Загальні відомості і основні поняття про будівлі
1. Будівлі та їх елементи, основні поняття та визначення
2. Основні вимоги до будівель та їх елементів
Будівлі та їх елементи, основні поняття та визначення
Споруди - це будівельні системи, пов'язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, конструкцій, виробів і деталей та наповнені устаткуванням і обладнанням після завершення виконання будівельно-монтажних робіт
Будівлі - це споруди, що складаються з несучих та огороджувальних конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення для проживання або перебування людей, розміщення устаткування, тварин, рослин, а також предметів.
За функціональним призначенням будівлі поділяють на житлові та не житлові.
Житлові будівлі класифікують за трьома підрозділами:
- будинки одноквартирні;
- будинки з двома та більше квартирами;
- гуртожитки.
Нежитлові будівлі класифікуються за сьома підрозділами:
- готелі ресторани та подібні будівлі;
- офісні;
- торговельні;
- транспорту та засобів зв 'язку;
- промислові та склади;
- для публічних виступів, закладів освітнього, медичного та оздоровчого призначення;
- нежитлові та інші.
Внутрішній простір будівель найчастіше поділяють на окремі приміщення. Сукупність таких приміщень, підлоги яких розташовані на одному рівні, створюють поверх будівлі. Окремі поверхи мають свою назву:
підвальний - поверх, підлога приміщень якого нижча за планувальну відмітку землі (рівень землі на межі вимощення) більше, ніж на половину висоти приміщення.
Рисунок 1 - Підвальний поверх
цокольний - поверх, підлога приміщень якого нижча за планувальну відмітку землі не більше, ніж на половину висоти приміщення;
наземний - поверх, підлога якого не нижча за планувальну відмітку землі біля будівлі;
мансардний - поверх, вигороджений усередині горищного простору, утвореного похилим дахом, і призначений для розміщення житлових або підсобних приміщень, що опалюються; площу горизонтальної частини стелі таких приміщень приймають не менше 50% площі підлоги, а висоту стін донизу нахиленої частини стелі не менше 1,6 м;
Рисунок 2 - Мансардний поверх
технічний - поверх, призначений для розміщення інженерного устаткування і прокладання комунікацій. Може розміщуватись у підземній (технічний підвал), верхній (технічне горище) або середній частині будівлі, а також над проїздами.
Рисунок 3 - Технічний поверх
Горище - простір, розташований між поверхнею даху, зовнішніми стінами і перекриттям верхнього поверху будівлі (горищним перекриттям).
Висота технічного поверху, в місцях проходу технічного персоналу, в чистоті повинна бути 1,9 м.
Рисунок 4 - Класифікація поверхів (горизонтальна лінія - це умовний рівень землі)
Рисунок 5 - Основні елементи будівлі
Будівельна конструкція - це частина будівлі або споруди (каркас будівлі, покриття, перекриття тощо), яка складається з елементів, конструктивно з'єднаних між собою в процесі виконання будівельних робіт.
Будівельний виріб - це конструктивний елемент будівлі (колона, ферма, ригель, плита, панель стіни, арматурний каркас тощо), який виготовляють поза місцем його установки.
Будівля або споруда складається із взаємозв'язаних конструктивних елементів (фундаментів, цоколів, стін, каркасів, ригелів, об'ємних конструкцій, перегородок, перекриттів, підлог, дахів, покриттів, балконів, лоджій, еркерів, сходів, ліфтів, вікон, вітрин, вітражів, світлових ліхтарів, входів та інших додаткових елементів), кожний з яких має своє призначення. Конструктивні елементи складаються з більш дрібних елементів, які привозять на будівельний об'єкт у готовому вигляді (збірна плита, балка, покрівельні вироби тощо) або зводять на будівельному майданчику із дрібнорозмірних елементів без використання підйомно-транспортного обладнання.