2. Етика бізнесу і її роль у розвитку менеджменту

 У недалекому минулому практично всі наші тлумачні словники роз'яснювали "бізнес" як діяльність людей, які переслідують єдину мету - наживу. Таке тлумачення вже само по собі несло негативний відтінок і залишало досить неприємний осад. І це в той час, коли у США, наприклад, поняття „бізнес" подається як незалежна комерційна діяльність людини, яка виступає для неї засобом існування.

"Вusiness" у своїй основі має староанглійське "bisеd" - активний, діловий, зайнятий роботою. Бізнес, як його розуміють сьогодні, - це ціла система знань, умінь і навиків поведінки людей, що здійснюють комерційну діяльність. Він існує в умовах специфічних людських відносин і є суттєвою їх стороною.

До кінця пізнього середньовіччя твердо утримувалася негативна думка стосовно тих "бізнесменів", які з'являлися на зорі ринкової економіки. І лише згодом цінності бізнесу стали визнаватися. Головними серед них вважалися моральні риси характеру і успіхи в бізнесі. Наприклад, американські промисловці прийняли доктрину: "Високі етичні стандарти - основа успіху у бізнесі".

Сучасний  бізнес  має потребу в розвитку своєї етики, один із принципів     якої   проголошує:   "Особисте   багатство   повинне   служити   благу    cуспільства" (Рrivate gain - Рublic good). У другому посланні Апостола Павла коринфянам сказано: "Ви знаєте благодать Господа нашого Ісуса Христа, що Він, будучи багатим, збіднів ради вас, щоб ви збагатилися його бідністю".

На сьогодні доброчинність бізнесу широко охопила собою людські угрупування (колективи). Завданням етики бізнесу, як це видно з аналізу менеджерських операцій сучасного бізнесу, є надання попиту і пропозиції етичного забарвлення. Для цього широко використовуються служби "паблік рилейшинз", етичні тренінги персоналу (кодекси поведінки, фірмові гімни, девізи) тощо.

Етика (англ. Ethic) - це наука, об'єктом якої є мораль.

Мораль – це сукупність прийнятної у суспільстві та прийнятої як норма самою людиною певної системи поглядів, норм та цінностних орієнтирів, що формують та регулюють її поведінку. 

Види етики:

 Картинки по запросу людина і гроші

 Економічна етика передбачає верховенство людини над матеріальними потоками у процесі виробництва. Людина управляє ними, надаючи їм гуманістичного характеру. Спеціалісти з менеджменту стверджують, що без економічної етики не може бути ринкової економіки.

Картинки по запросу професії

 Службова етика розглядає принципи і норми моральних відносин між працівниками різного службового статусу, які мають неоднакові службові права і обов'язки.

Похожее изображение

 Професіональна етика  - це сукупність кодексів, які забезпечують моральний характер взаємовідносин між людьми в процесі їх професійної діяльності. Крім моральних вимог, що носять загальний характер (рівність, моральність тощо), існують специфічні норми поведінки для певних видів професійної діяльності: управлінської, правової, лікарської та ін.

Похожее изображение

 Дескриптивна етика займається конкретно-соціологічним і історичним аналізом моралі, вивчає звичаї, вдачі, традиції і інші форми суспільних дисциплін. 

Похожее изображение

 Нормативна етика займається вивченням питань походження і суті моралі, з'ясуванням її місця в системі суспільних відносин, обґрунтуванням форм і структури моральної свідомості. Нормативна етика розглядає все те, що дозволяє відповідати на питання, як повинна діяти людина, виходячи з принципів і норм моралі.

Похожее изображение

 Екологічна етика акцентує увагу на етичних, соціальних і політичних проблемах, що стоять перед людством у зв'язку із кризовими ситуаціями, пов'язаними з забрудненням оточуючого середовища, ростом населення на планеті, вичерпністю природних ресурсів та ін. Розкриття моральних проблем

Сучасний менеджмент пропонує певні заходи для забезпечення етичної поведінки, а саме:

  • запровадження етичних норм, які відображають систему загальних цінностей, суспільних уподобань та правил етики працівників організації.

 Наприклад,   етичними   нормами   забороняються     хабарі,    подарунки,   порушення    законів,    незаконні    виплати    політичним     організаціям,    необґрунтовані вимоги, розкриття секретів фірми, використання забороненої інформації тощо. Західний спеціаліст Тім Граут-Сміт підкреслює, що інстинкт наживи слід стримувати етичними нормами, створенням високоморального клімату в бізнесі. В розвинутих країнах ці підходи сьогодні переважають. Так, великі корпорації посилено афішують свою турботу про навколишнє середовище, створюють механізми "екологічної безпеки". Особливо це стосується хімічних, нафтопереробних та інших підприємств зі шкідливим виробництвом.

Деякі  компанії  під  впливом   норм   етичної   поведінки  відмовляються    навіть від вигідної експлуатації робочої сили в країнах, що розвиваються.   

  • створення комітетів з етики, основне завдання яких – оцінювати повсякденну практику з позиції етики та етичної поведінки.

На невеликих підприємствах цю функцію може виконувати спеціаліст з етики бізнесу (наприклад, адвокат з етики);

  • проведення соціальних ревізій з метою оцінки впливу соціальних факторів на організацію;
  • організація навчання етичній поведінці керівників та підлеглих;
  • постійне інформування працівників про високо етичну поведінку через пресу, радіо, телебачення тощо;
  • проведення нарад, конференцій, симпозіумів тощо з проблем етичної поведінки.

На сьогодні завдання полягає у тому, щоб етика була поставлена в якості фундаменту бізнесу, а не в тому, щоб він пристосовував етичні стандарти поведінки до культури свого виробництва.

Сучасні концепції успішного управління передбачають високий рівень етичності поведінки.

Етичний рівень менеджера - це ступінь оволодіння системами етичних принципів і правил.

Сучасні організації здійснюють певні заходи з метою підвищення етичності поведінки керівників і рядових працівників.

Причини неетичної поведінки в сучасних організаціях:

  • конкурентна боротьба;                                  
  • зменшення значення етики в суспільстві;
  • неетична поведінка партнерів;              
  • бажання досягти цілі будь-якою ціною;
  • бажання мати високий прибуток;         
  • невміле застосування стилів управління;
  • невміння стимулювати працівників за етичну поведінку.