Тема: Проведення уроку, аналіз структури.

 Мета: Навчитись перспективному плануванню системи уроків з теми програми виробничого навчання; Розподіляти матеріал теми на підтеми та уроки; Визначати навчально-виховні та розвиваючі завдання кожного уроку. Сформувати професійні вміння та навички з підготовки майстра до уроку; навчитися складати план уроку по операційній темі програми в\н.

Хід роботи

І. Теоретичні відомості

В результаті підготовчої роботи до уроку майстер в\н складає план уроку, який є робочим документом на протязі усього уроку. Гарно проаналізований і вміло використаний план уроку забезпечує достатньо повне і логічне висвітлення кожного питання без зайвих подробиць, ефективне використання часу. Форма плану уроку, його зміст, глибина розкриття питань змінюються в залежності від змісту уроку, його дидактичної мети, характера практичних робіт, організації вправ. Але в любому випадку в плані уроку слід чітко визначати дату проведення уроку, теми і цілі, послідовність окремих частин уроку з вказівкою змісту кожної частини, методи проведення.

При розподілі матеріалу теми на уроки необхідно мати на увазі, що однією з найважливіших вимог до уроку є чіткість цілі та визначеність змісту. Щоб правильно розподілити матеріал теми на уроки, потрібно врахувати його послідовність і доступність, складність та трудомісткість прийомів, способів, новизну їх для учнів, важливість для виконання робіт в майбутньому, порядок вивчення, об’єкту робіт на яких вони будуть освоюватись, відповідність змісту занять сучасному рівню техніки, технології та кваліфікаційної характеристики і вимогам наукової організації праці. Це забезпечує правильне розподілення матеріалу теми на уроки, в залежності від чого на кожному з них учні цілеспрямовано роблять черговий крок у формуванні професійних умінь та навичок. Ні в якому разі недопустимий формальний підхід до розподілення матеріалу, коли передбачені в темі прийоми та способи механічно відокремлюються на визначену кількість уроків.

Послідовність вивчення матеріалу визначена програмою, але майстер в залежності від умов може в окремих випадках змінювати її послідовність вивчення при обов’язковій умові повного виконання програми. При вмілому підборі робіт можливо в значній мірі поєднувати пізнавальні та виробничі задачі.

Навчання проводиться за основною організаційною формою – урок, при який здійснюється розв’язання дидактичних завдань. Урок проводиться не заради самого уроку, а заради того, щоб впливати на особистість учня, щоб на матеріалі програмних питань формувати визначені якості особистості, формувати основні професійні компетентності. Центральний компонент будь-якого уроку – організація пізнавальної діяльності учнів. Кожний майстер повинен розуміти, що проведення якісного ефективного уроку є провідним завдання його педагогічної діяльності, основною складовою його діяльності.

Урок є частиною навчально-виховного процесу, де здійснюється формування професійних компетентностей, і на нього, як і на навчальний процес, впливають:

ü   зміни, що відбуваються в суспільстві, які обумовлюють соціокультурні, економічні умови для розвитку всіх його сфер, у тому числі й освітньої;

ü   сучасні педагогічні концепції з їх цілями, принципами, технологіями навчання. 

Аналізуючи матеріал теми, розподіляючи його на уроки майстер намічає засоби встановлення зв’язків між уроками по темі, зв’язок теоретичного матеріалу з виробничою діяльністю, між предметний зв'язок, щоб сформувати уміння застосовувати професійні знання на практиці.

Основні вимоги до уроку:

ü   конкретність та чіткість мети занять;

ü   єдність навчальних, виховних та розвиваючих завдань;

ü   різноманітність методів та засобів навчання;

ü   обмеженість та конкретність щодо часу;

ü   визначеність навчального матеріалу за об'ємом та логічна послідовність вивчення.

ü   раціональна побудова структури уроку, що забезпечувала б свідомість та активність учнів.

ü   забезпечення зв'язку з матеріалом попередніх уроків  теоретичного та виробничого навчання.

ü   підготовка матеріально-технічним забезпеченням;

ü   правильний підбір та забезпечення навчально-виробничими завданнями.

ü   керівна роль майстра виробничого навчання в навчально-виховному процесі.

 

Складання конспекту вступного інструктування

В конспекті коротко вказується основна сутність навчального матеріалу, приводяться необхідні обґрунтування, табличні данні, схеми, ескізи, розрахунки і т.д.

Складання конспекту вступного інструктування являється одним із елементів підготовки майстра до занять – добре складений конспект /з ескізами, малюнками, таблицями і таке інше/, допомагає проводити урок на високому методичному, педагогічному та технічному рівні.

Важливою складовою конспекту з операційної теми програми являється інструкційна карта, тому що навчально-технічна документація являється джерелом уяви про предмети праці, технологічні та трудові процеси,

інструменти, а також інструкційним матеріалом здійснення основних трудових операцій та функцій.

Конспект складається поурочно на тему програми. При цьому є можливість доповнювати раніш складений конспект виписками, замітками з нових посібників, статей, брошур з обміну досвідом, виписками з журналів та

інших джерел.

Таким чином, конспект становиться збірником дидактичних, методичних та технічних матеріалів, куди майстер вносить все нове, що він вивчив, дізнався – факти щоденної дійсності та наукові факти, основні закони науки, що розкривають зв’язки та відношення між різними об’єктами, процесами, явищами дійсності.

Навчальний матеріал необхідно використовувати (підбирати):

  • достатньо сучасний та науковий з вивіреними положеннями та фактами;
  • необхідно відбирати найбільш цінну та достатню інформацію, необхідну для розв’язання поставлених завдань;
  • матеріал має бути організованим таким чином, щоб у ньому була виділена провідна ідея, головна думка;
  • зміст навчального матеріалу повинен відбивати методи одержання
  • навчальної інформації, типові для даної теми.

Однією із важливих складових частин /етапів/ підготовки майстра до уроку являється підготовка до показу трудових прийомів та способів виконання навчально-виробничих робіт. Від методично правильного показу в значній мірі залежить успішність оволодіння учнями основами професії – формуються професійні компетенції

Основні вимоги по складанню конспекту:

  1. Конспект повинен відображати головне в змісті тексту, бути повним (не повинен бути дослівним);
  2. Повинен бути по можливості коротким, не великим за об’ємом;
  3. Записати текст коротко, чітко і ясно, в значній мірі своїми  словами (за виключенням цитат, тез, законів);
  4. Писати текст чітко, однаковим кольором, обов’язково використовувати малюнки, схеми, ескізи, таблиці.

Послідовність при складанні конспекту:

  1. Уважно прочитати текст;
  2. Думкою поділити текст на логічно завершені частини;
  3. Визначається про що говориться в кожній частині;
  4. Виділити важкі для поняття місця тексту;
  5. Записати коротко зміст кожної частини.

 ІІ. Практична частина:

  1. Ознайомитись з прикладом складання плану уроку виробничого навчання.
  2. Вивчити зміст учбового матеріалу теми програми, що відноситься до заданої теми уроку.
  3. Визначити тип уроку і продумати його структуру.
  4. Скласти план уроку по рекомендованій формі, керуючись методичними вказівками до складання плану уроку виробничого навчання.
  5. Обґрунтувати дозування часу по кожній структурі елементу уроку.

 

Зразок

Хід роботи

 

П  Л  А  Н

уроку виробничого навчання

Професія

електрогазозварювальник

Місце проведення

навчальні майстерні

Тема програми № 5

«Ознайомлення з обладнанням для дугового зварювання»

Час на тему

24 годин

Урок №2

Вивчення будови та принципу роботи зварювального агрегату АСДП – 500Г

 

Мета уроку

Навчальна: сформувати професійні знання з будови, принципу роботи та уміння в налагодженні зварювального агрегату

Виховна: добитися усвідомлення цілі знань, виховати почуття відповідальності, дисциплінованості, самостійності.

Розвивальна: розвиток уваги; пам’яті; розвиток пізнавальних інтересів і здібностей.

 

Матеріально-технічне забезпечення

1.

Зварювальні пости……………………………………………......

15

2.

Інструкції з техніки безпеки та пожежної безпеки…………….

15

3.

Інструкції з експлуатації зварювального обладнання................

15

4.

Плакати і електропостачання схеми……....................................

2

5.

Електроди……………………………………………………........

1 пачка

6.

Захисні пристрої………………………………………………….

15

 

Х  і  д         у  р  о  к  у

 

I. Організаційна частина (3 – 5 хв.)

  1. Перевірка присутніх учнів по журналу.
  2. Огляд зовнішнього вигляду учнів.
  3. Розгляд організаційних питань, якщо мають місце.

  

II. Вступний інструктаж (45 хв.)

  1. Повідомлення теми та мети уроку, головні питання, що розглядаються.
  2. Актуалізація опорних знань за матеріалом попередніх уроків (перелік питань, що ставляться до учнів з метою перевірки їх знань)
  3. Викладання нового матеріалу

3.1. Організація робочого місця і правила безпеки праці з електрозварювальним обладнанням  та апаратурою.

3.2. Вивчення будови та принципу роботи (включення, регулювання та виключення зварювального трансформатора. 

3.3. Ознайомлення з пристроями, інструментами та матеріалами зварника.

3.4. Запалювання дуги та рас плавлення електроду.

Практично показати

  1. 1.            Положення учня в кабіні, включення, виключення зварювального обладнання, регулювання струму, методи плавлення валиків на пластину.
  2. 2.            В присутності учнів частково показати будову зварювального агрегату АСДП - 500 для дугового зварювання, назвати окремі частини і пояснити їх призначення. 

Запропонувати учням повторити показані прийоми

Доцільно задати  учням декілька контрольних  запитань для закріплення нового матеріалу

  1. Як правильно організувати робоче місце?
  2. Як регулюється сила зварного струму у трансформаторів, випрямлячів, перетворювачів?
  3. Як називаються пристрої та інструменти зварника?
  4. На що потрібно звернути увагу при включенні джерела зварювального струму?
  5. Які способи запалювання електричної дуги? 

Видати завдання для самостійного опрацювання. 

Учні повинні вивчити будову та принцип роботи обладнання та апаратуру для дугового зварювання.

Основні правила техніки безпеки, пожежної безпеки у зварювальної майстерні

 

III. Вправи учнів та поточний інструктаж (5 годин)

Поточне інструктування слід проводити за наступним планом:

  1. Обладнання зварювального поста та підготовка до зварки.
  2. Запалювання дуги і рас плавлення електрода.
  3. Вивчення правил техніки безпеки та пожежної безпеки при виконанні зварювальних робіт в навчальній майстерні

Вправи учнів з підготовки до зварки включають: 

  1. За інструкцією з експлуатації зварювального обладнання учні вивчають будову та принцип роботи зварювального агрегату, випрямляча, перетворювача.
  2. Вивчають техніку безпеки та пожежну безпеку при виконання зварювальних робіт у навчальній майстерні.

Після цього учні приступають до виконання тренувальних вправ.

  1. Підключення та відключення зварювальних проводів;
  2. Заміна світофільтрів, простих стекол в щитках, масках;
  3. Включення, регулювання та виключення зварних трансформаторів і генераторів;
  4. Надягання спецодягу;
  5. Запалювання електрода в електротримачі.

На протязі поточного інструктажу майстер спостерігає за роботою учнів здійснюючі цільові обходи робочих місць учнів з метою перевірки:

  1. Як організоване і підготовлене до виконання вправ робоче місце;
  2. За роботою кожного учня;
  3. За виконанням правил техніки безпеки та пожежної безпеки;
  4. За послідовністю виконання тренувальних вправ і вказує ним на замічені недоліки.
  5. Вірне підтримання довжини дуги.

VI. Заключний інструктаж (10 – 15 хв.)

  1. Підведення підсумків за урок:
  • перевірка засвоєння знань з техніки безпеки та пожежної безпеки;
  • перевірка засвоєння знань з будови та принцип роботи  обладнання
  • для зварювальних робіт;
  • послідовність виконання тренувальних вправ;
  • включення джерела зварювального струму;
  • способи запалювання електричної дуги;
  • вірне підтримання довжини дуги, і вказує  ним на замічені недоліки та засоби  їх усунення.
  1. Виставлення оцінок – оцінки аргументовані і фіксуються в журналі, а також залік з техніки безпеки та пожежної безпеки з підписом учня.
  2. Після цього необхідно нагадати, що на наступному уроці будемо виконувати вправи з наплавленню окремих валиків на пластинах з поперечним рухом електрода, тому домашнє завдання – слід дома повторити відповідну тему по спецтехнології та викреслити рухи електроду.

Запитання:

  1. Структура уроку виробничого навчання.
  2. Методи виробничого навчання.
  3. Значення матеріально-технічної бази.
  4. Основна частина уроку виробничого навчання.
  5. Види технічної документації.
  6. Організованість майстра, його педагогічний такт і уміння додержуватись себе з учнями.
  7. Вірність постановки цілі заняття.
  8. Вірність підбору матеріально-технічного забезпечення.
  9. Вірність дозування часу на вступний інструктаж.
  10. Методика і ефективність опитування учнів.
  11. Вірність методики показу трудових прийомів і пояснення.
  12. Методика закріплення вступного інструктажу.
  13. Методика і засоби підвищення активності учнів.
  14. Показ нових трудових прийомів і нового обладнання.
  15. Нагадування самоконтролю та техніки безпеки.
  16. Встановлення норм часу до якості робіт учнів.
  17. Організація робочих місць та їх санітарно-гігієнічний стан.
  18. Зміст підготовчої роботи майстра до уроку виробничого навчання.
  19. З якою метою складається план уроку виробничого навчання.
  20. Обгрунтувати фактори, визначаючі структуру уроку виробничого навчання.
  21. В чому сутність підготовки майстра до показу трудових дій, прийомів.
  22. Мета проведення поточних інструктажів і форми їх проведення.
  23. В яких випадках проводиться колективний поточний інструктаж. Яка методика його проведення.
  24. Які питання вирішуються на заключному інструктажі при вивченні операції.
  25. Методика проведення заключного інструктажу.

ІІІ. Підведення підсумків заняття

 

Остання зміна: четвер 16 березня 2023 21:21 PM