Сучасні підходи до теорій та основних програм мотивації персоналу
Методи оцінки результативності від впровадження мотиваційних механізмів
Проведені теоретичні та емпіричні дослідження стосовно мотиваційних механізмів, що застосовуються на сучасному етапі, дають можливість зробити певні теоретичні узагальнення та сформувати наступні підходи до оцінки ефективності мотиваційних механізмів:
1. Мотиваційний механізм вважається ефективним під час досягнення стратегічних цілей підприємства, зокрема, досягнення ним максимального результату. Прибуток як результат діяльності не можливий без високої продуктивності праці, тобто, ефективного використання праці на всіх рівнях.
2. Ефективність необхідно визначати від реалізації кожного мотиваційного механізму, який розробляється для групи працівників, окремих особистостей, або підприємства як структурної одиниці. Механізм мотивації повинен бути спрямований на задоволення потреб підприємства і власних потреб працівника та їх спільного прояву. Для підприємства це є отримання очікуваних результатів праці та досягнення цілей організації. Для працівників прояв мотиваційних механізмів повинен реалізовуватися у формуванні системи справедливої винагороди за результати праці.
3. Оцінка ефективності мотиваційних механізмів може сформуватись на основі прояву різних факторів та їх сукупності
4. Ефективність мотиваційних механізмів керівників підприємства виявляється в управлінні та координації роботи найманих працівників. Їх основна мета полягає в організації таких умов, за яких персонал працював би з найповнішою віддачею, досягав високої продуктивності праці та щоб їх підприємство працювало якомога ефективніше. Їх дії базуються на знаннях, навичках, вмінні, інтуїції та спрямуванні на досягнення максимального результату діяльності виробничого процесу.
Таким чином, дія мотиваційних механізмів стосовно керівників повинна оцінюватися сукупністю показників, які характеризують підвищення кваліфікації та продуктивності праці, соціальну адаптацію в колективі, а також підвищення результатів господарювання. При оцінці ефективності мотиваційних механізмів стосовно керівників доцільно виділяти показники, які характеризують індивідуальні результати праці (вміння організовувати роботу, сприятливий клімат у колективі тощо) і результати роботи підприємства в цілому.