Лекція 3. Шпалерні роботи
1. Основні положення та класифікація
2. Підготування поверхні та шпалер
3. Технологічний процес наклеювання
2. Підготування поверхні та шпалер
Цей процес при наклеюванні паперових шпалер починається після опорядження стель і підготування поверхонь столярних виробів до масляного фарбування за останній раз з ретельним видаленням набіла, забруднень та зачистки верху стін від крейдяних слідів, що залишаються після побілки стель. Зачищення виконують кам'яною плиткою або скляною шкуркою. Шорсткі поверхні ретельно загладжують. Русти між листами сухої штукатурки заповнюють шпакльовкою урівень з останньою поверхнею й заклеюють смугами паперу в 1...3 шари. Підмазку окремих місць виконують так, як і при малярних роботах, підмазочними складами дерев'яними або сталевими шпателями.
Під оклеювання синтетичними плівками поверхні готують так, як і під високоякісне фарбування: очищають, прооліфлюють та шпаклюють масляно-клеєвою або синтетичною шпаклівкою. Остаточне вирівнювання поверхні виконують шліфуванням. Потім на підготовленій поверхні відбивають лінію верхньої межі оклеювання плівкою й розмічають за допомогою виска межі першого полотнища, що буде наклеюватися від кута приміщення.
За допомогою виска вивіряється також вертикальність всіх кутів.
Щоб під час наклеювання можна було суміщувати малюнки на полотнищах, рекомендується по довжині їх нарізати з лишком, а під час наклеювання частина полотнища відрізається на рівні плінтуса.
Особливу увагу слід приділяти кольоровій гамі при вибиранні шпалер для житлових приміщень. Колір шпалер має сприяти доброму настрою та відпочинку, усуненню втоми. Фізіологами встановлено, що червоний колір втомлює, зелений — заспокоює, жовто-гарячий та жовтий — збадьорює. Холодні кольори — голубий, світло-зелений, сірий — викликають почуття великого простору. В невеликих приміщеннях перевагу слід віддавати шпалерам з дрібним малюнком, що зорово збільшує приміщення, в той же час крупний малюнок сприяє його зоровому зменшенню. Прямовисно розташовані лінії, квіти або інші рисунки збільшують висоту, а горизонтальні — знижують стелю. Також шпалери для житлових кімнат слід підбирати з урахуванням меблів.