Лекція 5. Улаштування підлог
2. Суцільні покриття підлог
Суцільні покриття підлоги влаштовують по підстильному шару, стяжці з бетону або по залізобетонному перекриттю.
Останнім часом при влаштуванні підлог у значних обсягах використовують саморівняльні суміші на основі цементу та гіпсу. До складу цих сухих сумішей входять: дрібнозернистий кварцовий пісок (кварцове борошно), цемент (гіпс), клей, різні пластифікувальні добавки, пігменти.
Цементно-піщані підлоги можуть бути у приміщеннях з підвищеними вологістю і стиранням підлоги у процесі експлуатації. Покриття складається з двох шарів: нижнього — з дрібнозернистого бетону 25...ЗО мм завтовшки — і верхнього — з цементно-піщаного розчину 15...20 мм завтовшки.
Основу підлоги очищають механічними сталевими щітками, потім зволожують і ґрунтують цементним молоком. Бетонну суміш укладають смугами 3 м завширшки по маякових рейках, які кладуть паралельно поздовжнім стінам. Бетон подають у смуги через одну в шаховому порядку за допомогою бетононасоса. В пропущені смуги бетонну суміш укладають лише після того, як у суміжних смугах суміш набуде потрібної міцності. Перед заповненням бетонною сумішшю пропущених смуг маякові рейки знімають, а поверхню бетонної суміші розрівнюють рей-кою-правилом (віброрейкою) з використанням як маяків раніше укладених смуг.
Цементно-піщаний розчин укладають по ще не затверділому остаточно шару бетону й ущільнюють віброрейкою.
Для уникнення тріщин у процесі експлуатації підлоги верхній шар ділять на частини прокладками з кольорового металу або скла.
Полімерцементно-бетонні покриття підлоги відрізняються від цементно-піщаних і бетонних лише тим, що до складу розчину чи бетону входять ще полімери або латекси.
Мозаїчні підлоги влаштовують з цементно-піщаних розчинів з додаванням кольорового кам'яного дрібняку (мармуру, граніту, базальту) по бетонній основі.
Технологія влаштування мозаїчних підлог аналогічна технології влаштування цементно-піщаних. Проте при цьому додаються операції шліфування підлоги до оголення окремих зерен кам'яного дрібняку, шпаклювання пошкоджених місць підлоги під час її шліфування, нанесення воскової мастики. При влаштуванні мозаїчних підлог обов'язковими операціями є промивання піску і декоративного заповнювача, а також розподілення останнього по фракціях (мінімум 3).
Покриття з вакуум-бетону набувають з кожним роком поширення завдяки високій ефективності: у промислових цехах різного призначення, у вестибюлях та коридорах культурно-спортивних споруд, на продовольчих та плодоовочевих базах, у складських приміщеннях.
Порядок виконання операцій такий: основу старанно очищають, на ній роблять розмітку на захватки, визначають відмітки для рейок, по них за допомогою маяків ставлять напрямні рейки (метал різного профілю, дерево), простір між напрямними рейками заповнюють бетоном (рухливість 8... 10 см). Укладають вакуум-бетон при температурі не нижче ніж 5 °С смугами (за шириною віброрейки), при цьому затужавіла попередня смуга є напрямною для бетонування наступної. Бетон розрівнюють і ущільнюють віброрейкою (вібробрусом), на його поверхню вкладають відсмоктувальний мат розміром 5000х4000х150 мм, який гумовим рукавом з'єднуваний з вакуум-агрегатом. Агрегат відсмоктує воду з товші бетону і перекачує її до бака. Після цього вакуум-бетон старанно загладжують і шліфують спеціальними машинами.
Рис.1 Технологічна схема влаштування підлоги з вакуум-бетону: / — підготування основи; // — укладання бетонної суміші; /// — ущільнення бетонної суміші та вирівнювання поверхні; IV — вакуумування бетонної суміші; V — опорядження поверхні підлоги.
Металоцементпі покриття підлог улаштовують в цехах друкарень, у механічних, металообробних цехах, а також у цехах, де рухається транспорт на металевих шипах чи на гусеничному ходу. Такі покриття складаються із суміші сталевої стружки, цементу і води. Стружку треба розмолоти на бігунах і знежирити. Співвідношення між цементом і металевою стружкою 1 : 1 (за масою).
Асфальтобетонні покриття підлог улаштовують в гаражах, акумуляторних, у промислових цехах. Перед укладанням асфальтобетонного шару поверхню основи очищають від сміття, пилу і грунтують розчином бітуму в гасі, уайт-спіриті чи соляровому маслі. Укладання шару виконують по маякових рейках смугами 1,5...2,0 м завширшки, які потім ущільнюють котками. Інколи такі підлоги фарбують.
Ксилолітові покриття роблять лише в сухих приміщеннях через їхню низьку водостійкість. Основа під ці підлоги може бути дерев'яною або бетонною. Для кращого зчеплення з покриттям бажано, щоб основа була шорсткою.
Такі покриття складаються із суміші каустичного магнезиту, тирси і водного розчину хлориду магнію. Нижній шар (вирівнювальний) 15... 16 мм завтовшки наносять на основу по маякових рейках смугами 2 м завширшки. Верхній шар (8...9 мм) наносять через добу-дві після нанесення першого шару та ґрунтування його розчином хлориду магнію. Поверхню верхнього шару загладжують металевими гладилками. Зволожувати ксилолітові покриття при твердінні забороняється.
Затверділі ксилолітові поверхні шліфують, протирають сумішшю оліфи та скипидару і натирають мастикою.
Найбільш широко використовують такі види наливних (мастичних) підлог: поліуретанові, епоксидні, акрилові.
Улаштування таких підлог починають з підготовки основи — це, як правило, цементно-піщані або бетонні покриття.
Основу слід очистити від пилу, сміття, відшарувань. Якщо на основі є тріщини, їх треба прошпаклювати, а потім прогрунтувати сумішшю поліуретану та піску. Потім поверхню ґрунтують поліуретановими сумішами, а через 8 год наносять основний покривний шар. Товщина шарів покриття — 0,5 мм ґрунт і 1,0... 1,5 мм покривний шар.
Після нанесення покривного шару виконують накочування поверхні підлоги валиком з метою витиснення повітряних включень.
Наливні підлоги з епоксидних матеріалів улаштовують так само, як і поліуретанові, але не в один шар, а в три (просочувальний, несівний і декоративний). Товщина кожного шару — 0,5...1 мм. Полімеризація матеріалу закінчується через 24 год, остаточної проектної міцності підлоги набувають за 7 діб.
Така сама технологія влаштування і акрилових наливних підлог, які значно дешевші від попередніх, але не розраховані на значні навантаження.