Підлоги
Конструктивні елементи підлог
Підлога є частиною будинку чи споруди, вимоги до якої залежать від призначення будинку (споруди) у цілому і кожного приміщення зокрема. Наприклад, у жилих приміщеннях підлога повинна мати малий коефіцієнт теплозасвоєння; в санітарних вузлах, басейнах, магазинах — відповідати вимогам підвищеної водостійкості; в театрах, бібліотеках — бути безшумною.
У конструкції підлоги, в залежності від її призначення та виду, виділяють такі основні конструктивні елементи: покриття, підстильний шар, прошарок, стяжку, гідроізоляцію та основу.
Покриття - це верхній шар, який безпосередньо зазнає експлуатаційних впливів. За видом матеріалу, з якого виготовлено покриття, дають назву підлозі: дощата, паркетна, плиточна тощо. В промисловому будівництві використовують більше 80 ти типів покриттів підлог. У залежності від матеріалу покриття розрізняють підлоги: безшовні із суцільним покриттям, із штучних, із рулонних та із листових матеріалів. Безшовні підлоги виготовляють із бетону та бетону з різними домішками, асфальтобетону, цементно-піщаного розчину, полімерів, ксилоліту тощо. Підлоги з покриттям із штучних матеріалів є більш трудомісткими. Для влаштування таких підлог використовують залізобетонні та металеві плити, керамічні та пластмасові плитки, цеглу, камінь тощо.
Підстильний шар - елемент підлоги, який розподіляє навантаження на грунт. Його виготовляють із бетону, асфальтобетону, гравію, щебеню, піску та інших матеріалів. Товщину підстильного шару визначають на основі розрахунків у залежності від навантажень і приймають: із бетонів класів В22,5 і вище - не менше 100 мм; із піску - не менше 60 мм; із гравію та щебеню - не менше 80 мм. У бетонних підстильних шарах підлог, при експлуатації яких можливі перепади температур, влаштовують деформаційні шви, які розміщують у взаємно перпендикулярних напрямках через 8... 12 м.
Прошарок — це проміжний шар, який зв'язує покриття підлоги з нижчерозташованим шаром і виконує функції пружної постелі. Як прошарки використовують: цементно-піщаний розчин товщиною 10... 15 мм; рідке скло з ущільнюючою домішкою товщиною 10...12 мм; зв'язуюче на основі бітумних мастик товщиною 2...З мм і синтетичних смол товщиною 3...4 мм. У підлогах із металевих та бетонних плит обладнують піщані прошарки товщиною 60...150 мм. Прошарки можуть виконувати теплоізоляційні функції. В цьому випадку їх виготовляють із теплоізоляційних матеріалів товщиною 60... 150 мм.
Стяжка - це шар підлоги, який виконує такі функції: вирівнювання поверхні нижчерозташованого шару; розподіл навантажень по нежорстких шарах підлоги на перекритті; забезпечення нормованого теплозасвоєння підлоги; надання покриттю підлоги заданого ухилу; укриття різних трубопроводів.
Стяжки виконують: для вирівнювання нижчерозташованого шару і укриття трубопроводів - із бетону класу не нижче В 12,5; для створення ухилу на перекритті - із бетону В7,5 або цементно-піщаного розчину; під наливні полімерні покриття - із бетону класу не нижче В15 або цементно-піщаного розчину з міцністю на стиск не нижче 20 МПа. Легкий бетон у стяжках використовують лише у випадках необхідного забезпечення но
рмативного теплозасвоєння покриття підлоги.
Ізоляційний шар — гідро-, тепло- і звукоізоляційне покриття.
Гідроізоляція - це елемент підлоги, який перешкоджає проникненню через підлогу стічних вод та інших рідин, а також проникненню в підлогу грунтових вод.
Гідроізоляцію застосовують в основному обклеювальну із гідроізолу, ізолу, поліізобутилену, полівінлхлоридної плівки і поліетилену. При застосуванні гідроізоляції із матеріалів на основі бітуму її виконують в два шари, із полімерних матеріалів - в один шар.
Основи під підлоги. В багатоповерхових будівлях основами під підлоги служать плити міжповерхових перекриттів, а в одноповерхових - грунти основ.
Технологія влаштування підлог залежить насамперед від матеріалу покриття. Саме за ним підлоги поділяють на суцільні, зі штучних та рулонних матеріалів.
До суцільних підлог належать бетонні, мозаїчні, цементно-піщані, асфальтобетонні, металоцементні, ксилолітові, полімерцементно-бетонні, наливні.
До підлог із штучних матеріалів належать покриття з деревини, кераміки, скла, природного каменю, шлакоситалу, полівінілхлоридних плиток, бетонних плит тощо.
До підлог з рулонних матеріалів належать покриття з лінолеуму та синтетичних килимів.
Улаштування підлоги починають лише після завершення попередніх будівельних робіт, виконання яких може призвести до пошкодження або руйнування підлоги, а також при плюсовій температурі в приміщеннях (у зимових умовах).