Практична робота № 4. Проведення уроку, аналіз структури.
Тема: Проведення уроку, аналіз структури.
Мета: Навчитись перспективному плануванню системи уроків з теми програми виробничого навчання; Розподіляти матеріал теми на підтеми та уроки; Визначати навчально-виховні та розвиваючі завдання кожного уроку. Сформувати професійні вміння та навички з підготовки майстра до уроку; навчитися складати план уроку по операційній темі програми в\н.
Хід роботи
І. Теоретичні відомості
В результаті підготовчої роботи до уроку майстер в\н складає план уроку, який є робочим документом на протязі усього уроку. Гарно проаналізований і вміло використаний план уроку забезпечує достатньо повне і логічне висвітлення кожного питання без зайвих подробиць, ефективне використання часу. Форма плану уроку, його зміст, глибина розкриття питань змінюються в залежності від змісту уроку, його дидактичної мети, характера практичних робіт, організації вправ. Але в любому випадку в плані уроку слід чітко визначати дату проведення уроку, теми і цілі, послідовність окремих частин уроку з вказівкою змісту кожної частини, методи проведення.
При розподілі матеріалу теми на уроки необхідно мати на увазі, що однією з найважливіших вимог до уроку є чіткість цілі та визначеність змісту. Щоб правильно розподілити матеріал теми на уроки, потрібно врахувати його послідовність і доступність, складність та трудомісткість прийомів, способів, новизну їх для учнів, важливість для виконання робіт в майбутньому, порядок вивчення, об’єкту робіт на яких вони будуть освоюватись, відповідність змісту занять сучасному рівню техніки, технології та кваліфікаційної характеристики і вимогам наукової організації праці. Це забезпечує правильне розподілення матеріалу теми на уроки, в залежності від чого на кожному з них учні цілеспрямовано роблять черговий крок у формуванні професійних умінь та навичок. Ні в якому разі недопустимий формальний підхід до розподілення матеріалу, коли передбачені в темі прийоми та способи механічно відокремлюються на визначену кількість уроків.
Послідовність вивчення матеріалу визначена програмою, але майстер в залежності від умов може в окремих випадках змінювати її послідовність вивчення при обов’язковій умові повного виконання програми. При вмілому підборі робіт можливо в значній мірі поєднувати пізнавальні та виробничі задачі.
Навчання проводиться за основною організаційною формою – урок, при який здійснюється розв’язання дидактичних завдань. Урок проводиться не заради самого уроку, а заради того, щоб впливати на особистість учня, щоб на матеріалі програмних питань формувати визначені якості особистості, формувати основні професійні компетентності. Центральний компонент будь-якого уроку – організація пізнавальної діяльності учнів. Кожний майстер повинен розуміти, що проведення якісного ефективного уроку є провідним завдання його педагогічної діяльності, основною складовою його діяльності.
Урок є частиною навчально-виховного процесу, де здійснюється формування професійних компетентностей, і на нього, як і на навчальний процес, впливають:
ü зміни, що відбуваються в суспільстві, які обумовлюють соціокультурні, економічні умови для розвитку всіх його сфер, у тому числі й освітньої;
ü сучасні педагогічні концепції з їх цілями, принципами, технологіями навчання.
Аналізуючи матеріал теми, розподіляючи його на уроки майстер намічає засоби встановлення зв’язків між уроками по темі, зв’язок теоретичного матеріалу з виробничою діяльністю, між предметний зв'язок, щоб сформувати уміння застосовувати професійні знання на практиці.
Основні вимоги до уроку:
ü конкретність та чіткість мети занять;
ü єдність навчальних, виховних та розвиваючих завдань;
ü різноманітність методів та засобів навчання;
ü обмеженість та конкретність щодо часу;
ü визначеність навчального матеріалу за об'ємом та логічна послідовність вивчення.
ü раціональна побудова структури уроку, що забезпечувала б свідомість та активність учнів.
ü забезпечення зв'язку з матеріалом попередніх уроків теоретичного та виробничого навчання.
ü підготовка матеріально-технічним забезпеченням;
ü правильний підбір та забезпечення навчально-виробничими завданнями.
ü керівна роль майстра виробничого навчання в навчально-виховному процесі.
Складання конспекту вступного інструктування
В конспекті коротко вказується основна сутність навчального матеріалу, приводяться необхідні обґрунтування, табличні данні, схеми, ескізи, розрахунки і т.д.
Складання конспекту вступного інструктування являється одним із елементів підготовки майстра до занять – добре складений конспект /з ескізами, малюнками, таблицями і таке інше/, допомагає проводити урок на високому методичному, педагогічному та технічному рівні.
Важливою складовою конспекту з операційної теми програми являється інструкційна карта, тому що навчально-технічна документація являється джерелом уяви про предмети праці, технологічні та трудові процеси,
інструменти, а також інструкційним матеріалом здійснення основних трудових операцій та функцій.
Конспект складається поурочно на тему програми. При цьому є можливість доповнювати раніш складений конспект виписками, замітками з нових посібників, статей, брошур з обміну досвідом, виписками з журналів та
інших джерел.
Таким чином, конспект становиться збірником дидактичних, методичних та технічних матеріалів, куди майстер вносить все нове, що він вивчив, дізнався – факти щоденної дійсності та наукові факти, основні закони науки, що розкривають зв’язки та відношення між різними об’єктами, процесами, явищами дійсності.
Навчальний матеріал необхідно використовувати (підбирати):
- достатньо сучасний та науковий з вивіреними положеннями та фактами;
- необхідно відбирати найбільш цінну та достатню інформацію, необхідну для розв’язання поставлених завдань;
- матеріал має бути організованим таким чином, щоб у ньому була виділена провідна ідея, головна думка;
- зміст навчального матеріалу повинен відбивати методи одержання
- навчальної інформації, типові для даної теми.
Однією із важливих складових частин /етапів/ підготовки майстра до уроку являється підготовка до показу трудових прийомів та способів виконання навчально-виробничих робіт. Від методично правильного показу в значній мірі залежить успішність оволодіння учнями основами професії – формуються професійні компетенції
Основні вимоги по складанню конспекту:
- Конспект повинен відображати головне в змісті тексту, бути повним (не повинен бути дослівним);
- Повинен бути по можливості коротким, не великим за об’ємом;
- Записати текст коротко, чітко і ясно, в значній мірі своїми словами (за виключенням цитат, тез, законів);
- Писати текст чітко, однаковим кольором, обов’язково використовувати малюнки, схеми, ескізи, таблиці.
Послідовність при складанні конспекту:
- Уважно прочитати текст;
- Думкою поділити текст на логічно завершені частини;
- Визначається про що говориться в кожній частині;
- Виділити важкі для поняття місця тексту;
- Записати коротко зміст кожної частини.
ІІ. Практична частина:
- Ознайомитись з прикладом складання плану уроку виробничого навчання.
- Вивчити зміст учбового матеріалу теми програми, що відноситься до заданої теми уроку.
- Визначити тип уроку і продумати його структуру.
- Скласти план уроку по рекомендованій формі, керуючись методичними вказівками до складання плану уроку виробничого навчання.
- Обґрунтувати дозування часу по кожній структурі елементу уроку.
Зразок
Хід роботи
П Л А Н
уроку виробничого навчання
Професія |
електрогазозварювальник |
Місце проведення |
навчальні майстерні |
Тема програми № 5 |
«Ознайомлення з обладнанням для дугового зварювання» |
Час на тему |
24 годин |
Урок №2 |
Вивчення будови та принципу роботи зварювального агрегату АСДП – 500Г |
Мета уроку
Навчальна: сформувати професійні знання з будови, принципу роботи та уміння в налагодженні зварювального агрегату
Виховна: добитися усвідомлення цілі знань, виховати почуття відповідальності, дисциплінованості, самостійності.
Розвивальна: розвиток уваги; пам’яті; розвиток пізнавальних інтересів і здібностей.
Матеріально-технічне забезпечення
1. |
Зварювальні пости……………………………………………...... |
15 |
2. |
Інструкції з техніки безпеки та пожежної безпеки……………. |
15 |
3. |
Інструкції з експлуатації зварювального обладнання................ |
15 |
4. |
Плакати і електропостачання схеми…….................................... |
2 |
5. |
Електроди……………………………………………………........ |
1 пачка |
6. |
Захисні пристрої…………………………………………………. |
15 |
Х і д у р о к у
I. Організаційна частина (3 – 5 хв.)
- Перевірка присутніх учнів по журналу.
- Огляд зовнішнього вигляду учнів.
- Розгляд організаційних питань, якщо мають місце.
II. Вступний інструктаж (45 хв.)
- Повідомлення теми та мети уроку, головні питання, що розглядаються.
- Актуалізація опорних знань за матеріалом попередніх уроків (перелік питань, що ставляться до учнів з метою перевірки їх знань)
- Викладання нового матеріалу
3.1. Організація робочого місця і правила безпеки праці з електрозварювальним обладнанням та апаратурою.
3.2. Вивчення будови та принципу роботи (включення, регулювання та виключення зварювального трансформатора.
3.3. Ознайомлення з пристроями, інструментами та матеріалами зварника.
3.4. Запалювання дуги та рас плавлення електроду.
Практично показати
- 1. Положення учня в кабіні, включення, виключення зварювального обладнання, регулювання струму, методи плавлення валиків на пластину.
- 2. В присутності учнів частково показати будову зварювального агрегату АСДП - 500 для дугового зварювання, назвати окремі частини і пояснити їх призначення.
Запропонувати учням повторити показані прийоми
Доцільно задати учням декілька контрольних запитань для закріплення нового матеріалу
- Як правильно організувати робоче місце?
- Як регулюється сила зварного струму у трансформаторів, випрямлячів, перетворювачів?
- Як називаються пристрої та інструменти зварника?
- На що потрібно звернути увагу при включенні джерела зварювального струму?
- Які способи запалювання електричної дуги?
Видати завдання для самостійного опрацювання.
Учні повинні вивчити будову та принцип роботи обладнання та апаратуру для дугового зварювання.
Основні правила техніки безпеки, пожежної безпеки у зварювальної майстерні
III. Вправи учнів та поточний інструктаж (5 годин)
Поточне інструктування слід проводити за наступним планом:
- Обладнання зварювального поста та підготовка до зварки.
- Запалювання дуги і рас плавлення електрода.
- Вивчення правил техніки безпеки та пожежної безпеки при виконанні зварювальних робіт в навчальній майстерні
Вправи учнів з підготовки до зварки включають:
- За інструкцією з експлуатації зварювального обладнання учні вивчають будову та принцип роботи зварювального агрегату, випрямляча, перетворювача.
- Вивчають техніку безпеки та пожежну безпеку при виконання зварювальних робіт у навчальній майстерні.
Після цього учні приступають до виконання тренувальних вправ.
- Підключення та відключення зварювальних проводів;
- Заміна світофільтрів, простих стекол в щитках, масках;
- Включення, регулювання та виключення зварних трансформаторів і генераторів;
- Надягання спецодягу;
- Запалювання електрода в електротримачі.
На протязі поточного інструктажу майстер спостерігає за роботою учнів здійснюючі цільові обходи робочих місць учнів з метою перевірки:
- Як організоване і підготовлене до виконання вправ робоче місце;
- За роботою кожного учня;
- За виконанням правил техніки безпеки та пожежної безпеки;
- За послідовністю виконання тренувальних вправ і вказує ним на замічені недоліки.
- Вірне підтримання довжини дуги.
VI. Заключний інструктаж (10 – 15 хв.)
- Підведення підсумків за урок:
- перевірка засвоєння знань з техніки безпеки та пожежної безпеки;
- перевірка засвоєння знань з будови та принцип роботи обладнання
- для зварювальних робіт;
- послідовність виконання тренувальних вправ;
- включення джерела зварювального струму;
- способи запалювання електричної дуги;
- вірне підтримання довжини дуги, і вказує ним на замічені недоліки та засоби їх усунення.
- Виставлення оцінок – оцінки аргументовані і фіксуються в журналі, а також залік з техніки безпеки та пожежної безпеки з підписом учня.
- Після цього необхідно нагадати, що на наступному уроці будемо виконувати вправи з наплавленню окремих валиків на пластинах з поперечним рухом електрода, тому домашнє завдання – слід дома повторити відповідну тему по спецтехнології та викреслити рухи електроду.
Запитання:
- Структура уроку виробничого навчання.
- Методи виробничого навчання.
- Значення матеріально-технічної бази.
- Основна частина уроку виробничого навчання.
- Види технічної документації.
- Організованість майстра, його педагогічний такт і уміння додержуватись себе з учнями.
- Вірність постановки цілі заняття.
- Вірність підбору матеріально-технічного забезпечення.
- Вірність дозування часу на вступний інструктаж.
- Методика і ефективність опитування учнів.
- Вірність методики показу трудових прийомів і пояснення.
- Методика закріплення вступного інструктажу.
- Методика і засоби підвищення активності учнів.
- Показ нових трудових прийомів і нового обладнання.
- Нагадування самоконтролю та техніки безпеки.
- Встановлення норм часу до якості робіт учнів.
- Організація робочих місць та їх санітарно-гігієнічний стан.
- Зміст підготовчої роботи майстра до уроку виробничого навчання.
- З якою метою складається план уроку виробничого навчання.
- Обгрунтувати фактори, визначаючі структуру уроку виробничого навчання.
- В чому сутність підготовки майстра до показу трудових дій, прийомів.
- Мета проведення поточних інструктажів і форми їх проведення.
- В яких випадках проводиться колективний поточний інструктаж. Яка методика його проведення.
- Які питання вирішуються на заключному інструктажі при вивченні операції.
- Методика проведення заключного інструктажу.
ІІІ. Підведення підсумків заняття