Теоретичний матеріал до теми 14.
2. Стіни з малорозмірних елементів, великих блоків і панелей.
Стіни з малорозмірних елементів (цегли й малих блоків) влаштовують для будівель, що мають невеликі розміри і багато дверей та технологічних прорізів, а також зв’язаних з виробництвом, де підвищена вологість й агресивне середовище.
Влаштування стін промислових будівель із цегли і малих блоків аналогічне розглянутому раніше. Для забезпечення стійкості стін у їхнє тіло при спорудженні закладають кріпильні деталі, які прикріплюють до колон каркаса.
Якщо в стінах є стрічкові прорізи, до каркаса вводять обв’язувальні балки, що розміщуються над прорізами і є суцільними перемичками.
Стіни з великих блоків, які виготовляють з легких бетонів з щільністю 900-1600 кг/мЗ, мають значно кращі техніко-економічні по- казники. На рис.14.1 показано фрагмент стіни з великих блоків і деталі кріплення блоків.
Рядові блоки можуть мати довжину від 750 до 3250 мм, а перемичкові або блоки-перемички – 6000 мм. Висота наріжних і рядових блоків становить 1200 і 1800 мм, а перемичкових – 600 мм. Товщину блоків вибирають на основі теплотехнічного розрахунку, вона дорівнює 400 і 500 мм.
Стіни з блоків проектують найчастіше самонесучими. Кладку ведуть на розчині марки не нижче від 25 з розшиванням швів і кріплять блоки гнучкими Т-подібними анкерами із стержнів діаметром 10 мм.
Рис.14.1. Стіни з великих блоків:
а – фрагмент стіни з великих блоків; б – кріплення блоків до колон; 1 – закладна деталь; 2 – колона; 3 – стіновий блок; 4 – анкер
Стіни із залізобетонних і легкобетонних панелей найбільш індустріальні, їх влаштовують в опалюваних і неопалюваних будівлях незалежно від матеріалу конструкцій каркаса при кроці колон 6 і 12 м. Висота панелей 1,2 і 1,8 м, використовують також панелі 0,9 і 1,5 м заввишки.
На рис.14.2 показано схеми розкладання панелей за висотою. При цьому низ першої (цокольної) панелі суміщують, як правило, з позначкою підлоги будівлі. Верхній ряд панелей у межах висоти приміщення рекомендується встановлювати нижче від несучих конструкцій покриття на 0,6 м.
Для неопалюваних будівель застосовують залізобетонні ребристі, часторебристі й плоскі панелі з бетону марок 200-400 із звичайною і попередньо напруженою арматурою. Розрізування стін із панелей визначається характером заскління (рис.14.3), яке може бути стрічковим або прорізовим.
Рис.13.2. Схеми розкладки панелейу стінах одноповерхових будівель:
а – у поздовжніх стінах; б – у торцевих; 1-3 – при залізобетонних фермах і балках покриття; 4, 5 – при стальних фермах
При монтажі панелей особливу увагу приділяють питанням кріплення й опертя їх (рис.14.4), а також стикуванню панелей між собою. Горизонтальні й вертикальні шви рекомендується заповнювати еластичними матеріалами (пороізолом, герніто м та ін.), а ззовні – додатково мастиками – герметиками типу УМ-40, УМС-50 та ін.
У малоповерхових будівлях найефективніше застосовувати стінові панелі (рис.14.5). Якщо стіни навісні, то їх спирають на стальні столики і кріплять до колон, як в одноповерхових будівлях. Якщо стіни розташовані з виступом від колон (зазор залишають для розміщення комунікацій), панелі кріплять до колон розпірними болтами (рис.14,б) без застосування зварювання під час монтажу.
Рис.14.3. Варіанти розрізки стін одноповерхових будівель:
а – при стрічковому засклінні; б – те саме при суцільному; в-д – при прорізах; 1 – дерев'яні або стальні віконні панелі розміром 1,2х6 м; 2 – віконні панелі з труб 1,8х6м; 3 – те саме із гнутих профілів; 4, 5 – дерев'яні віконні панелі
Рис.14.4. Деталі кріплення панелей до колон:
а – на опорний столик; б – на кутиках; 1 – колона; 2 – закладні деталі; 3 – опорний столик; 4 – панель; 5 – зварні шви; 6 – елементи кріплення; 7 – закладна деталь панелі стіни
Рис.14.5. Стіни з панелей багатоповерхових будівель:
а – розкладка панелей; б – деталь кріплення до колон; 1 – панель; 2 – кронштейн розпірного болта; 3 – розпірний болт; 4 – упор; 5 – колона