 17.1. Типи підлог і область їх застосування

Вимоги, що пред’являють до підлог. Ґрунтові підлоги. Гравійні та щебеневі підлоги. Бетонні та цементні підлоги. Асфальтові та асфальтобетонні підлоги. Кам’яні підлоги. Керамічні підлоги. Дерев’яні підлоги. Підлоги із синтетичних матеріалів. Металеві підлоги.

Тема17.2. Конструктивні деталі підлог

Поняття за деформаційні шви, спряження підлог різних типів, канали в підлогах і плінтусах та їх коротка характеристика. Особливості виконання підлог в місцях монтажу залізничних шляхів.

Тема 18. Інші елементи промислових будівель

Тема 18.1. Типи перегородок та їх деталі

Особливості конструкції стаціонарних перегородок промислових будівель. Переваги збірно-розбірної конструкції перегородок. Види збірних перегородок та їх конструкційні особливості.

Тема 18.2. Внутрішньоцехові конструкції і сходи. Протипожежні перепони

Технологічні обслуговуючі площадки, антресолі й етажерки. Сходи промислових будівель. Влаштування протипожежних перепонів.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 4.

БУДІВНИЦТВО В ОСОБЛИВИХ ГЕОФІЗИЧНИХ УМОВАХ

Тема 19. Будівництво в сейсмічних районах

Будівництво в сейсмічних районах. Будівництво в районах вічномерзлих ґрунтів.

Тема 20. Будівництво в районах з просідаючими ґрунтами та на підроблюваних територіях

Просідаючі ґрунти. Особливості будівництва на макропористих просідаючих ґрунтах.

Тема 21. Загальні відомості про архітектуру. Суть архітектури та її завдання

Поняття про архітектуру. Засоби архітектури, які формують архітектурний обрис будівлі. Поняття про архітектурний ансамбль. Архітектура найдавніших часів. Архітектура Стародавнього Єгипту, Стародавньої Греції і античного Риму. Архітектура епохи феодалізму.

Стилі архітектури України. Архітектура новітньої доби і сьогодення.

Розвиток архітектури т її стилів. Основні види архітектурної діяльності.

Last modified: Thursday, 2 March 2023, 9:16 PM