Соціологія політики.
1. Суспільство та політика
Суспільство в широкому розумінні — це сукупність усіх способів взаємодії та форм об’єднання людей, у яких відбивається їхня всебічна взаємозалежність. Суспільство — це загальна со-
ціальна система, що складається з підсистем: економічної, соці-
альної, політичної та духовно-культурної. Ця загальна система з підсистемами є самодостатньою. Самодостатність суспільства виявляється у його здатності інституціоналізувати певні культурні елементи, представити широкий репертуар ролей та забезпечити особисту мотивацію діючих у ньому індивідів, а також достатньою мірою контролювати поведінку (діяльність) людей, соці-
альних спільностей і певну територію. Отже, суспільству природно притаманна його організаційна контрольно-регулятивна сфера, яка визначається поняттям політика.
Політика виконує функції: 1) загальноорганізаційної основи суспільства; 2) конкретної контрольно-регулятивної сфери або системи, що спрямовує життя, діяльність, відносини людей, соціальних спільностей, класів, націй, народів і країн.
Роль політики у суспільстві зумовлена трьома її властивостями: 1.Універсальність. 2. Всеохоплюючий характер. 3. Здатність впливати на всі сторони життя суспільства.
Політика має складну структуру, основними елементами якої є політична свідомість, політичні відносини, політичні організації.
Кожен елемент структури політики — дуже складне явище, має свої характеристики, посідає своє місце і виконує свою роль у політиці.
Політична свідомість — це усвідомлення людиною (соці-
альною спільнотою) суті та змісту політики, раціональне або нераціональне ставлення до неї. Політична свідомість — це почуття, настрої, погляди, уявлення, інтереси, ідеї, ідеали, цінності, переконання, пов’язані зі ставленням соціальних спільностей до політичної влади, її завоювання, утримання і реалізації. Політична свідомість має два рівні: науковий і побутовий, вона може бути прогресивною або реакційною, стабільною або нестабільною.
Політичні відносини — це стійкі політичні зв’язки і взаємодії, що формуються спільно з функціонуванням політичної влади. Це відносини між політичними діячами і масами, між політичною елітою і виборцями, між елітою і контрелітою, між діючою владою і опози-
цією, між лідерами і групами підтримки, між класами і соціальними групами з приводу завоювання, утримання і реалізації влади.
Політична організація — це сукупність державних і недержавних установ і організацій, що реалізують політичну владу, беруть участь у регулюванні взаємовідносин соціальних спільностей, тобто політична організація охоплює не лише органи державної влади, передусім саму державу як базовий соціально-політичний інститут, а й організації громадянського суспільства: політичні партії, громадські об’єднання профспілки та різні творчі об’єднання, неформальні інституалізовані форми (мітинги, демонстрації, збори тощо). Отже ...
Соціологія політики - галузь соціології , яка вивчає суспільні процеси з приводу завоювання, розподілу та використання влади.
А ПОЛІТИКА- це суспільна діяльність з приводу завоювання, розподілу та використання влади.
- це мистецтво можливого.